Andrzej Duda wyróżniony. Jako pierwszy europejski przywódca zaproszony przez Trumpa

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 311
Polski prezydent odbędzie jutro spotkanie w cztery oczy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Oznacza to, że Andrzej Duda jako pierwszy europejski przywódca porozmawia z nowym prezydentem USA od zaprzysiężenia. W poniedziałek do Stanów Zjednoczonych przyleci Emmanuel Macron.

Duda spotka się z Trumpem 

Prezydent Andrzej Duda w sobotę spotka się z Donaldem Trumpem. Jak poinformowały źródła dyplomatyczne stację TVN24, rozmowy mogą odbyć się w Białym Domu lub na konferencji Conservative Political Action Conference (CPAC) pod Waszyngtonem. Spotkanie planowane jest na godzinę 13:30 czasu lokalnego (19:30 w Polsce).

Dziś też dojdzie do rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu USA, Marco Rubio. Niektórzy eksperci spekulują, że to spotkanie będzie niejako zimnym prysznicem dla rządu. - Sikorski został wezwany przez Rubio na dywanik - mówił były szef MSZ Jacek Czaputowicz w TVP INFO. 


Rozmowa Dudy z Zełenskim  

Prezydent Andrzej Duda odbył dziś rozmowę telefoniczną z Wołodymyrem Zełenskim, do której doszło z inicjatywy ukraińskiego przywódcy. Polski prezydent przekazał Zełenskiemu, że kluczowe dla przyszłości Ukrainy jest utrzymanie „spokojnej i konstruktywnej współpracy” z Donaldem Trumpem.

- Konsekwentnie wierzymy, że nie ma innego sposobu na powstrzymanie rozlewu krwi i osiągnięcie trwałego pokoju na Ukrainie, jak tylko przy wsparciu Stanów Zjednoczonych – napisał Duda na platformie X.


Ukraiński prezydent spotkał się wcześniej w Kijowie z wysłannikiem Trumpa, generałem Keithem Kelloggiem, który podkreślił, że rozmowy były „obszerne i pozytywne” oraz komplementował Zełenskiego. Władze ukraińskie zaznaczyły, że liczą na zawarcie silnego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie inwestycji i bezpieczeństwa.

Jednym z kluczowych tematów  między Ukrainą a USA jest kwestia porozumienia ws. złóż metali ziem rzadkich. Administracja Trumpa zaproponowała, aby Ukraina przekazała Stanom Zjednoczonym 50% tych surowców z terenów objętych działaniami wojennymi w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Kijów odrzucił tę propozycję, argumentując, że nie zapewnia ona dostatecznej ochrony interesów Ukrainy.  


Prokuratura bada wypowiedź posła Siarki – konieczne przesłuchanie Tuska

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie wypowiedzi posła PiS Edwarda Siarki, który w czwartek w Sejmie krzyknął „kula w łeb” w kontekście Donalda Tuska.

Eurodeputowany Krzysztof Brejza złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa kierowania gróźb karalnych wobec premiera. Prokuratura zapowiedziała konieczność przesłuchania Donalda Tuska, aby ustalić, czy zamierza on złożyć wniosek o ściganie posła Siarki.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że dołączy do zawiadomienia Brejzy własne zgłoszenie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że zawnioskuje o najwyższą możliwą karę finansową dla Siarki – 20 tys. zł.

Legia i Jagiellonia poznały rywali w Lidze Konferencji

W 1/8 finału Ligi Konferencji Europy Legia Warszawa zmierzy się z norweskim Molde FK, a Jagiellonia Białystok z Cercle Brugge z Belgii.

Legia, która awansowała do tej fazy bezpośrednio, pierwszy mecz rozegra na wyjeździe. Jagiellonia, po zwycięstwie w barażach nad TSC Backa Topola, rozpocznie rywalizację w Białymstoku. W przypadku awansu do ćwierćfinału Legia może trafić na Chelsea Londyn lub FC Kopenhagę, a Jagiellonia na zwycięzcę pary Betis Sewilla – Vitoria Guimaraes.

Finał tegorocznej edycji Ligi Konferencji zostanie rozegrany 28 maja we Wrocławiu.   


Fot. Prezydent Andrzej Duda/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj311 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (311)

Inne tematy w dziale Polityka