Podczas konferencji CPAC w National Harbor w stanie Maryland prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. W wywiadzie dla TV Republika Duda podkreślił, że bez wsparcia amerykańskiego Ukraina nie będzie w stanie przetrwać trwającego konfliktu. Zwrócił uwagę na to, iż prezydent Trump stara się zakończyć krwawy konflikt, jednak kwestia zakończenia wojny pozostaje skomplikowana, zwłaszcza biorąc pod uwagę podejście Rosji i Putina do życia swoich żołnierzy. Duda podkreślił, że jego celem jest osiągnięcie trwałego, sprawiedliwego pokoju, który zapewni, że konflikt nie powtórzy się w przyszłości.
Prezydent Duda: Bez amerykańskiego wsparcia Ukraina nie przetrwa wojny
W wywiadzie udzielonym później TV Republika Andrzej Duda powiedział, że amerykański prezydent chce doprowadzić do zakończenia rozlewu krwi na Ukrainie. "Nie wolno dopuścić do tego, żeby Rosja Ukrainę pokonała" - powiedział Duda. Ale - jak zaznaczył - powstaje pytanie, jak wojnę zakończyć. W ocenie polskiego prezydenta "bez amerykańskiego wsparcia Ukraina tej wojny nie przetrwa", a patrząc na to, jaka jest Rosja i Putin, dla którego życie rosyjskich żołnierzy nie ma znacznie - "jakoś tę wojnę trzeba zakończyć".
W wywiadzie dla stacji TVN prezydent podkreślił z kolei, że dla niego najważniejsze jest, aby "wojna zakończyła się sprawiedliwym pokojem, który będzie trwały". Jak dodał, chodzi o gwarancję, że "wojna nie wróci i że Rosja nikogo więcej nie napadnie". "Ja dbam o bezpieczeństwo Polski, bo takiej jest moje zadanie" - podkreślił. Mówiąc o możliwej wizycie Donalda Trumpa w Polsce, prezydent zaznaczył, że nie ma potwierdzenia jej terminu, ale zaplanowany na koniec kwietnia szczyt Trójmorza to "trudny termin" dla strony amerykańskiej.
W TV Republika Duda zaznaczył, że podczas rozmowy w cztery oczy z Trumpem przedstawił mu swój punkt widzenia i to, jak postrzega tych, "z którymi trzeba będzie negocjować" - żeby pamiętał, że Putin to oficer KGB. Duda ocenił ponadto, że jego spotkanie z prezydentem USA pokazuje, że jest wobec Polski życzliwość i że "Polska się liczy".
Podkreślił, że podczas spotkania była mowa o "umacnianiu amerykańskiej obecności w Polsce". "To jest oczywiście termin wieloznaczny, ale proszę pamiętać, że ta obecność rzeczywiście jest umacniana choćby poprzez podpisanie umowy strategicznej o współpracy militarnej, która została podpisana podczas poprzedniej kadencji Donalda Trumpa" - dodał. W ocenie polskiego prezydenta "dawno nie było tak dobrych czasów" w relacjach Polski z USA, jak są w ciągu ostatnich 10 lat. Według Andrzeja Dudy Polska jest "elementem planu" planu Donalda Trumpa polegającego na zbudowaniu korzystnej dla obu stron współpracy.
Media: Papież Franciszek w stanie krytycznym – Świat niepokoi się i modli
Włoska prasa donosi o znacznym pogorszeniu stanu zdrowia papieża Franciszka. Ojciec Święty, mający 88 lat, przeszedł kryzys oddechowy, który wymagał intensywnego podawania tlenu, a także został poddany transfuzji krwi z powodu małopłytkowości i anemii. Informacje przekazane przez Watykan wskazują, że stan papieża pozostaje krytyczny, co wywołało głęboki niepokój wśród wiernych. W Rzymie i na całym świecie ludzie modlą się za zdrowie Ojca Świętego, mając nadzieję na szybkie ustabilizowanie jego sytuacji.
Niemcy: Zaczęły się przedterminowe wybory do Bundestagu
W Niemczech rozpoczęły się przedterminowe wybory do Bundestagu. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 8:00 i będą czynne do 18:00, po czym zostaną opublikowane pierwsze wyniki exit-poll. Według sondaży największe poparcie zdobywa blok partii chadeckich, a ich lider Friedrich Merz jawi się jako faworyt do objęcia urzędu kanclerza. Kampania wyborcza koncentruje się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem, polityką migracyjną oraz tworzeniem stabilnych rządów większościowych, przy czym partie wykluczają współpracę z Alternatywą dla Niemiec (AfD).
Ukraina: Rosyjskie ataki na Kijów i inne rejony
Rosyjskie wojska przeprowadziły nocne ataki z użyciem rakiet i dronów na Kijów oraz inne obszary Ukrainy. W wyniku nalotów na m.in. centrum Krzywego Rogu, zginął jeden cywil, a liczba rannych wzrosła. Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że w atakach użyto trzech rakiet balistycznych oraz 267 dronów, z których 138 zostało zestrzelonych. Naloty doprowadziły do uszkodzeń budynków mieszkalnych oraz infrastruktury, co jeszcze bardziej podkreśla dramatyczną sytuację w regionie.
Elon Musk: Pracownicy federalni muszą składać sprawozdania
Elon Musk, kierujący Departamentem ds. Wydajności Państwa (DOGE), nakazał pracownikom agencji federalnych w USA złożenie szczegółowych sprawozdań dotyczących osiągnięć z minionego tygodnia. Pracownicy mają czas do końca poniedziałku, a brak odpowiedzi będzie traktowany jako rezygnacja, co może skutkować zwolnieniami. Decyzja Muska wywołała krytykę ze strony związków zawodowych, takich jak American Federation of Government Employees (AFGE), które zapowiadają kroki prawne wobec tego posunięcia.
Izrael: Zawieszenie zwolnienia więźniów z powodu naruszeń porozumienia
Izraelskie władze zawiesiły planowaną wymianę, w ramach której ponad 600 palestyńskich więźniów miało zostać zwolnionych w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas. Decyzja, ogłoszona przez biuro premiera Benjamina Netanjahu, została podjęta w odpowiedzi na powtarzające się naruszenia umowy przez Hamas, w tym organizowanie propagandowych ceremonii, które miały na celu poniżenie zakładników. Wstrzymanie zwolnień budzi obawy, że może wpłynąć na dalszy przebieg porozumienia o zawieszeniu broni, obowiązującego w regionie.
na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda. fot. PAP/Paweł Topolski
Inne tematy w dziale Polityka