PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Szansą na ratunek dla Ukrainy jest jej największy skarb. Dla USA niemal bezcenny

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Ukraina próbuje wykorzystać swoje zasoby metali ziem rzadkich jako argument w negocjacjach z USA. Wołodymyr Zełenski proponuje udział amerykańskich firm w eksploatacji tych surowców w zamian za dalsze finansowe wsparcie wojenne. Dla Stanów Zjednoczonych dostęp do tych zasobów ma kluczowe znaczenie strategiczne, ponieważ obecnie dominują nad nimi Chiny.

Metale ziem rzadkich jako karta przetargowa Ukrainy

„Waszyngton i Kijów wydają się zbliżać do umowy w sprawie metali ziem rzadkich, w ramach której ukraińskie zasoby mineralne zostałyby udostępnione w zamian za dalszą pomoc USA, choć eksperci tej branży ostrzegają, że na na tej drodze stoją ogromne przeszkody” – zauważyła agencja Reutera.

Metale ziem rzadkich to 17 pierwiastków, które są wykorzystywane do produkcji magnesów umożliwiających przetwarzanie energii w ruch pojazdów elektrycznych. Są też wykorzystywane w telefonach komórkowych, systemach rakietowych, turbinach wiatrowych i innym sprzęcie elektronicznym.

Mają one istotne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, gdyż globalny łańcuch dostaw tych metali zdominowały Chiny, które są też największym producentem metali ziem rzadkich na świecie. Brak kontroli nad zasobami tych surowców stanowi dla USA strategiczną słabość, którą od lat próbują zmniejszyć. Trump zadeklarował, że chciałby „metali ziem rzadkich o wartości 500 mld dolarów”.

Ukraina posiada złoża 22 z 34 minerałów określanych przez Unię Europejską jako krytyczne. Są wśród nich surowce wykorzystywane w budownictwie, metale szlachetne i nieżelazne oraz właśnie niektóre metale ziem rzadkich. Znaczna część tych złóż znajduje się jednak na terytorium kontrolowanym przez Rosję. Według Instytutu Geologii Ukraina ma złoża takich metali ziem rzadkich jak lantan i cer, wykorzystywane w telewizorach i oświetleniu, neodyn, używany w turbinach wiatrowych i akumulatorach samochodów elektrycznych, a także erb i itr, mające cały szereg zastosowań: od energetyki nuklearnej po lasery. Według opracowania UE Ukraina ma też złoża skandu. Szczegółowe dane są utajnione. Prezydent Ukrainy powiedział natomiast, że jego kraj ma największe w Europie złoża tytanu i uranu.

NYT: Rosja proponuje trzystopniowy proces negocjacji, żąda wyborów w Ukrainie

Według „New York Times”, Rosja planuje trzystopniowy proces negocjacyjny w sprawie zakończenia wojny, obejmujący: zawieszenie broni, wybory w Ukrainie i podpisanie finalnego układu przez nowego prezydenta. Donald Trump również popiera koncepcję wyborów, sugerując, że Wołodymyr Zełenski powinien je przeprowadzić. Formalnie jego kadencja zakończyła się w maju 2024 r., jednak ukraińskie prawo zabrania organizowania wyborów w czasie stanu wojennego.

Trump podczas publicznych wystąpień nie rozwiał obaw, czy Ukraina pozostanie pełnoprawnym uczestnikiem negocjacji, podkreślając jedynie, że „oni muszą zawrzeć pokój”. Pytany o ewentualne rosyjskie żądania terytorialne, odparł, że „będzie musiał zrobić to, co będzie musiał”.

Kreml: USA są naszym głównym partnerem w rozmowach o Ukrainie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że głównym partnerem Rosji w negocjacjach są Stany Zjednoczone, a rozmowy z Ukrainą odbędą się osobno. Jak dodał, temat udziału krajów europejskich nie był poruszany podczas rozmowy Putina z Trumpem. Moskwa i Waszyngton zgodziły się natomiast, że potencjalne spotkanie prezydentów odbędzie się w Rijadzie, a jego organizacja może potrwać kilka miesięcy.

