Zespół ds. deregulacji kierowany przez Rafała Brzoskę, prezesa InPostu, planuje przedstawić pakiet nawet 300 zmian prawnych, które mają uprościć życie obywateli i poprawić warunki dla przedsiębiorców. Inicjatywa w ciągu tygodnia zgromadziła tysiące wolontariuszy i ekspertów. W skład zespołu weszli przedstawiciele biznesu, nauki, administracji oraz samorządu.
Ambitne plany. 200-300 zmian w 120 dni
Brzoska, który propozycję objęcia funkcji lidera zespołu otrzymał bezpośrednio od premiera Donalda Tuska, zadeklarował, że w ciągu 120 dni jego zespół przygotuje pakiet 200-300 zmian. "Taka jest moja osobista ambicja, 200, 300 projektów, mających największy pozytywny impact na jak najszerszą warstwę naszego społeczeństwa" – powiedział w rozmowie z "Onet Rano".
Spotkanie, na którym premier Donald Tusk zaproponował Brzosce przewodzenie zespołowi, odbyło się 10 lutego w Warszawie. Decyzja ta miała na celu zdynamizowanie procesu legislacyjnego i ograniczenie biurokracji, która od lat stanowi problem dla przedsiębiorców i administracji publicznej.
Jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy jest szeroki nabór propozycji od obywateli i firm. W ciągu pierwszego tygodnia zgłoszono 3,5 tys. postulatów deregulacyjnych, z czego aż 30 proc. pochodziło bezpośrednio od przedsiębiorców.
Zespół ds. deregulacji został podzielony na cztery rady eksperckie, zajmujące się konkretnymi obszarami:
- Cyfryzacja, rozwój i wsparcie badań: Maciej Kawecki, Piotr Sankowski, Anna Streżyńska.
- Deregulacja: Robert Gwiazdowski, Przemysław Litwiniuk, Agnieszka Maria Majewska.
- Sprawy samorządowe: Jakub Banaszek, Krzysztof Kosiński, Rafael Rokaszewicz, Tadeusz Truskolaski.
- Ochrona zdrowia: Dorota Korycińska, Krzysztof Łanda, Tomasz Zieliński.
Prezydent Chełma: Deregulacja ponad podziałami
Jakub Banaszek, prezydent Chełma i wiceprezes Związku Miast Polskich, dołączył do rady ds. samorządów. W rozmowie z Salon24 podkreślił, że mimo swojej politycznej przeszłości, traktuje projekt jako inicjatywę ponadpartyjną.
- Otrzymałem propozycję współpracy oraz dołączenia do rady ds. samorządów i postanowiłem skorzystać z zaproszenia. Jestem propaństwowcem, dlatego szczególnie cenię sobie takie inicjatywy, których celem jest działanie na rzecz skutecznych rozwiązań związanych z usprawnieniem funkcjonowania całego systemu. – powiedział Salon24 Jakub Banaszek.
Podkreślił także, że jako samorządowiec dostrzega liczne przepisy, które powinny zostać poddane deregulacji.
- Zdecydowałem, że zaangażuje się w przedsięwzięcie, pomogę i wesprę je swoim doświadczeniem wynikającym z dotychczasowej pracy w samorządzie. – dodał.
Jakie zmiany proponuje zespół?
Wśród opublikowanych wstępnych postulatów znalazły się m.in.:
- Wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika.
- Ograniczenie stosowania kar w VAT oraz podwyższonych odsetek za zwłokę.
- Brak możliwości przerwania biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych na rok przed upływem terminu.
- Zmiana agresywnej praktyki egzekucji komorniczej wobec przedsiębiorców.
- Większa liczba interpretacji ogólnych Ministra Finansów.
- Ograniczenie nadużyć w stosowaniu aresztów tymczasowych.
- Uproszczenie regulacji dotyczących raportowania ESG dla firm.
red.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo