na zdjęciu: minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
na zdjęciu: minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Mocne słowa Sikorskiego. "Od wyniku wojny zależy wiarygodność USA"

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 423
Od tego, w jaki sposób zakończy się wojna w Ukrainie, zależy wiarygodność USA, nie tylko administracji Donalda Trumpa - oświadczył w sobotę w Monachium szef MSZ RP Radosław Sikorski. Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zauważyła z kolei, że Trump powinien słuchać, co mówi Polska. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa – zagrożenia dla Europy i sytuacja na Ukrainie

Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podkreślił, że największym zagrożeniem dla Europy jest putinowska Rosja. Podobną opinię wyraziła szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Sikorski skrytykował także podejście byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do Rosji, twierdząc, że jego rozmowy z Władimirem Putinem wzmacniają Kreml i osłabiają morale Ukrainy.

Minister zaznaczył, że przyszłość Europy zależy od wyniku wojny w Ukrainie, a potencjalna klęska Kijowa może zachęcić Chiny do agresywnych działań wobec Tajwanu. Baerbock dodała, że Europa znajduje się w "momencie egzystencjalnym", a jej jedność jest kluczowa w kontekście wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję.


Szef NATO Mark Rutte podkreślił, że jakiekolwiek rozmowy o pokoju w Ukrainie muszą zapewnić, że kraj ten nie padnie ponownie ofiarą rosyjskiej agresji. Z kolei amerykańscy senatorowie zwrócili uwagę na konieczność powiązania amerykańskiego przemysłu z Ukrainą oraz zobowiązań NATO wobec Kijowa.

Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia ocenił, że Monachium nie jest miejscem do "układania świata" i zwrócił uwagę, że historia pokazała, jak niebezpieczne mogą być podobne konferencje. Zaznaczył, że kluczowe jest wzmacnianie Ukrainy i jedności Europy wobec rosyjskiego zagrożenia.


Spotkanie przedstawiciela USA z Łukaszenką – zmiana kursu w relacjach?

"New York Times" poinformował o pierwszym od pięciu lat spotkaniu wysokiego rangą urzędnika Departamentu Stanu USA Christophera W. Smitha z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką. Spotkanie to może sygnalizować możliwe ocieplenie stosunków między USA a Białorusią. W efekcie rozmów uwolniono troje białoruskich więźniów politycznych, a Łukaszenka miał wyrazić gotowość do dalszych zwolnień w zamian za złagodzenie sankcji.

Analitycy podkreślają, że negocjacje z Mińskiem mogą być częścią szerszej strategii USA wobec Rosji, a nacisk na Białoruś może wpłynąć na politykę Kremla.


Sondaż: większość Polaków nie wierzy w „zamach stanu”

Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 59,5% Polaków nie zgadza się z tezą prezesa TK Bogdana Święczkowskiego, że w Polsce doszło do "zamachu stanu" ze strony m.in. premiera Donalda Tuska. Tylko 27,5% ankietowanych podziela ten pogląd, a 13% nie ma zdania.

Podział opinii jest silnie związany z preferencjami politycznymi. 96% wyborców rządzącej koalicji odrzuca tezę o zamachu stanu, podczas gdy 68% sympatyków PiS i Konfederacji zgadza się z nią.


Stan zdrowia papieża Franciszka

Papież Franciszek od piątku przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli z powodu ostrego zapalenia oskrzeli. Decyzja o jego dalszym pobycie w szpitalu zależy od reakcji na leczenie. Watykan nie potwierdził jeszcze, czy papież wygłosi w niedzielę tradycyjne przemówienie do wiernych.

Franciszek od kilku tygodni zmagał się z infekcją dróg oddechowych, a jego stan zdrowia budził niepokój, zwłaszcza ze względu na wcześniejsze problemy pulmonologiczne.


na zdjęciu: minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj423 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (423)

Inne tematy w dziale Polityka