Sekretarz obrony USA odwiedzi Polskę – spotkanie z Dudą i Kosiniakiem-Kamyszem

Pete Hegseth, szef Pentagonu, w piątek spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Wizyta, która potrwa do soboty, ma dotyczyć rozwoju współpracy obronnej, odstraszania na wschodniej flance NATO i dalszych dostaw amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Hegseth wcześniej zapowiedział, że USA nie planują wysyłać wojsk na Ukrainę, a wsparcie w zakresie gwarancji bezpieczeństwa powinno spoczywać głównie na Europie. Stwierdził również, że Ukraina nie wejdzie do NATO, a jej powrót do granic sprzed 2014 roku jest „nierealny”.

Kosiniak-Kamysz, komentując te słowa, przyznał, że brak poparcia USA dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu przekreśla te aspiracje. Minister podkreślił jednak, że priorytetem pozostaje wzmocnienie obronności Europy i wsparcie Kijowa.

Polskie MSZ: łączymy się w bólu z ofiarami ataku w Monachium

Samochód wjechał w grupę demonstrantów w Monachium, raniąc co najmniej 28 osób, w tym dzieci. Niemieckie służby podejrzewają zamach, a kierowcą był 24-letni Afgańczyk, który ubiegał się o azyl. Został zatrzymany przez policję po tym, jak funkcjonariusze oddali w jego kierunku strzały. Premier Bawarii Markus Soeder potwierdził, że motyw sprawcy jest nadal nieznany.

Polskie MSZ wyraziło solidarność z ofiarami, a minister Radosław Sikorski zapewnił, że Polska dzieli ból monachijczyków po tym tragicznym zdarzeniu.

Nowy rządowy program mieszkaniowy – wsparcie tylko dla rynku wtórnego

Minister rozwoju Krzysztof Paszyk przedstawił założenia programu „Klucz do mieszkania”, który będzie wspierał zakup mieszkań wyłącznie z rynku wtórnego oraz budowę domów metodą gospodarczą. Rząd nie przewiduje wsparcia dla rynku pierwotnego, wykluczając deweloperów z finansowania.

Pomoc skierowana będzie do osób, które nie posiadają własnej nieruchomości i spełnią kryteria dochodowe. Limity cenowe ustalono na 10 tys. zł za m², a w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań) na 11 tys. zł za m². Gminy będą mogły je korygować. Program obejmie także modernizację mieszkań komunalnych, wsparcie dla seniorów i rozbudowę akademików.

Gdynia: 25 tys. osób nadal bez ogrzewania po awarii ciepłowniczej

Mieszkańcy kilku dzielnic Gdyni od środy nie mają ciepłej wody i ogrzewania z powodu poważnej awarii sieci ciepłowniczej. Uszkodzenie ma zostać naprawione do piątku, po czym rozpocznie się napełnianie sieci.

Miasto wprowadziło działania kryzysowe, w tym zakup nagrzewnic oraz monitorowanie sytuacji przez straż miejską. Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek poinformowała, że problem dotyczy około 10% mieszkańców miasta, a osoby niesamodzielne otrzymały wsparcie MOPS-u.

Areszt dla sprawcy brutalnego gwałtu w Łodzi

46-letni mężczyzna, który w niedzielę w łódzkim Parku Julianowskim zaatakował i zgwałcił 34-letnią kobietę, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Sprawca pobił ofiarę do nieprzytomności, dusił i gryzł, powodując poważne obrażenia.

Zaalarmowany przez świadka, który zauważył niemal nagą kobietę w parku, personel medyczny przewiózł ją do szpitala. Policja zatrzymała podejrzanego, który był wcześniej karany. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Tragiczny wypadek w Opolskiem – trzy ofiary śmiertelne, sprawca aresztowany

Na wniosek prokuratury w Strzelcach Opolskich w czwartek sąd tymczasowo aresztował 27-latka, który spowodował we wtorek wypadek na drodze krajowej w Sieroniowicach. W wypadku zginęły dwie dorosłe osoby i dziecko.

Do wypadku doszło we wtorek. Jak poinformowała w czwartek KW Policji w Opolu, według ustaleń śledczych kierujący hondą po wyprzedzeniu ciężarówki najechał na tył osobowego seata. Na skutek uderzenia kierująca seatem zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z autem infinity. W wyniku wypadku jadąca seatem 30-latka, kierujący infinity 41-latek i jadący z nim 6-latek ponieśli śmierć na miejscu.

Tego samego dnia zatrzymano 27-letniego kierującego hondą. W momencie zatrzymania był trzeźwy. Prokuratura przedstawiła mu zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym poprzez naruszenie szeregu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy. Za zarzucane czyny mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (57)

Inne tematy w dziale Polityka