Kuczmierowski w brytyjskim areszcie. Już wiadomo, co z kaucją

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
Były szef RARS - podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej - opuści areszt w Londynie. Na konto sądu wpłynęła wymagana kaucja 365 tys. funtów. Co jeszcze dzieje się w Polsce i na świecie? Zapraszamy do przeglądu wydarzeń 10 lutego.

Michał Kuczmierowski wychodzi na wolność  

Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski opuści areszt w Londynie po wpłaceniu kaucji – informuje TVN24. Podejrzany został zatrzymany we wrześniu 2023 roku w Londynie na wniosek polskiej prokuratury, która oskarża go o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Władze w Warszawie liczą na jego ekstradycję, ale brytyjski sąd magistracki nadal prowadzi postępowanie w tej sprawie. Michał Kuczmierowski będzie przebywał na wolności do czasu rozstrzygnięcia jego dalszego losu.  


Wrzosek wszczęła śledztwo ws. dwóch wież 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące oszustwa na nie mniej niż 1,3 mln euro, którego ofiarą miał paść austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Sprawa dotyczy planów budowy dwóch wieżowców na należącej do spółki Srebrna działce w Warszawie. Prowadzącą sprawę jest prokurator Ewa Wrzosek, która nie stroni od politycznych komentarzy w mediach społecznościowych i uczestniczyła w przejęciu mediów publicznych przez obecny rząd. 

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej skomentował postępowanie, twierdząc, że „chodzi tu o zarzut, który można postawić w drugą stronę”. Dodał, że sprawa ma charakter polityczny i jest próbą ataku na jego środowisko ze strony Romana Giertycha - pełnomocnika Birgfellnera i posła KO.  


Brzoska podejmuje wyzwanie od Tuska 

Założyciel i prezes InPostu Rafał Brzoska przyjął propozycję premiera Donalda Tuska, by stworzyć zespół ds. deregulacji i przygotować konkretne propozycje zmian. - Rzucono mi rękawicę – podejmuję wyzwanie – napisał Brzoska na X. - Zrobię wszystko, by zjednoczyć środowiska przedsiębiorców i wspólnie – z politykami wszystkich opcji, rządem, urzędnikami oraz organizacjami społecznymi – przygotować konkretne propozycje zmian deregulacyjnych - zapewnił. 

 

Chęć współpracy z zespołem pod kierunkiem Brzoski wyraził były premier Mateusz Morawiecki. 

- Z przyjemnością się spotkam ze środowiskiem biznesowym i dołączę do tej inicjatywy. Dialog z przedsiębiorcami to podstawa mądrych reform, a polska gospodarka potrzebuje zmian, które dadzą firmom więcej przestrzeni do rozwoju i konkurowania na rynkach międzynarodowych. Czekam na pierwsze propozycje – jestem gotów do rozmowy i działania - napisał Morawiecki. 

 

- Na serio czas myśleć o Polsce jako wspólnym dobru i jako przedsiębiorca dziękuję każdemu kto przyłoży do tego rękę - odpisał Morawieckiemu Brzoska. 

Celem zespołu jest zjednoczenie przedsiębiorców i opracowanie skutecznych zmian w regulacjach gospodarczych. Brzoska zapowiedział, że propozycje zostaną przedstawione w otwartym dokumencie, a rząd będzie musiał zdecydować, czy rzeczywiście chce „realnego wsparcia dla biznesu, czy pozostanie przy pustych deklaracjach”.

Tusk podkreślił, że deregulacja jest "warunkiem sine qua non sukcesu inwestycyjnego i konkurencyjności Polski". Premier chce, aby zmiany były przygotowane wspólnie z biznesem, a nie narzucane przez urzędników.

Donald Trump ogłasza plan dla Strefy Gazy

Były prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla Fox News ujawnił swój plan dotyczący Strefy Gazy. Według jego propozycji Palestyńczycy nie będą mieli prawa do powrotu na swoje ziemie i zostaną przesiedleni do „pięknych społeczności” w innych krajach regionu.

Trump twierdzi, że "zbuduje bezpieczne społeczności”, ale nie podał szczegółów dotyczących tego, jak miałoby to wyglądać. - W międzyczasie, ja byłbym właścicielem tego (Strefy Gazy). Pomyśl o tym jak o rozwoju nieruchomości na przyszłość – powiedział prezydent USA. 

Trump dodał ponadto, że może „dobić targu” z Jordanią i Egiptem, gdzie przesiedleni Palestyńczycy mieliby znaleźć nowy dom. Jego zdaniem Strefa Gazy pod kontrolą Izraela mogłaby stać się „Riwierą Bliskiego Wschodu”.

Pomysł ten wywołał falę krytyki na arenie międzynarodowej, zwłaszcza wśród państw arabskich. W tym tygodniu w Waszyngtonie przebywa minister spraw zagranicznych Egiptu, a we wtorek z Trumpem spotka się król Jordanii Abdullah II.  


Fot. Michał Kuczmierowski, b. szef RARS/Wikipedia

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj107 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (107)

Inne tematy w dziale Polityka