Niezwykłe znalezisko. Dla miłośników historii to prawdziwa sensacja

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
W pobliżu Biskupca miłośnicy historii odkryli średniowieczny miecz i topory. Teraz znalezisko trafi do Muzeum w Ostródzie. - To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na historię naszego regionu - mówią "Gazecie Olsztyńskiej" pracownicy placówki.

Na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego dokonano niezwykłego odkrycia archeologicznego. Członkowie Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego "Gryf” natrafili na dwuręczny miecz i dwa topory z XIV-XV wieku. Zabytki te po konserwacji zostaną zaprezentowane w Muzeum w Ostródzie, mieszczącym się w dawnym zamku krzyżackim.

Unikalne znalezisko w pobliżu rzeki Osy

Jak poinformował Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie, militaria odkryto legalnie w okolicach Wielkiej Tymawy, w pobliżu rzeki Osy. Znalezisko jest w bardzo dobrym stanie, co może sugerować, że broń przez wieki znajdowała się pod wodą. - Niewątpliwie ten depozyt ma związek z rozlewiskami Osy. Być może znajdowała się tam jakaś przeprawa mostowa, gdzie te przedmioty zostały utracone przez właścicieli – wyjaśnił ekspert. 

Co ciekawe, w jednym z toporów zachował się fragment drewnianego drzewca, co jest rzadkością w przypadku tak starych artefaktów. 


Nowy eksponat w zbiorach Muzeum w Ostródzie

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków miecz i topory trafiły do ostródzkiego muzeum, gdzie przejdą konserwację. To wyjątkowe znalezisko, ponieważ jest to pierwszy dwuręczny miecz w zbiorach tej placówki.

- Te artefakty w znaczący sposób uzupełnią naszą ekspozycję. Jesteśmy placówką zajmującą się historią średniowieczną, a muzeum mieści się w dawnym zamku krzyżackim – podkreślił Szczepański. Eksponaty po zabezpieczeniu i renowacji zostaną udostępnione zwiedzającym jeszcze w tym roku. - To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na historię naszego regionu. Jesteśmy podekscytowani możliwością podzielenia się tym znaleziskiem z mieszkańcami i turystami - mówią przedstawiciele Muzeum w Olsztynie "Gazecie Olsztyńskiej". Odnalezione miecz i topory będą stanowić jedną z głównych atrakcji dla turystów, zwiedzających eksponaty. 

Nieopodal miejsca odkrycia znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko, które – jak przypuszczają archeolodzy – mogło być użytkowane także w późnym średniowieczu. Oznacza to, że region ten mógł mieć duże znaczenie strategiczne w czasach krzyżackich. 


Detektoryści z "Gryfa” – pasjonaci odkrywający historię

Biskupieckie Stowarzyszenie Detektorystyczne „Gryf” od lat angażuje się w poszukiwania historycznych artefaktów i już wcześniej dokonało spektakularnych odkryć. Kilka lat temu przyczynili się do odnalezienia skarbu denarów karolińskich w okolicach Biskupca (powiat nowomiejski).

Po zgłoszeniu pierwszych monet do służb konserwatorskich w trakcie dalszych badań odkryto ponad 130 srebrnych denarów z IX wieku, bitych przez władców z dynastii Karolingów.  


Fot. Muzeum w Ostródzie

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo