Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce na konferencji rządu przygotowanie zmian deregulacyjnych dla biznesu, które nie będą wymagać uchwalania ustaw. - Bierze pan to? - pytał premier właściciela firmy InPost.
Brzoska ma przygotować pakiet zmian
- Musimy pilnie przygotować akty uwalniające gospodarkę. Niech pan się za to weźmie - ponawiał prośby kierowane w stronę jednego z najbogatszych Polaków Donald Tusk. Podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" premier nadmienił, że jednym z kluczowych priorytetów rządu jest uproszczenie przepisów dla przedsiębiorców.
- Deregulacja jest warunkiem sine qua non sukcesu inwestycyjnego i zdolności konkurencyjnej Polski – oznajmił Tusk. Aby proces ten nie był jedynie urzędniczym przedsięwzięciem, szef gabinetu zaproponował założycielowi i prezesowi InPostu, Rafałowi Brzosce, powołanie zespołu ds. deregulacji. Jego zadaniem będzie szybkie przygotowanie rekomendacji do zmian, które nie wymagają nowych ustaw, ale mogą ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.
- Jeśli ktoś wie, co trzeba zrobić, to właśnie Rafał Brzoska – zaznaczył szef rządu, odnosząc się do doświadczenia biznesmena w walce z biurokracją.
O Brzosce jest głośno od kilku tygodni. Spekulowano, że będzie zainteresowany startem w wyborach prezydenckich i kupnem stacji TVN za pośrednictwem jednego z holdingów. Więcej przeczytasz tutaj:
Google i Microsoft zainwestują w Polsce
Ponadto, Donald Tusk zapowiedział szereg działań mających na celu pobudzenie gospodarki i zwiększenie inwestycji w Polsce w nadchodzących miesiącach. Kluczowe inicjatywy to stworzenie zespołu ds. deregulacji, powołanie Rady Gospodarczej oraz finalizacja rozmów z gigantami technologicznymi, takimi jak Google i Microsoft. Według szacunków rządu, w 2025 roku inwestycje w Polsce mają osiągnąć rekordowy poziom 650 miliardów złotych. Mają to być środki pozyskane z KPO.
- Jesteśmy mocno zaawansowani w rozmowach z największymi graczami technologicznymi, takimi jak Google, Amazon, IBM i Microsoft - wymieniał Tusk.
Według szefowej Google’a Polska znajduje się w „centrum zainteresowania” firmy i jest jednym z najlepszych miejsc do inwestowania w Europie. - Google chce się zaangażować w działania, które uczynią nasze sieci energetyczne inteligentnymi – dodał.
Rada Gospodarcza
Tusk zapowiedział również utworzenie Rady Gospodarczej, która ma opracować strategię rozwoju kraju. W jej skład wejdą zarówno przedstawiciele biznesu, jak i naukowcy. - Będę spotykał się z reprezentacjami drobnych, średnich i dużych przedsiębiorców. Na koniec wybierzemy dobrą, myślącą, bardzo kreatywną Radę Gospodarczą – ogłosił premier.
Rada Gospodarcza miałaby działać jeszcze przed okrągłą, tysięczną rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego, która przypada 18 kwietnia 2025 roku.
Fot. Premier Donald Tusk i prezes InPostu Rafał Brzoska/PAP
GW
Inne tematy w dziale Polityka