PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Sikorski o spotkaniu z Rubio: Stanom Zjednoczonym zależy tylko na jednym

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 213
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Marco Rubio wyraził przekonanie, że Stanom Zjednoczonym zależy na osiągnięciu trwałego pokoju, który umożliwi Ukrainie decydowanie o własnej przyszłości. Podczas "substantywnej i serdecznej" rozmowy poruszono kwestie dotyczące nie tylko konfliktu na Ukrainie, ale również współpracy z krajami takimi jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba czy Iran. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Sikorski: USA zależy na osiągnięciu trwałego pokoju

Jak poinformował szef MSZ podczas briefingu w ambasadzie RP w Waszyngtonie po zakończeniu rozmów, spotkanie z Rubio było "substantywne i serdeczne" i dotyczyło zarówno wojny w Ukrainie jak i "współpracy w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, czy Iran". "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników" - powiedział.

Poinformował też, że zaprosił Rubio do złożenia wizyty w Polsce, a ten je przyjął. Jak dodał, być może sekretarz stanu USA będzie gościem honorowym podczas globalnej narady polskich ambasadorów w lipcu. Pytany o to, jak odczytuje cel amerykańskich zabiegów w sprawie zakończenia wojny, Sikorski odparł, że odniósł wrażenie, że "Stanom Zjednoczonym zależy na trwałym pokoju". Odnosząc się do kwestii gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, minister odpowiedział lakonicznie, że "chodzi o to, by Ukraina mogła determinować swoją przyszłość". Stwierdził jednocześnie, że nie został poruszony temat ewentualnej obecności europejskich żołnierzy w Ukrainie w ramach gwarancji bezpieczeństwa. Powiedział też, że rozmawiał z Rubio o przyszłości partnerstwa USA z Ukrainą, a także o rozmowach sekretarza stanu z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem, lecz odmówił podania szczegółów. Zapewnił jednak, że "prędzej czy później" Europa weźmie udział w procesie negocjacji w sprawie zakończenia wojny.


Minister poinformował, że rozmawiał też o obecności wojsk amerykańskich w Polsce i zachęcał do pozostawienia ich "w co najmniej tej samej liczbie”. Przyznał, że możliwe jest wycofanie części wojsk USA z Europy ze względu na planowane cięcia budżetowe Pentagonu.Sikorski powiedział, że nie jest niespodzianką, iż USA zamierzają się skupiać na rywalizacji w rejonie Indo-Pacyfiku. "Przypominam że tzw. +pivot to Asia+ był już polityką prezydenta Obamy. Więc tutaj nic nowego nie nastąpiło" - powiedział.

Jak powiedziało PAP źródło dyplomatyczne, rozmowa w Departamencie Stanu była "bardzo dobra" i jej treść potwierdziła, że Polska ma pozostać uprzywilejowanym partnerem dla USA w Europie. Podczas briefingu Sikorski potwierdził również informacje o sobotniej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zadeklarował, że jest w kontakcie z jego kancelarią i że "oczywiście jest do dyspozycji pana prezydenta, gdyby sobie życzył wsparcia MSZ w czasie rozmowy".

"Ta dyskusja transatlantycka odbywa się na różnych szczeblach i bardzo też liczę na to, że prezydent Duda wzmocni głos Polski w kwestii sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. Prezydent Duda przyjaźni się z prezydentem Trumpem, więc to jest moment, żeby tą przyjaźń dla Polski, dla Europy wykorzystać" - podkreślił Sikorski.


Reuters: USA grozi Ukrainie odcięciem dostępu do Starlinka

Według informacji agencji Reuters przedstawiciele administracji Trumpa zagrozili Ukrainie natychmiastowym odcięciem dostępu do satelitarnej sieci Starlink, na której opiera się komunikacja ukraińskiego wojska. Groźba ta była elementem negocjacji dotyczących umowy o podziale zysków z eksploatacji zasobów naturalnych Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odmówił podpisania pierwotnego projektu umowy, argumentując, że nie zapewnia on wystarczających gwarancji bezpieczeństwa na przyszłość, podczas gdy przedstawiciele administracji wyrażali przekonanie, że Ukraina ostatecznie przystąpi do proponowanego rozwiązania.

Kolejne rozmowy Rosji z USA zapowiedziane

Wiceminister Rosji, Siergiej Riabkow, ogłosił, że kolejne spotkanie przedstawicieli USA i Rosji odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni w kraju trzecim. Rozmowy mają obejmować kwestie dotyczące sytuacji na Ukrainie, spraw dwustronnych oraz potencjalnie problematykę na Bliskim Wschodzie. Riabkow zaznaczył także, że dialog na temat strategicznej stabilności i kontroli zbrojeń będzie możliwy, gdy zauważone zostaną pozytywne zmiany w amerykańskiej polityce, przypominając o wcześniejszym spotkaniu w Rijadzie.


Rzecznika Praw Dziecka: Ochrona wizerunku dzieci w Internecie jest kluczowa

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zwróciła uwagę na problem upubliczniania zdjęć dzieci bez ich zgody. W ramach kampanii "Więcej szacunku dla młodego wizerunku" apeluje do rodziców oraz instytucji, by podchodzili z rozwagą do publikowania wizerunków najmłodszych, podkreślając, że konsekwencje takiego działania mogą być ogromne. Wyniki badań wskazują, że ponad 70% młodych osób uważa, iż udostępnianie ich zdjęć bez zgody jest niedopuszczalne.

Debata w Sejmie – Projekt PiS o zabójstwie drogowym odrzucony

W Sejmie toczy się debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego przygotowanym przez PiS, wprowadzającym kategorię przestępstwa "zabójstwo drogowe" zagrożonego karą nie krótszą niż 12 lat pozbawienia wolności. Projekt, który ma również zaostrzyć sankcje dla osób prowadzących pojazdy bez wymaganych uprawnień, spotkał się z krytyką ze strony klubów opozycyjnych, Lewicy oraz Konfederacji. Krytycy podkreślają, że propozycje są nieprecyzyjne i nieproporcjonalne, natomiast przedstawiciele rządowi zapewniają, że nad projektem pracują odpowiednie ministerstwa, aby przygotować kompletną i kompetentną legislację.


"GW": W Niemczech priorytetem pilna naprawa infrastruktury

Według doniesień "Gazety Wyborczej", Niemcy stoją przed ogromnym wyzwaniem związanym z naprawą infrastruktury, w tym dróg, mostów i kolei. Szczególnie problematyczny okazuje się stan wielu mostów – tysiące z nich wymaga gruntownej modernizacji lub odbudowy. Oprócz problemów technicznych, branża budowlana boryka się z biurokratycznymi przeszkodami oraz niedoborem pracowników, co dodatkowo utrudnia realizację ambitnych planów naprawczych.

Pentagon – Restrukturyzacja i zwolnienia

Departament obrony USA ogłosił, że w nadchodzącym tygodniu rozpocznie proces zwolnień obejmujący 5400 pracowników cywilnych, głównie zatrudnionych na okresie próbnym. Działanie to jest częścią szerszej strategii mającej na celu redukcję cywilnego personelu o 5-8% oraz zwiększenie efektywności i koncentracji na priorytetach prezydenta. Równocześnie planowane są oszczędności w programach wojskowych, co wpisuje się w dążenie do zoptymalizowania struktury Pentagonu.

na zdjęciu: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj213 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (213)

Inne tematy w dziale Polityka