Według najnowszego sondażu CBOS z drugiej połowy lutego 2025 roku, największe poparcie wśród wyborców ma Koalicja Obywatelska – 34 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 29 proc., natomiast Konfederacja zyskała 17 proc., co stanowi najlepszy wynik tego ugrupowania od wyborów parlamentarnych w 2023 roku. Jednocześnie badanie wskazuje na przewidywaną frekwencję na poziomie 86 proc. oraz znaczny spadek liczby niezdecydowanych wyborców, co sugeruje rosnące zaangażowanie obywateli przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.
Sondaż CBOS: Koalicja Obywatelska liderem w rankingach poparcia
Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego, udział w nich chciałoby wziąć 86 proc. uprawnionych do głosowania, o 6 pkt proc. więcej niż dwa tygodnie wcześniej - wynika z badania CBOS. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuciło 9 proc. dorosłych Polaków, o 2 pkt proc. mniej niż na początku lutego.
Jak zauważyło CBOS, po prawie dwóch miesiącach równowagi w notowaniach dwóch najbardziej liczących się na naszej scenie politycznej ugrupowań, w drugiej połowie lutego na prowadzenie wysunęła się Koalicja Obywatelska, uzyskując 34 proc. głosów badanych wybierających się na wybory; to poparcie o 4 pkt proc. większe niż w pierwszej połowie lutego. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 29 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania (o 1 pkt proc. mniej niż dwa tygodnie wcześniej). Na trzecim miejscu umocniła się Konfederacja, która uzyskała 17 proc. głosów zdeklarowanych wyborców (o 4 pkt proc. więcej niż w poprzednim pomiarze). CBOS podkreślił, że to najlepszy wynik tego ugrupowania od czasu wyborów parlamentarnych w 2023 r.
Na kolejnej pozycji znalazła się Lewica mająca wśród osób wybierających się na wybory, tak jak wcześniej, 6 proc. zwolenników. Z kolei swoich przedstawicieli do Sejmu raczej nie udałoby się wprowadzić Trzeciej Drodze (PSL i Polska 2050), którą w drugiej połowie lutego poparło tylko 4 proc. zdeklarowanych wyborców (o 2 pkt proc. mniej niż dwa tygodnie wcześniej). CBOS zauważyło, że to najgorszy wynik tej koalicji od września ub. roku. Od czterech miesięcy na tym samym poziomie (2 proc.) utrzymuje się poparcie dla partii Razem, która również znalazłaby się poza parlamentem.
W porównaniu z sytuacją z pierwszej połowy lutego w największym stopniu obniżył się odsetek wyborców wahających się – obecnie 8 proc. respondentów chcących wziąć udział w wyborach nie wiedziałoby, na którą partię oddać swój głos (spadek o 5 pkt proc.).
Tusk o wsparciu Ukrainy: Walka o wartości i wspólne bezpieczeństwo
Premier Donald Tusk w trzeciej rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy to kwestia obrony wspólnych wartości Europy, Polski i samej Ukrainy. W swoim wpisie na platformie X zaznaczył, że każdy przyzwoity człowiek powinien stać po stronie Ukrainy, apelując, aby nikt nie podważał sensu tej walki. Jego słowa mają umocnić jedność społeczną oraz podkreślić znaczenie wspólnego sprzeciwu wobec agresji.
Rada Europejska: Specjalne posiedzenie wsparcia dla Ukrainy
Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa zapowiedział, że 6 marca odbędzie się specjalne posiedzenie, na którym omówione zostaną kwestie zwiększenia wsparcia finansowego i wojskowego dla Ukrainy oraz wzmocnienia obronności Europy. Podczas forum „Wsparcie dla Ukrainy” w Kijowie, w obecności szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Costa zapewnił, że UE jest gotowa do podjęcia konkretnych działań, aby budować przyszłość Ukrainy w ramach struktur unijnych.
Niemcy: Merz zapowiada rozmowy koalicyjne z SPD
Lider bloku chadeckiego CDU/CSU, Friedrich Merz, który zwyciężył w przedterminowych wyborach do Bundestagu, zadeklarował rozpoczęcie rozmów koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD. W swoich wypowiedziach podkreślił, że kluczowymi tematami negocjacji będą kwestie migracyjne oraz gospodarcze. Merz zwrócił również uwagę, że silny wynik Alternatywy dla Niemiec stanowi ostrzeżenie dla partii demokratycznych, sugerując konieczność wspólnego działania przeciwko rosnącej sile skrajnej prawicy.
NBP: Spadek wartości podaży pieniądza M3
Narodowy Bank Polski poinformował, że w styczniu 2025 roku wartość podaży pieniądza M3 wyniosła 2 bln 469,1 mld zł, co oznacza spadek o 10,9 mld zł w porównaniu z końcem grudnia 2024 roku. Komunikat NBP wskazuje, że obniżenie wartości wynika głównie ze spadku depozytów przedsiębiorstw niefinansowych, podczas gdy sektor gospodarstw domowych oraz instytucje samorządowe odnotowały niewielkie wzrosty.
Prognozy IMGW: Zmienna, wczesnowiosenna aura nad Polską
Synoptyk IMGW Kamil Walczak ostrzegł, że z zachodu Polski nadchodzi front atmosferyczny przynoszący zwiększone zachmurzenie oraz opady deszczu. W zależności od regionu, temperatury będą się wahać od około 2 st. C na północnym wschodzie do 12 st. C na południu kraju, a na terenach podgórskich Karpat prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i gołoledź. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia dotyczące silnych mgieł oraz marznących opadów w niektórych rejonach.
Śląskie: Ksiądz Krystian K. – decyzja sądu o braku aresztu
Sąd Okręgowy w Sosnowcu utrzymał decyzję sądu rejonowego, nie stosując wobec księdza Krystiana K. z diecezji sosnowieckiej środka aresztu. Ksiądz, podejrzany o nieumyślne spowodowanie śmierci młodego mężczyzny w swoim mieszkaniu, będzie odpowiadał w toku dalszego śledztwa przy zastosowaniu dotychczasowych wolnościowych środków zapobiegawczych. Decyzja sądu została wydana po rozpoznaniu zażalenia prokuratury i jest prawomocna, co zamyka temat zmiany środka zapobiegawczego w tej sprawie.
Red.
na zdjęciu: Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Konwencja wyborcza kandydata Konfederacji w wyborach na prezydenta RP Sławomira Mentzena w Bełchatowie. fot. PAP/Marian Zubrzycki
Inne tematy w dziale Polityka