Aktualne nastroje społeczne w Niemczech budzą poważne obawy co do przyszłości kraju. Wyniki najnowszych badań wskazują, że zdecydowana większość obywateli jest zaniepokojona sytuacją w kraju – zarówno w kontekście imigracyjnym, jak i gospodarczym. W obliczu trudności na rynku pracy oraz spadków zatrudnienia w przemyśle, tematy te stają się kluczowe przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.
Nastroje społeczne w Niemczech według badania ARD-DeutschlandTrend
Większość Niemców niepokoi się sytuacją w ich kraju. Największy lęk budzą imigranci. Wyniki badania ankietowego ARD-DeutschlandTrend przeprowadzonego wśród Niemców mających prawa wyborcze wskazują, że 83 proc. respondentów deklaruje zaniepokojenie aktualną sytuacją w Niemczech. Tylko 13 proc. dostrzega przesłanki do optymizmu. Odsetek osób optymistycznie nastawionych nieznacznie wzrósł w porównaniu z listopadem 2024 r., ale nadal pozostaje na niskim poziomie. Wśród wyborców niepokój wzbudzają kwestie dotyczące imigracji (ok. 27 proc. respondentów), sytuacji gospodarczej (26 proc. respondentów), a także konfliktów zbrojnych i prowadzonych działań wojennych na świecie (20 proc. respondentów). Zaniepokojenie wzbudza również m.in. obawa o wzrost poparcia w społeczeństwie dla partii (skrajnie) prawicowych (18 proc. respondentów) oraz kwestie przestępczości i bezpieczeństwa wewnętrznego (15 proc. respondentów).
Postawy wobec imigracji i uchodźców
W tym samym sondażu ARD 68 proc. respondentów twierdzi, że Niemcy powinny przyjmować mniej uchodźców. 22 proc. respondentów uważa, że liczba przyjmowanych uchodźców powinna pozostać na aktualnym poziomie, a 3 proc. ankietowanych wskazuje, że wyobraża sobie przyjęcie większej liczby uchodźców. Kwestie imigracyjne stają się ważnym tematem w debacie publicznej, wpływając na nastroje wyborców w Niemczech.
Integracja imigrantów na rynku pracy
Migracja ma również coraz większy wpływ na niemiecki rynek pracy. Wśród obcokrajowców przyjeżdżających do Niemiec dominują Syryjczycy, Turcy, Afgańczycy, Rumuni, a po 2022 r. także Ukraińcy (dane Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców oraz OECD). W ostatnich latach można zauważyć postępującą integrację na rynku pracy. Całkowita liczba cudzoziemców zatrudnionych i podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne w Niemczech wzrosła niemal trzykrotnie – z 1 802 661 osób w styczniu 2010 r. do 5 135 947 osób we wrześniu 2022 r. Jednak zatrudnieni obcokrajowcy są nieproporcjonalnie reprezentowani na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji zawodowych, stanowiąc 38 proc., podczas gdy wśród obywateli Niemiec jest to zaledwie 13 proc. Tylko 17 proc. obcokrajowców pracuje jako „specjaliści” lub „eksperci”, podczas gdy średnia krajowa wynosi 28 proc. (dane Federalnej Agencji Pracy, 2023).
Różnice w integracji według narodowości
Skala integracji imigrantów na niemieckim rynku pracy różni się w zależności od narodowości. Wśród bezrobotnych cudzoziemców dominują Ukraińcy, Syryjczycy i Turcy, których udział w ogólnej liczbie bezrobotnych obcokrajowców stanowi odpowiednio 19 proc., 15 proc. i 11 proc. (dane Zentraler Statistik-Service – Datenzentrum/AM, styczeń 2025). Również nigeryjscy i ghańscy przybysze napotykają trudności w zdobyciu zatrudnienia na niemieckim rynku pracy.
Ukraińcy na europejskich rynkach pracy
Zdecydowanie lepiej Ukraińcy radzą sobie na innych europejskich rynkach pracy. Mimo że w Europie zarejestrowanych jest około 6,3 mln ukraińskich uchodźców wojennych (statystyki UNHCR), a najwięcej z nich znajduje się w Niemczech (1,2 mln), to wskaźnik zatrudnienia kształtuje się tam na poziomie ok. 20 proc. Z kolei w Polsce i Czechach pracuje ok. 65 proc. ukraińskich uchodźców, a w Wielkiej Brytanii – 50 proc. (raport OECD 2024).
Wpływ problemów przemysłu na nastroje społeczne
Nastrojów nie polepsza sytuacja w niemieckim przemyśle, który od wielu miesięcy stale redukuje zatrudnienie. Od początku kryzysu energetycznego w 2022 r. liczba miejsc pracy w niemieckim przemyśle zmniejszyła się o 250 tys. w porównaniu z okresem sprzed pandemii COVID-19. Problemy niemieckiego przemysłu mają także wpływ na nastroje społeczne, co jest istotne w kontekście odbywających się 23 lutego 2025 r. krajowych wyborów parlamentarnych.
Z artykułu dowiedziałeś się:
- Jakie kwestie budzą największy niepokój wśród respondentów badania ARD-DeutschlandTrend
- Co mówią wyniki sondażu o preferencjach Niemców wobec liczby przyjmowanych uchodźców
- Jak przebiega integracja imigrantów na niemieckim rynku pracy
- Jak zatrudnienie obcokrajowców na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji odbija się na obywatelach Niemiec
- Jak problemy niemieckiego przemysłu wpływają na nastroje społeczne przed wyborami
na zdjęciu: głosowanie w Niemczech w lokalu wyborczym. fot. PAP/EPA/FABIAN STRAUCH
TW
Inne tematy w dziale Polityka