Władimir Putin oświadczył, że otrzymał dziś informację jakoby jego wojska przekroczyły granicę z Ukrainą w obwodzie kurskim. Byłaby to pierwsza taka próba od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji. Ukraina zarzuca dykatorowi kłamstwo. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń z 19 lutego.
Rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę? Kijów zaprzecza
Władimir Putin ogłosił, że rosyjskie siły przekroczyły granicę Ukrainy z obwodu kurskiego, co miałoby być pierwszym tego typu atakiem od wiosny 2022 roku. Władze Ukrainy zaprzeczają rosyjskim doniesieniom, nazywając je kłamstwem. Kijów twierdzi, że była to jedynie grupa dywersyjna, która została zlikwidowana.
- Dosłownie godzinę temu przekazano mi najnowsze informacje, że dziś w nocy żołnierze 810. brygady sił zbrojnych przekroczyli granicę między Rosją i Ukrainą – oświadczył nagle Putin podczas wizyty w fabryce dronów w Petersburgu. Jednocześnie rosyjski prezydent oskarżył Ukrainę i jej zachodnich sojuszników o organizację nocnego ataku dronów na przepompownię ropy w Kraju Krasnodarskim.
Macron organizuje kolejną konferencję – bez udziału Kijowa
Prezydent Francji Emmanuel Macron w środę zwołał wideokonferencję z przywódcami europejskimi i spoza Europy, dotyczącą bezpieczeństwa Ukrainy. "Celem spotkania jest dalsze jednoczenie partnerów zainteresowanych pokojem i bezpieczeństwem na Ukrainie i w Europie” – zakomunikował Pałac Elizejski.
Nie podano jednak listy uczestników. Według mediów do rozmów zaproszono m.in. Norwegię, Kanadę, Czechy, Grecję, Finlandię, Szwecję, Belgię i państwa bałtyckie.
Spotkanie odbyło się dzień po amerykańsko-rosyjskich rozmowach w Rijadzie, w których nie brała udziału ani Ukraina, ani kraje europejskie. Prezydent USA Donald Trump poparł rosyjski postulat organizacji wyborów na Ukrainie oraz zapowiedział spotkanie z Putinem jeszcze w lutym.
Meloni odwiedziła papieża
Premier Włoch Giorgia Meloni odwiedziła papieża Franciszka w rzymskiej Poliklinice Gemelli, gdzie od kilku dni jest leczony na obustronne zapalenie płuc. - Żartowaliśmy jak zawsze. Nie stracił swojego przysłowiowego poczucia humoru – mówiła Meloni po spotkaniu.
Mimo optymistycznych doniesień, lekarze nadal nie podają daty wypisu papieża, a wierni na całym świecie kontynuują modlitwy o jego zdrowie.
Afera RARS: podejrzany wyszedł z aresztu
Katowicki Sąd Okręgowy zwolnił z aresztu Marka W., jednego z podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Wyszedł na wolność po wpłaceniu 200 tys. zł kaucji.
W sprawie zatrzymano wcześniej jego żonę, Annę W., byłą dyrektor biura premiera oraz właściciela agencji PR Pawła K. Śledczy postawili im zarzuty korupcyjne, związane z przyjęciem i żądaniem wielomilionowych łapówek przy zamówieniach publicznych.
- Sąd uchylił areszt dla mojego klienta ze względu na względy merytoryczne – poinformował obrońca Marka W., Krzysztof Wąsowski.
"Gazeta Polska" ma przeprosić Donalda Tuska
Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że wydawca „Gazety Polskiej” oraz jej redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz mają przeprosić Donalda Tuska za okładkę z 2022 roku, na której umieszczono jego zdjęcie ze stylizacją na Adolfa Hitlera oraz hasłem „Gott mit uns”.
- Sąd nie miał wątpliwości, że powód miał się skojarzyć z okupantem – uzasadnił sędzia Rafał Wagner, członek sędziowskiej organizacji "Iustitia".
Wydawnictwo i redaktor naczelny mają opublikować przeprosiny zarówno na okładce gazety, jak i na stronie internetowej. Wyrok nie jest prawomocny, a Sakiewicz zapowiedział odwołanie.
Fot. Władimir Putin, dyktator Rosji/PAP/EPA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka