Sekretarz stanu USA Marco Rubio rozmawiał z przywódcami Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i szefową unijnej dyplomacji Kają Kallas, ale nie wykonał telefonu do polskiego rządu. Tak wynika z oświadczenia Departamentu Stanu.
Marco Rubio nie rozmawiał z Radosławem Sikorskim
Sekretarz stanu USA Marco Rubio przeprowadził rozmowy z szefami dyplomacji Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec oraz szefową polityki zagranicznej UE Kają Kallas – poinformowała strona amerykańska. Dyskusja dotyczyła m.in. spotkania przedstawicieli USA i Rosji w Rijadzie, gdzie stronę amerykańską reprezentował Rubio i doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz, a Rosję szef MSZ Siergiej Ławrow oraz doradca Władimira Putina Jurij Uszakow.
Oto komunikat Departamentu Stanu USA: "Sekretarz stanu Marco Rubio rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii oraz wysokim przedstawicielem UE do spraw zagranicznych, bezpośrednio po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji, które odbyło się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Sekretarz poinformował ministrów spraw zagranicznych o spotkaniu. Grupa zgodziła się pozostać w bliskim kontakcie, pracując nad osiągnięciem trwałego zakończenia konfliktu w Ukrainie".
Minister spraw zagranicznych Francji Jean Noel Barrot w rozmowie z Rubio podsumował także wcześniejsze spotkanie w Paryżu, które dotyczyło bezpieczeństwa Europy i Ukrainy. Wzięli w nim udział m.in. premier Polski Donald Tusk, liderzy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Danii, a także sekretarz generalny NATO Mark Rutte oraz przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Wysłannik Trumpa w Kijowie: "Będziemy słuchać"
Generał Keith Kellogg, specjalny wysłannik Donalda Trumpa, przybył w środę do Kijowa. Podczas krótkiego spotkania z mediami zapewnił, że jego misja polega na zrozumieniu ukraińskiego stanowiska w sprawie porozumienia pokojowego z Rosją.
- Będziemy słuchać. Jesteśmy gotowi zapewnić to, co jest potrzebne. Rozumiemy potrzebę gwarancji bezpieczeństwa. Częścią mojej misji jest słuchanie. Następnie wrócę do Stanów Zjednoczonych i porozmawiam z prezydentem Trumpem, aby upewnić się, że wszystko dobrze rozumiemy – powiedział generał, który wczoraj rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą.
Ciężka choroba papieża Franciszka
Głowa Kościoła katolickiego zmaga się z obustronnym zapaleniem płuc - poinformowały służby prasowe Watykanu. "Infekcja polimikrobiologiczna, która powstała na tle rozstrzenia oskrzeli i ich astmatycznego zapalenia, wymagająca zastosowania antybiotykoterapii kortyzonowej, sprawia, że leczenie terapeutyczne jest bardziej złożone" - brzmi komunikat Stolicy Apostolskiej.
Wczoraj papież Franciszek czytał i modlił się, był w dobrym nastroju. "Kontrolna tomografia komputerowa klatki piersiowej, którą Ojciec Święty przeszedł dziś po południu, zalecona przez watykańską ekipę medyczną i zespół medyczny Polikliniki Gemelli, wykazała początek obustronnego zapalenia płuc, które wymagało dalszej terapii farmakologicznej" - podał Watykan we wtorek.
Polacy przeciwko przyjmowaniu imigrantów
Badanie przeprowadzone przez Opinia24 dla RMF FM wykazało, że aż 75 proc. Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu migrantów. Wśród nich 51 proc. jest zdecydowanie przeciwko, a 24 proc. "raczej przeciw".
Najbardziej negatywne postawy wykazują wyborcy PiS i Konfederacji – aż 93 proc. z nich jest przeciwnych przyjmowaniu migrantów. Z kolei najwięcej zwolenników polityki otwartości można znaleźć w elektoracie Partii Razem (44 proc. pozytywnych wskazań) oraz Koalicji Obywatelskiej (48 proc.).
Największe poparcie dla przyjmowania migrantów notuje się w najstarszej grupie wiekowej (60+), gdzie pozytywne odpowiedzi stanowią 22 proc. Wśród najmłodszych (18-29 lat) wynik wynosi 21 proc., a w grupie 30-39 lat – 20 proc. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1002 Polaków metodą wywiadów telefonicznych w dniach 10-13 lutego.
Hołownia o swojej politycznej przyszłości
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w rozmowie z "Wirtualną Polską" zadeklarował, że jego głównym celem w kampanii prezydenckiej jest pokonanie Sławomira Mentzena. - Filozofia, która za nim stoi, jest zagrożeniem dla państwa, dla świata naszych wartości. To oczywiste, że zamierzam go pokonać, żebyśmy nie musieli stawać w Polsce przed dylematami ze Słowacji, Francji, Austrii, czy za chwilę Niemiec – powiedział Hołownia. Zapewnił także, że nie wejdzie do rządu Donalda Tuska w razie przegranej.
- Nie, nie wejdę do rządu. Nie będę wicepremierem w rządzie Donalda Tuska. Zamierzam wygrać wybory prezydenckie, to teraz najważniejsze – zadeklarował. Dodatkowo Hołownia wykluczył możliwość wysyłania polskich żołnierzy do Ukrainy, podkreślając, że priorytetem jest dostarczanie sprzętu wojskowego.
Posada szefowej CBA wisi na włosku
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że premier Donald Tusk oczekuje pilnych wyjaśnień w sprawie zachowania szefowej CBA Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak podczas przesłuchania przed komisją ds. Pegasusa.
Podczas wtorkowego posiedzenia komisji szefowa CBA odmówiła odpowiedzi na wiele pytań, zasłaniając się tajemnicą pracy operacyjnej. Według wiceszefa komisji Marcina Bosackiego (KO), interpretowała swoje prawo zbyt szeroko. Politycy koalicji rządzącej często przerywali szefowej CBA i jej pełnomocnikowi, a atmosfera podczas przesłuchania była bardzo napięta.
Kosiniak-Kamysz przyznał, że nie obserwował posiedzenia, ale wie, że premier oczekuje raportu w tej sprawie. Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak zapowiedział, że decyzje dotyczące przyszłości Kwiatkowskiej-Gurdak zapadną w czwartek po jego powrocie z oficjalnej wizyty w Szwecji. Według źródeł TVN24 w KPRM wtorkowe przesłuchanie wywołało niepokój wśród rządzących, a dalsze losy szefowej CBA pozostają niepewne.
Fot. Sekretarz stanu USA Marco Rubio/Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka