Trwają przygotowania do rozmów USA z Rosją w Arabii Saudyjskiej. Do negocjacji między przedstawicielami obu krajów ma dojść we wtorek. Jutro też prezydent Andrzej Duda będzie dyskutował z gen. Keithem Kelloggiem, doradcą Donalda Trumpa do spraw Ukrainy. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń.
USA i Rosja będą rozmawiać o zakończeniu wojny w Ukrainie
We wtorek w Arabii Saudyjskiej odbędą się rozmowy między przedstawicielami władz USA i Rosji dotyczące zakończenia wojny w Ukrainie – informuje portal Axios, powołując się na źródła z bezpośrednią wiedzą o sprawie. Stronę amerykańską ma reprezentować m.in. sekretarz stanu Marco Rubio, a w skład delegacji wejdą także doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz i wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff.
Nie jest znany pełny skład delegacji rosyjskiej, ale jedno ze źródeł Axiosa wskazuje, że może znaleźć się w niej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Co istotne, na rozmowy nie został zaproszony prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
— To dziwne, że spotkanie odbywa się w takim formacie, nim przeprowadzono konsultacje z partnerami strategicznymi. O ile pamiętam, Rosja nie jest partnerem strategicznym — skomentował Zełenski w rozmowie z Axios. Donald Trump zapewnił w niedzielę, że Kijów będzie brał udział w rozmowach pokojowych.
Wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff tłumaczył, że: "Ukraina jest częścią rozmów. Nie sądzę, żeby chodziło o wykluczenie kogokolwiek. Chodzi o włączenie wszystkich"
Spotkanie Andrzeja Dudy z Keithem Kelloggiem
We wtorek w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotka się z gen. Keithem Kelloggiem, pełnomocnikiem prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Ukrainy – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski.
— To strona amerykańska była zainteresowana rozmową. Powiem nawet, że były pewne problemy kalendarzowe, ale stronie amerykańskiej na tym zależało — powiedział Kolarski w RMF FM. Według niego, jest to jedyne spotkanie, jakie generał Kellogg odbędzie w Europie z przywódcą państwa. — To dowód na to, jakim szacunkiem cieszy się prezydent Andrzej Duda — dodał Kolarski.
Jakie będzie stanowisko polskiego prezydenta? - Rosja nie może wygrać tej wojny. Rosjanie nie mogą być przekonani, że było warto zaatakować Ukrainę - ocenił szef BPM.
Kolarski odniósł się również do ewentualnego wysłania polskich wojsk na Ukrainę w ramach misji stabilizacyjnej. - Dziś na stole tej sprawy nie ma. Obecnie toczą się rozmowy dotyczące ewentualnego zawieszenia broni - zaznaczył.
Węgry podtrzymują decyzję o azylu dla Romanowskiego
Węgierski sąd podtrzymał decyzję o przyznaniu azylu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu – poinformowało w poniedziałek węgierskie ministerstwo sprawiedliwości.
- Władze przeprowadziły postępowanie azylowe i przyznały status uchodźcy. Sąd zatwierdził decyzję władz - głosi komunikat węgierskiego resortu dla PAP.
Polska prokuratura zarzuca Romanowskiemu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. W grudniu otrzymał on azyl polityczny na Węgrzech.
10 stycznia prokurator generalny Adam Bodnar zwrócił się do węgierskiego ministra sprawiedliwości o informacje na temat możliwości przekazania Romanowskiego do Polski na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania.
Donald Tusk rozmawia z wiceprezesem Microsoftu
Premier Donald Tusk spotkał się w poniedziałek w kancelarii premiera z wiceprezesem Microsoftu Bradem Smithem – poinformowała KPRM na platformie X. Microsoft od lat inwestuje w Polsce, a w 2020 roku ogłosił projekt Polska Dolina Cyfrowa, który obejmuje inwestycje o wartości miliarda dolarów w rozwój infrastruktury chmurowej, szkolenia cyfrowe i wsparcie dla firm oraz instytucji publicznych.
W 2023 roku firma uruchomiła w Polsce hub Azure Poland Central – pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze. Spotkanie Tuska z przedstawicielem Microsoftu to kolejne w ostatnich dniach rozmowy polskiego premiera z szefostwem globalnych firm technologicznych. W czwartek spotkał się on z prezesem Google Sundarem Pichaiem, na którym padła deklaracja zainwestowania 5 mln dolarów w szkolenia AI, co spotkało się z krytyką wielu mediów i opozycji.
Zespół ds. deregulacji przedstawia postulaty
Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Rafała Brzoskę, opublikował w poniedziałek listę 9 zmian rozporządzeń i 14 zmian ustawowych. — Deregulacja nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem do poprawy jakości życia wszystkich obywateli — stwierdził szef InPostu.
Wśród postulatów znalazły się przede wszystkim:
- wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika
- ograniczenie stosowania kar w VAT i podwyższonych odsetek za zwłokę
- zmiana praktyki egzekucji komorniczej, tak aby blokowanie kont firmowych odbywało się tylko w przypadku podejrzenia oszustwa podatkowego
- skrócenie okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych
- zwolnienie mikrofirm z VAT do poziomu 350 tys. zł
Zespół postuluje także zmiany w unijnych regulacjach dotyczących raportowania ESG, które – według ekspertów – mogą nadmiernie obciążać przedsiębiorstwa. — Średni koszt dostosowania się małej firmy do wymogów ESG to 50 tys. euro — wskazuje raport zespołu. Projekt deregulacji ma na celu uproszczenie prawa i poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Fot. Prezydent RP Andrzej Duda/Gen. Keith Kellogg, doradca Donalda Trumpa/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka