na zdjęciu: Ukraina, budynek zniszczony po nalocie rosyjskich dronów. fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT
na zdjęciu: Ukraina, budynek zniszczony po nalocie rosyjskich dronów. fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT

Zmasowany atak Rosji na trzecią rocznicę wojny. Ukraina się broni

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
W nocy poprzedzającej trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, wojska okupacyjne z Rosji przeprowadziły zmasowany atak dronami, wysyłając 185 dronów uderzeniowych. W wyniku operacji odnotowano blisko stu starć na froncie, a drony, wyposażone w materiały wybuchowe, spowodowały uszkodzenia w regionach chmielnickim, dniepropietrowskim, kijowskim i odeskim. Obrona powietrzna Ukrainy skutecznie zestrzeliła 113 dronów, co pozwoliło na uniknięcie poważniejszych negatywnych skutków.

Ukraina: Zmasowany atak dronami przed trzecią rocznicą wojny

W nocy poprzedzającej trzecią rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę wojska okupacyjne Rosji wysłały 185 dronów uderzeniowych; w ciągu ostatniej doby na froncie doszło do prawie stu starć – powiadomiły w poniedziałek ukraińskie Siły Zbrojne.

Wyposażone w materiały wybuchowe rosyjskie bezzałogowce, bądź ich odłamki, spowodowały uszkodzenia w obwodach: chmielnickim, dniepropietrowskim, kijowskim i odeskim – przekazały wojska powietrzne w sieciach społecznościowych. 


„Do godziny 8 (7 czasu polskiego) potwierdzono zestrzelenie 113 dronów uderzeniowych Shahed i statków bezzałogowych innych typów (…). Kontakt elektroniczny z 71 dronami pozorującymi atak został utracony bez negatywnych następstw” – podkreślono w komunikacie.

Prezydent Zełenski: Trzy lata oporu i bohaterstwa

W dniu trzeciej rocznicy wojny na pełną skalę prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił trzy lata oporu oraz absolutnego bohaterstwa Ukraińców. W swoim wpisie na Telegramie wyraził dumę z osiągnięć kraju, oddając hołd wszystkim, którzy walczą o wolność i niepodległość, a także upamiętnił poległych obrońców.

Wyniki wyborów w Niemczech – Konserwatywny blok zwycięża

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Niemczech zwyciężył konserwatywny blok CDU/CSU, zdobywając 28,6% głosów. Wynik ten otwiera możliwość utworzenia rządu większościowego, zwłaszcza przy ewentualnej nieobecności ugrupowań opozycyjnych w Bundestagu. Drugie miejsce uplasowała Alternatywa dla Niemiec, która odnotowała dwukrotny wzrost poparcia, osiągając 20,8% głosów, co spotkało się z gratulacjami liderów radykalnej prawicy z Europy.


Polska – Powrót prezydenta Dudy po spotkaniu z prezydentem USA

Prezydent Andrzej Duda powrócił do Polski po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które odbyło się w ramach konferencji CPAC. Kluczowym punktem rozmów, jak podkreśliła Małgorzata Paprocka, szefowa prezydenckiej kancelarii, było potwierdzenie dalszej obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski, co według niej stanowi fundament wzmacniania polskiego bezpieczeństwa.

Izrael – Czołgi na Zachodnim Brzegu i operacja antyterrorystyczna

W ramach intensywnej operacji antyterrorystycznej na okupowanym Zachodnim Brzegu, izraelskie wojsko skierowało tam czołgi po raz pierwszy od 2002 roku. Działania te mają na celu zabezpieczenie terenów przed odrodzeniem się terroryzmu oraz usunięcie z obozów uchodźczych około 40 tysięcy Palestyńczyków. Operacja, rozpoczęta dwa dni po wejściu w życie zawieszenia broni w Strefie Gazy, stanowi największą akcję militarną na Zachodnim Brzegu od czasu drugiej intifady.


Bodnar: To nie ja odpowiadam za kryzys praworządności

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odniósł się do kryzysu w wymiarze sprawiedliwości, podkreślając, że nie ponosi osobistej odpowiedzialności za obecny stan systemu. W odpowiedzi na problemy w sferze praworządności przygotowywane są projekty ustaw przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, które przewidują ograniczony margines wznowienia postępowań zakończonych orzeczeniami wydanymi przez sędziów powołanych po 2018 roku. Bodnar zwrócił także uwagę na konieczność reformy Krajowej Rady Sądownictwa, aby przywrócić zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

Prawo i technologia – Sztuczna inteligencja coraz cześciej w kancelariach prawnych

Według analizy Pulsu Biznesu, rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji zaczynają odgrywać coraz większą rolę w pracy kancelarii prawnych. Modele językowe umożliwiają automatyzację rutynowych zadań, takich jak generowanie szablonów umów czy dokumentów procesowych, co może wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania na prawników wykonujących proste czynności. Jednocześnie rośnie potrzeba wysoko wykwalifikowanych adwokatów, którzy potrafią łączyć wiedzę prawniczą z umiejętnościami technologicznymi i biznesowymi, co pozwoli na lepsze wykorzystanie możliwości nowoczesnych technologii.

Red.

na zdjęciu: Ukraina, budynek zniszczony po nalocie rosyjskich dronów. fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj65 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (65)

Inne tematy w dziale Polityka