Amerykański wiceprezydent J.D. Vance w całości poświęcił swoje wystąpienie w Monachium ostrej krytyce europejskiej demokracji, oskarżając Europę o odejście od własnych wartości, stosowanie cenzury, ignorowanie wyborców i prześladowanie chrześcijan. Uznał to za największe zagrożenie dla kontynentu. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ostro skrytykował piątkowe wystąpienie wiceprezydenta USA i zarzucił Vance’owi, że zakwestionował demokrację w Europie i porównał sytuację w części kontynentu do sytuacji w autorytarnych reżimach. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Vance ostro krytykuje Europę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Wiceprezydent USA J.D. Vance podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa stwierdził, że największym zagrożeniem dla Europy nie są Rosja i Chiny, lecz jej wewnętrzne problemy, takie jak cenzura, ignorowanie wyborców i odejście od podstawowych wartości. Skrytykował działania UE w zakresie moderacji mediów społecznościowych oraz oskarżył europejskich polityków o lekceważenie głosu obywateli w sprawie migracji. Jego wystąpienie spotkało się z ostrą ripostą niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa, który bronił europejskiej demokracji i zarzucił Vance'owi dezinformację.
"Jestem przekonanym zwolennikiem współpracy transatlantyckiej, wielkim przyjacielem Ameryki, American Dream fascynował mnie od zawsze. Dlatego nie mogę przejść nad tym do porządku dziennego, nie mogę pozostawić przemówienia wiceprezydenta USA bez komentarza" – powiedział Pistorius, odchodząc od przygotowanego tekstu wystąpienia.
Pistorius zarzucił Vance’owi, że zakwestionował demokrację w Europie i porównał sytuację w części kontynentu do sytuacji w autorytarnych reżimach. "To jest nie do zaakceptowania" – powiedział Pistorius, na co uczestnicy konferencji zareagowali długimi oklaskami. Podkreślił, że Europa przedstawiona przez wiceprezydenta USA nie jest Europą, w której on żyje i prowadzi kampanię wyborczą.
"W tej demokracji każdy pogląd ma głos" – podkreślił polityk SPD. Jak wyjaśnił, partie w części ekstremistyczne, takie jak Alternatywa dla Niemiec (AfD), mogą prowadzić kampanię wyborczą, podobnie jak wszystkie pozostałe ugrupowania. "Demokracja nie oznacza jednak, że głośna mniejszość ma automatycznie rację i decyduje o prawdzie. Demokracja musi być w stanie bronić się przed ekstremistami, którzy chcą ją zniszczyć" – powiedział Pistorius.
"Energicznie sprzeciwiam się wrażeniu, które pozostawił wiceprezydent Vance, że w naszej demokracji prześladowane są mniejszości i że zmusza się je do milczenia. Wiemy nie tylko, przeciwko komu bronimy naszego kraju, ale także o co walczymy – za demokrację, wolność słowa, państwo prawa i godność każdego człowieka" – podkreślił wyraźnie wzburzony szef niemieckiego resortu obrony.
Sekretarz obrony USA: Polska wzorem sojusznika w Europie
Podczas wizyty w Warszawie sekretarz obrony USA Pete Hegseth podkreślił, że Polska jest modelowym sojusznikiem, który realnie inwestuje w bezpieczeństwo. Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Polska wydaje na obronność blisko 5 proc. PKB i apelował o zwiększenie europejskich inwestycji w przemysł zbrojeniowy. Hegseth dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone oczekują od sojuszników większego zaangażowania w obronę kontynentu.
Duda: Wierzę, że Fort Trump powstanie w Polsce
Po spotkaniu z sekretarzem obrony USA prezydent Andrzej Duda wyraził przekonanie, że projekt Fort Trump – amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce – zostanie zrealizowany. Podkreślił również, że Polska będzie wspierać politykę zwiększania wydatków na obronność w NATO. Duda zaznaczył, że kluczową rolą Polski jest zapewnienie logistyki i zabezpieczenia dostaw broni oraz pomocy humanitarnej dla Ukrainy.
Von der Leyen: UE musi zwiększyć wydatki na obronność
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała wprowadzenie klauzuli ucieczki w pakcie stabilności, która pozwoli państwom UE na większe inwestycje w obronność. Jej zdaniem Europa powinna zwiększyć swoje wydatki militarne, by zapewnić stabilność w regionie i wzmocnić swoje pozycje negocjacyjne w sprawie Ukrainy.
Plan deregulacji w Polsce gotowy – szczegóły w poniedziałek
Premier Donald Tusk po spotkaniu z przedsiębiorcami ogłosił, że plan deregulacji jest już gotowy. Szczegóły inicjatywy zostaną przedstawione w poniedziałek przez Rafała Brzoskę, prezesa InPostu, który kieruje zespołem ds. deregulacji. Przedsiębiorcy zaangażowani w projekt deklarują, że wszystkie propozycje będą dostępne publicznie.
Protesty w Poczcie Polskiej – nowe negocjacje w sprawie układu zbiorowego
Zarząd Poczty Polskiej przyspieszył negocjacje w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy i zaprosił związki zawodowe na spotkanie 17 lutego. Przedstawiciele "Solidarności" oskarżają władze spółki o ignorowanie pracowników i próbę narzucenia niekorzystnych rozwiązań.
Rozliczenie PIT za 2024 rok rusza w sobotę
Od 15 lutego Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT, która automatycznie uzupełnia dane i ułatwia rozliczenia. Termin składania deklaracji mija 30 kwietnia.
Iga Świątek odpada w półfinale turnieju w Dausze
Polska tenisistka przegrała z Łotyszką Jeleną Ostapenko 3:6, 1:6, kończąc swój udział w turnieju WTA 1000 w Dausze. To jej piąta porażka z tą rywalką. Świątek straci 610 punktów w rankingu WTA, ale utrzyma drugą pozycję.
Alexander Stoeckl rezygnuje ze współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim
Austriacki trener, który od sierpnia pełnił funkcję dyrektora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN, ogłosił rezygnację. Powodem ma być konflikt z prezesem Adamem Małyszem. PZN zapowiedział wydanie oficjalnego komunikatu w tej sprawie.
na zdjęciu: wiceprezydent USA J.D. Vance na konferencji w Monachium. fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Inne tematy w dziale Polityka