Prezes PiS Jarosław Kaczyński trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Partia opozycyjna zapewnia, że to rutynowe badania. Z nieoficjalnych doniesień mediów wynika, że były premier przebywa na oddziale kardiologicznym. Zapraszamy na przegląd najciekawszych informacji dnia.
Kaczyński ma problemy zdrowotne
Według nieoficjalnych informacji, Jarosław Kaczyński przebywa w lublińskim szpitalu na badaniach kontrolnych. Potwierdziła to posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko, która w piątkowy poranek w Polskim Radiu 24 mówiła: - Nie znam dokładnie danych dotyczących stanu zdrowia pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Informacje są ogólne, że przebywa na badaniach kontrolnych. Wierzę, że tak jest, dlatego, że pan prezes, żeby nie było tajemnicy, chociaż to są dane chronione, wrażliwe, miał problemy chociażby nawet z kolanem, więc być może są to jakieś badania kontrolne. Myślę, że wszyscy życzymy zdrowia panu prezesowi - stwierdziła.
Nieoficjalnie wiadomo, że Kaczyński przebywa na oddziale kardiologii. Jego hospitalizacja zbiegła się z terminem posiedzenia komisji regulaminowej Sejmu, która w piątek o godzinie 12 ma rozpatrzyć wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
Morawiecki w USA na konferencji CPAC
W tym samym czasie były premier Mateusz Morawiecki ostrzegał podczas konserwatywnej konferencji CPAC pod Waszyngtonem - pod patronatem stacji Republika - przed możliwą marginalizacją Europy i negatywnymi skutkami polityki Donalda Tuska.
- Potrzebujemy was, ale uważam, że wy również potrzebujecie nas. Bo jeśli zawiedziemy, Europa przejdzie do historii. Europa podupada. Jeśli zawiedziemy, Europa stanie się młodszym partnerem rosyjsko-chińskiego tandemu, a razem Rosja, Chiny i Europa są silniejsze niż Stany Zjednoczone, więc jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu Stanów Zjednoczonych – oświadczył Morawiecki.
Oskarżał również obecny polski rząd o niszczenie kraju i demokracji, podkreślając, że Tusk otrzymuje wsparcie z Brukseli, USAID oraz fundacji George’a Sorosa. - To jest bardzo krytyczny moment dla Polski. Zależnie od tego, kto wygra, nasz ukochany kraj albo pójdzie w kierunku republikańskich wartości, albo lewicowych wartości, a raczej anty-wartości – przestrzegał były premier.
Wśród mówców CPAC znaleźli się również premier Włoch Giorgia Meloni, premier Słowacji Robert Fico oraz lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.
Nawrocki o wojnie na Ukrainie, Putinie i Trumpie
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP popierany przez PiS, w rozmowie z Wirtualną Polską zapowiedział, że zamierza aktywnie uczestniczyć w negocjacjach dotyczących przyszłości Polski.
- Jestem przekonany, że gdy będę prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, będę siedział przy wszelkich stołach negocjacyjnych dotyczących przyszłości Polski i naszego regionu – powiedział prezes IPN.
- Moje podejście jest jednoznaczne: czym więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, tym lepiej dla Polski. Ale jeśli prezydentem RP zostanie wicetusk Trzaskowski, to wstrzemięźliwość Donalda Trumpa jest zrozumiała. Po prostu środowisko Platformy Obywatelskiej, będące zresztą w samym sercu elit brukselskich, nie wzbudza zaufania - stwierdził. Na pytanie, czy podałby rękę Władimirowi Putinowi, historyk odparł, że zrobi wszystko, czego wymaga interes Polski. Jednocześnie ocenił, że to Rosja jest odpowiedzialna za wywołanie wojny na Ukrainie, ale też współodpowiedzialność ponoszą kraje zachodniej Europy, które prowadziły interesy gospodarcze na gazie i ropie z Moskwą.
Poseł PiS groził Tuskowi śmercią. Bodnar reaguje
W Sejmie doszło do kontrowersyjnej sytuacji, gdy poseł PiS Edward Siarka, wtórując Zbigniewowi Ziobrze, który mówił, że „Donald Tusk pójdzie siedzieć”, dodał z sali: „Kula w łeb”. Po upomnieniu Siarka przeprosił za swoje słowa.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ocenił, że takie wypowiedzi są niedopuszczalne i mogą nosić znamiona groźby karalnej.
- Jest mi smutno, ponieważ parlamentarzyści powinni być szczególnie odpowiedzialni za słowo i to, że ktoś później mówi ‘przepraszam’, to nie unieważnia słów, które padają, zwłaszcza w kontekście ewentualnych konsekwencji, które mogą się wydarzyć – komentował Bodnar. Prawdopodobnie prokuratura będzie prowadzić postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa premiera. Siarka wyjaśniał, że parafrazował Władysława Broniewskiego.
- Władysław Broniewski- Bagnet na broń "...Za tę dłoń podniesioną nad Polską - kula w łeb!" Tym, którzy nie znają poezji Broniewskiego wyjaśniam, że moje pokolenie recytowało ten tekst na szkolnych akademiach. W emocjach wracają znajome frazy, które mogą bulwersować. Przepraszam - przekazał w mediach społecznościowych.
Waszyngton negocjuje z Kijowem
Według portalu Axios administracja Donalda Trumpa przekazała Ukrainie zaktualizowaną wersję umowy dotyczącej wspólnych inwestycji w ukraińskie złoża mineralne. Nowy projekt porozumienia usuwa zapisy, które wcześniej budziły obawy Kijowa, takie jak jurysdykcja nowojorskich sądów czy priorytet dla umowy nad innymi porozumieniami handlowymi Ukrainy.
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz ocenił, że jest to kluczowy krok w kierunku stabilności Ukrainy: - Zaproponowaliśmy, aby Stany Zjednoczone zainwestowały wspólnie z Ukrainą w jej gospodarkę i zasoby naturalne, stając się w przyszłości jej partnerem. To najlepsza gwarancja bezpieczeństwa, jaką Ukraina może otrzymać. Jest to zdecydowanie bardziej wartościowe niż kolejna partia amunicji - tłumaczył.
Fot. Jarosław Kaczyński, prezes PiS/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka