Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat partii Razem w wyborach na prezydenta RP Adrian Zandberg na spotkaniu otwartym z wyborcami w sali kongresowej Hotelu Victoria w Lublinie, fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat partii Razem w wyborach na prezydenta RP Adrian Zandberg na spotkaniu otwartym z wyborcami w sali kongresowej Hotelu Victoria w Lublinie, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Zandberg: USA nie będą już pełnić roli "globalnego policjanta"

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Adrian Zandberg, kandydat na prezydenta partii Razem, stwierdził, że Stany Zjednoczone rezygnują z roli globalnego policjanta. Wskazał, że Polska nie może już „czekać w przedpokoju” i musi sama zadbać o swoje bezpieczeństwo, rozwijając przemysł obronny, hutniczy, chemiczny i farmaceutyczny. Zandberg odniósł się także do krótkiego, opóźnionego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA, Donalldem Trumpem, co według niego potwierdza zmianę polityki USA wobec Europy oraz ich skupienie na regionie Pacyfiku. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Zandberg: USA nie będą już „globalnym policjantem”

„Sygnały wysyłane przez amerykańskie władze są czytelne i jasne - Stany Zjednoczone nie będą pełniły tej roli, do której my w Polsce i Europie przyzwyczailiśmy się przez ostatnie dziesięciolecia. Stany Zjednoczona nie będą już globalnym policjantem” – powiedział Zandberg w niedzielę na konferencji prasowej w Chełmie (Lubelskie).

Proszony o komentarz do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które trwało prawdopodobnie mniej niż 10 minut, rozpoczęło się z godzinnym opóźnieniem bez obecności mediów i wstępnych oświadczeń, Zandberg powiedział, że potwierdza ono zmianę polityki USA wobec Europy. „Polska nie może już dłużej stać przedpokoju. Musi wyjść z inicjatywą do krajów regionu, które myślą o bezpieczeństwie podobnie do nas. Musimy szybko pogłębić współpracę naszych przemysłów obronnych, tworzyć wspólne jednostki zdolne do szybkiego reagowania i nie oglądać się na Stany Zjednoczone. Pogodzić się w końcu z tym, że kawaleria zza oceanu nie przyjedzie i stanąć w Europie na własnych nogach” – powiedział Zandberg.


Jego zdaniem ta wizyta potwierdza, że Stany Zjednoczone „obracają się w stronę Pacyfiku”, a Europa i nasz region nie są dla nich miejscem najważniejszym. „Tu nie chodzi o polityczną sympatię, o to, czy prezydent USA pogłaszcze tego czy innego polskiego polityka, albo czy temu czy innemu politykowi karze stać 1,5 godziny w przedpokoju. To mówiąc szczerze jest drugorzędne. Kluczowe jest to, że Amerykanie po prostu będą się z naszego regionu wycofywać” – ocenił Zandberg. Jego zdaniem, Polska nie może „załamywać rąk” albo liczyć na „zmianę fantazji prezydenta USA”, tylko musi w odpowiedzialny sposób budować zdalności obronne samodzielnie i wspólnie z krajami regionu. „Musimy - i to szybko - pogłębić współpracę z krajami skandynawskimi, musimy szybko odtworzyć przemysł obronny, chemiczny, huty, przemysł farmaceutyczny” – powiedział kandydat Razem na prezydenta.

Jak tłumaczył, obecnie nasza odporność na kryzysy i nasze bezpieczeństwo są w dużym stopniu zależne od produktów importowanych. Wskazał m.in. na substancje czynne do wielu leków, od których zależy bezpieczeństwo setek tysięcy osób, a które to substancje są sprowadzane z Chin lub Indii. „Jedna decyzja jednego z tych krajów może zdestabilizować sytuację” – dodał. Ponadto Zandberg zapowiedział, że poruszy temat wzmacniania zdolności produkcyjnych Polski i współpracy z innymi krajami regionu w przemyśle obronnym na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Watykan: Papież przechodzi kolejne badania, wierni zbierają się pod szpitalem

Źródła watykańskie przekazały, że po sobotnim kryzysie oddechowym papież Franciszek został poddany nowym badaniom klinicznym, w trakcie których podawany jest tlen przez nos, aby ułatwić oddychanie. Wyniki tych badań mają zostać opublikowane wieczorem. W związku z pogorszeniem stanu zdrowia papieża, na rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przebywa, przybywa coraz więcej wiernych – modlitewne grupy, pielgrzymki oraz pozostawione symbole wsparcia, takie jak balony z życzeniami powrotu do zdrowia.

Ukraina: Rosja przeprowadziła rekordowy atak dronami

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w przeddzień trzeciej rocznicy inwazji Rosji przeprowadziła największy dotychczas atak dronami na Ukrainę, wykorzystując 267 maszyn w jednej nocy. W ciągu tygodnia użyto niemal 1150 dronów szturmowych, ponad 1400 bomb kierowanych oraz 35 pocisków różnego typu. Zełenski podkreślił, że sukces w obronie kraju zawdzięczają wysiłkom lotnictwa, jednostek obrony powietrznej, specjalistycznych grup oraz służb ratunkowych, a jedność wszystkich partnerów jest kluczowa dla osiągnięcia długotrwałego pokoju.


Rosja: Putin o dalszym rozwoju zdolności bojowych

W przemówieniu z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny prezydent Władimir Putin zadeklarował kontynuację rozwoju zdolności bojowych rosyjskiej armii, podkreślając konieczność doskonalenia sprzętu i wprowadzania nowych modeli broni. W kontekście niedawnych spotkań, m.in. w Rijadzie, oraz wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Ławrowa, podkreślono, że dla Rosji członkostwo Ukrainy w NATO jest nie do przyjęcia, a obecność wojsk państw NATO na Ukrainie pozostanie kwestią kluczową dla gwarancji bezpieczeństwa.


Tatry: Trudne warunki turystyczne i seria wypadków

W Tatrach panują obecnie trudne warunki turystyczne – szlaki są oblodzone i pokryte twardym śniegiem, co przyczyniło się do serii niebezpiecznych incydentów. Ratownicy TOPR interweniowali już kilkanaście razy; w jednym przypadku turysta utknął w rejonie Rysów i został bezpiecznie sprowadzony do schroniska, natomiast inny wypadek zakończył się tragicznie po upadku na szlaku między Zawratem a Świnicą. Dodatkowo, interwencje związane były z atakiem epilepsji oraz złamaniem ręki spowodowanym uderzeniem odłamkiem lodu, co potwierdza apel TOPR o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypraw górskich.


Prognoza pogody: Nadchodzi ocieplenie z opadami deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada stopniowe ocieplenie, choć z nasilającym się zachmurzeniem i opadami deszczu, które początkowo dotrą do zachodniej części kraju. W niedzielę na wschodzie kraju początkowo będzie słonecznie, ale z czasem pojawi się większe zachmurzenie, natomiast na zachodzie wystąpią słabe opady, które przesuną się w głąb kraju. Prognozy na kolejne dni przewidują zmienne warunki z występowaniem mgieł, opadów marznących i deszczu ze śniegiem, co zmusi turystów i kierowców do zachowania szczególnej ostrożności.

na zdjęciu: Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat partii Razem w wyborach na prezydenta RP Adrian Zandberg na spotkaniu otwartym z wyborcami w sali kongresowej Hotelu Victoria w Lublinie, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj86 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (86)

Inne tematy w dziale Polityka