Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta, uważa, że korupcja w polskich samorządach wymaga zdecydowanej reakcji. Proponuje zakaz zasiadania radnych i prezydentów miast w radach nadzorczych spółek samorządowych i Skarbu Państwa. Zandberg twierdzi, że wieloletnie układy polityczne doprowadziły do sytuacji, w której niekompetencja i nepotyzm są normą zarówno w samorządach związanych z Platformą Obywatelską, jak i PiS-em. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Zandberg: Polska potrzebuje prezydenta do walki z układami w samorządach
Kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg w niedzielę we Wrocławiu na konferencji prasowej podkreślił, że nieprzypadkowo porusza temat korupcji i układów w samorządach właśnie w tym mieście, ponieważ prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ma postawione przez prokuraturę zarzuty w związku z aferą w Collegium Humanum. Chodzi o fikcyjne zdobywanie dyplomów tej uczelni, dlatego Zandberg nazwał gabinet prezydenta Wrocławia „koryciarskim jądrem ciemności”.
„Trzeba powiedzieć prawdę o samorządach, że one w Polsce nam się nie udały. To są te miejsca, gdzie cwaniactwa politycznych nominacji, braku kompetencji, nieuczciwości, traktowania majątku publicznego, jakby był własnością samorządowców, jest chyba najwięcej w polskiej polityce” – powiedział.
Jego zdaniem, wynika to z faktu, że środowiska rządzące polskimi samorządami od dekad uważają, że nie mają z kim przegrać i że "to im się po prostu należy". "Żeby była jasność. To dotyczy i jednych i drugich. To dotyczy Platformy Obywatelskiej i związanych z nią samorządowców, którzy uważają, że wielkie i średnie miasta po prostu im się należą i mogą je traktować tak, jakby były ich folwarkiem. I to dotyczy także pisowców, którzy tam, gdzie oni czują się silni i od 10-20 lat rządzą, to robią dokładnie to samo” – powiedział kandydat partii Razem. Ocenił, że jedną z nielicznych, dobrych rzeczy w ostatnich ośmiu latach rządów było ograniczenie kadencyjności w samorządach, natomiast teraz ponownie próbuje się tę wielokadencyjność przywrócić.
„Jeżeli uda się przepchnąć takie zmiany przez Sejm, jeżeli Platforma Obywatelska przyklepie takie rozwiązanie, to Polska potrzebuje prezydenta, który to zawetuje, który będzie mieć odwagę, żeby wejść w konflikt z tymi samorządowymi układami, które są po prostu zgniłe” – powiedział. Nazwał środowiska samorządowe "politycznym bagnem", kiedy "traktują budżety samorządowe tak, jakby były funduszem promocji prezydentów miast”.
„To powtarza się w wielu miejscach. To są te bilboardy, reklamy w komunikacjach publicznych warte często setki tysięcy, jak nie miliony złotych, które idą z publicznych pieniędzy, z kasy samorządów, a promują konkretnych polityków. Także jednego z głównych kandydatów w wyborach prezydenckich, bo przecież pan Rafał Trzaskowski dokładnie to robił jako prezydent Warszawy” – powiedział Zandberg.
Jego zdaniem, należy też uniemożliwić wydawanie gazetek samorządowych finansowanych z budżetu. Innym problemem - mówił - są rady nadzorcze spółek obsadzane przez „samorządowych stronników”. Dlatego kandydat Razem zaproponował, by zakazać radnym i włodarzom zasiadania w radach nadzorczych nie tylko spółek samorządowych, ale też Skarbu Państwa i innych podmiotów publicznych. Jego zdaniem, radni powinni dostać normalne wynagrodzenie „jak wszyscy inni politycy”, ale bez prawa dorabiania do tej pensji
Polska zyskuje w relacjach z USA dzięki wydatkom na obronność
Hiszpański dziennik „ABC” zwraca uwagę, że Polska stała się jednym z głównych partnerów USA w NATO dzięki wysokim wydatkom na obronność, przekraczającym 4% PKB. Gazeta zauważa, że Warszawa otrzymuje obecnie uprzywilejowane traktowanie od Waszyngtonu, co potwierdza m.in. wizyta szefa Pentagonu Pete’a Hegsetha, który pominął Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, by odwiedzić Polskę. Według „ABC” kluczowym czynnikiem wzmacniającym relacje Warszawy z USA jest skala zakupów uzbrojenia od amerykańskich dostawców.
Rosyjski minister finansów w Arabii Saudyjskiej przed rozmowami Rosja–USA
Anton Siłuanow, minister finansów Rosji, przybył do Arabii Saudyjskiej, gdzie bierze udział w konferencji gospodarczej. W przyszłym tygodniu w tym samym miejscu mają się odbyć rozmowy pomiędzy przedstawicielami Rosji i USA, dotyczące m.in. zakończenia wojny na Ukrainie. Oczekuje się, że do Rijadu przyjadą wysocy rangą amerykańscy urzędnicy, w tym sekretarz stanu Marco Rubio oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz. W międzyczasie Rosja i USA utrzymują regularne kontakty dyplomatyczne przed zaplanowanym spotkaniem Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.
Druga tura „wyborów prezydenckich” w separatystycznej Abchazji
W separatystycznym regionie Gruzji, Abchazji, odbędzie się druga tura tzw. wyborów prezydenckich. W rywalizacji pozostają Badra Gunba, pełniący obowiązki „prezydenta”, oraz Adgur Ardzinba, który jest bardziej krytyczny wobec rosyjskiej polityki gospodarczej w regionie. Gruzja oraz Unia Europejska stanowczo potępiły wybory, uznając je za nielegalne i sprzeczne z prawem międzynarodowym. Abchazja, mimo jednostronnej deklaracji niepodległości w 1992 roku, jest uznawana przez społeczność międzynarodową za część Gruzji.
UE upamiętnia Nawalnego i wzywa do uwolnienia więźniów politycznych
W pierwszą rocznicę śmierci Aleksieja Nawalnego szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas zaapelowała o natychmiastowe uwolnienie więźniów politycznych w Rosji. Podkreśliła, że Rosja kontynuuje represje wobec opozycji, a prawnicy Nawalnego, którzy bronili go przed sądami, także trafili do więzień. UE wprowadziła dodatkowe sankcje wobec osób i podmiotów związanych z jego śmiercią. Również przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa podkreślił, że Nawalny „nie bał się” i jego dziedzictwo w walce o demokrację pozostaje żywe.
Stan papieża Franciszka poprawia się
Kardynał Giovanni Battista Re poinformował, że stan zdrowia papieża Franciszka, hospitalizowanego z powodu zapalenia oskrzeli, ulega poprawie. Papież spędził spokojną noc i kontynuuje leczenie. Nie podano jednak, jak długo jeszcze pozostanie w szpitalu. W jego zastępstwie niedzielną mszę w Bazylice Świętego Piotra odprawił kardynał Jose Tolentino de Mendonca. Wierni modlą się o szybki powrót papieża do zdrowia.
Silne mrozy w Polsce – nawet do -19°C
IMGW ostrzega przed silnymi mrozami, które w najbliższych dniach mogą sięgnąć nawet -19°C w rejonach podgórskich. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura spadnie do -15°C w niektórych regionach kraju, a na południu i w górach może być jeszcze zimniej. Wydano ostrzeżenia przed silnym mrozem, szczególnie dla Dolnego Śląska i Karpat. Dodatkowo lokalnie mogą wystąpić mgły ograniczające widoczność do 300 metrów.
Red.
na zdjęciu: Pięniądze. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/ Marcin Bielecki
Inne tematy w dziale Polityka