Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanego z okazji trzeciej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę, premier Donald Tusk przedstawił ramy narodowego konsensusu dotyczące wsparcia Ukrainy. Tusk podkreślił, że potrzeba jedności wobec zagrożenia ze wschodu została zrozumiana przez prezydenta, marszałków oraz liderów klubów parlamentarnych, z wyjątkiem szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka, który odmówił przyjęcia tej wizji.
Jedność polityczna na RBN – Tusk prezentuje narodowy konsensus
Premier Donald Tusk poinformował, że na posiedzeniu RBN przedstawił ramy narodowego konsensusu w sprawie Ukrainy. Według niego, potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli uczestnicy posiedzenia Rady z wyjątkiem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka.
"Przedstawiłem na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ramy narodowego konsensusu w sprawie Ukrainy. Potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli wszyscy. Prezydent, Marszałkowie, liderzy klubów parlamentarnych. Tylko Mariusz Błaszczak nie zrozumiał" - napisał Tusk na portalu X.
W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanym przez prezydenta Andrzeja Dudę w trzecią rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, oprócz premiera Tuska uczestniczyli m.in.: marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałkini Senatu Małgorzata-Kidawa Błońska, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.
Bezpieczeństwo narodowe – Duda relacjonuje wizytę w Waszyngtonie i apeluje o stały udział prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego opowiedział o swoim spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, a także o rozmowach z szefem Pentagonu Pete Hegsethem oraz specjalnym wysłannikiem ds. Rosji i Ukrainy, generałem Keithiem Kellogiem. Duda podkreślił, że kwestie bezpieczeństwa powinny być traktowane ponad podziałami politycznymi i wezwał premiera Donalda Tuska do wycofania projektu nowelizacji ustawy, który miałby znosić obowiązek udziału przedstawiciela prezydenta w posiedzeniach rządu dotyczących bezpieczeństwa i obronności.
Ukraina – Zełenski o konstruktywnej rozmowie z Trumpem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas telekonferencji przywódców państw G7, w ramach forum „Wesprzyj Ukrainę”, przeprowadził dobrą rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zełenski wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone będą kontynuowały wsparcie dla Ukrainy, przypominając jednocześnie o obietnicy dostarczenia systemów obrony powietrznej, która do tej pory nie została w pełni zrealizowana.
Sondaż IBRiS – Trzaskowski liderem wyścigu prezydenckiego
Według najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Wydarzeń" Polsatu, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w drugiej połowie lutego, kandydatura Rafała Trzaskowskiego zdobyłaby 35,2 proc. głosów, co czyni go faworytem. Na drugim miejscu uplasował się kandydat popierany przez PiS, Karol Nawrocki, uzyskując 26,5 proc. poparcia, natomiast Sławomir Mentzen z Konfederacji zyskał 15,7 proc. głosów, co stanowi wyraźny wzrost poparcia dla tego ugrupowania.
Nowoczesna diagnostyka w Poznaniu – otwarcie centralnej pracowni endoskopowej
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu otwarto centralną pracownię endoskopową. Nowa przestrzeń diagnostyczno-terapeutyczna została wyposażona w profesjonalny sprzęt umożliwiający przeprowadzanie precyzyjnych zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych, co znacząco przyczyni się do wczesnego wykrywania chorób, w tym nowotworowych. Dyrektor placówki Magdalena Kuncewicz podkreśliła, że otwarcie pracowni to odpowiedź na rosnące potrzeby pacjentów i element profilaktyki medycznej, natomiast dr n. med. Tomasz Deja wskazał na możliwość wykonywania zaawansowanych procedur endourologicznych.
Polska sztuczna inteligencja PLLuM – nowy model dla administracji i obywateli
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło udostępnienie polskiego modelu językowego PLLuM, który ma wspierać administrację, firmy oraz naukowców. PLLuM, oparty na autorskich polskich danych, został udostępniony w formie 18 modeli o różnej liczbie parametrów, od 8 do 70 miliardów, dostępnych zarówno w wariantach komercyjnych, jak i naukowych. Projekt realizowany jest we współpracy z konsorcjum HIVE, które zostało powołane przez resort cyfryzacji, a jego rozwój wzbudza nadzieję na wzmocnienie polskiej suwerenności cyfrowej i konkurencyjności w sektorze IT. Wiceminister Krzysztof Gawkowski oraz Dariusz Standerski podkreślili, że inwestycje w PLLuM mają przyczynić się do redukcji biurokracji w administracji i stworzenia nowych możliwości w gospodarce cyfrowej.
na zdjęciu: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (P), marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (2P) i przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (3P) podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 24 bm. Prezydent RP przedstawi informacje ze spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej. Rozmowy mają też dotyczyć sytuacji geopolitycznej i kwestii Ukrainy. (sko) PAP/Piotr Nowak
Red.
Inne tematy w dziale Polityka