Morawiecki zostanie przesłuchany. Chodzi o sprawę sprzed 5 lat

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
Mateusz Morawiecki zjawi się w prokuraturze w charakterze podejrzanego - oświadczył prokurator krajowy Dariusz Korneluk, którego status podważył Sąd Najwyższy. Były premier zostanie przesłuchany ws. wyborów kopertowych, które się ostatecznie nie odbyły w 2020 roku.

Mateusz Morawiecki jako podejrzany ws. wyborów z 2020 r.

Były premier Mateusz Morawiecki został wezwany przez prokuraturę w charakterze podejrzanego w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku – poinformował w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Sejmowa komisja regulaminowa uznała 24 stycznia, że oświadczenie Morawieckiego ws. zrzeczenia się immunitetu spełnia wymogi formalne. W zeszłym tygodniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał odpowiednie dokumenty do prokuratury, która wyznaczyła termin przesłuchania posła PiS.

- (Morawiecki) został już wezwany w charakterze podejrzanego – powiedział Korneluk. Dodał, że nie poda dokładnej daty przesłuchania, aby zapewnić prawidłowy przebieg czynności - tak, by poseł PiS przygotował się do odpowiedzi na pytania prokuratorów. 

Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że jako premier przekroczył uprawnienia, wydając decyzje polecające organizację wyborów korespondencyjnych jeszcze przed uchwaleniem odpowiedniej ustawy. Sam Morawiecki w piśmie do marszałka Sejmu podkreślił, że zamierza „obnażyć działania ludzi i partii tworzących dziś koalicję rządową”, którzy jego zdaniem chcieli zablokować wybory, aby umożliwić start Rafałowi Trzaskowskiemu. W międzyczasie KO dokonała zmiany kandydatki na prezydenta - Małgorzatę Kidawę-Błońską zastąpił właśnie prezydent Warszawy.  


Rząd powoła komisję ds. aktywistów 

Rząd podjął decyzję o powołaniu komisji, która zajmie się przypadkami nadużywania władzy wobec aktywistów w latach 2016-2023. Inicjatorami tego działania są minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jak poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński, prace nad komisją trwają od kilku tygodni i są na etapie finalizacji. W jej skład wejdą m.in. przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego oraz prawnicy reprezentujący osoby poszkodowane.

- Każdy przypadek nadużycia władzy do politycznych celów będzie wyjaśniony i rozliczony, zwłaszcza gdy tryb działania policji, służb i prokuratury nie przyniósł rezultatu i postępowania były zamykane – zaznaczył Dobrzyński na platformie X.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar dodał, że celem komisji jest „wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego”. 

 

Kaczyński: "Przyjdzie czas prawdy o tym wielkim oszustwie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas 178. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej odniósł się do kwestii śledztwa ws. katastrofy.

- Przyjdzie czas prawdy o tym wielkim oszustwie, jakim było oddanie Rosjanom prawa do prowadzenia śledztwa w sprawie ich własnych zbrodni – oświadczył Kaczyński. Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie protestujący zagłuszali jego przemówienie, skandując „kłamca”. Prezes PiS stwierdził, że policja powinna reagować na takie sytuacje i zapowiedział, że "przyjdzie czas, kiedy ta uroczystość będzie powtarzana pod osłoną sił porządkowych”.   


Rafał Trzaskowski: "Nie będę długopisem Donalda Tuska"

Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zapowiedział, że nie będzie „długopisem” premiera Donalda Tuska, bo jest niezależny od szefa gabinetu. 

- Nigdy nie byłem niczyim długopisem. To kwestia charakteru. Ja nie jestem Andrzejem Dudą, nie mam kompleksów wobec swojego politycznego środowiska – porównał. 

Wyliczał również, że oczekuje m.in. uszczelnienia programu 800+ dla Ukraińców, liberalizacji prawa aborcyjnego i deregulacji gospodarki.

Elon Musk chce zamknięcia Radia Swoboda i Głosu Ameryki

Elon Musk poparł pomysł zamknięcia amerykańskich rozgłośni Radia Swoboda (Radio Wolna Europa) oraz Głosu Ameryki, finansowanych przez rząd USA.

- Tak, zamknijcie je – napisał Musk na platformie X, komentując post byłego szefa wywiadu Donalda Trumpa, Richarda Grenella. Grenell nazwał te stacje „reliktami przeszłości” i stwierdził, że są pełne „skrajnie lewicowych aktywistów”.

Zdaniem Muska nikt już nie słucha tych mediów, a ich działalność pochłania miliard dolarów rocznie z pieniędzy podatników.

Super Bowl: Philadelphia Eagles po raz drugi mistrzami NFL

Philadelphia Eagles zdobyli swój drugi tytuł mistrzowski NFL, pokonując Kansas City Chiefs 40:22 w Super Bowl w Nowym Orleanie. Dwa lata temu te same drużyny spotkały się w finale, jednak wówczas Chiefs zwyciężyli. Tym razem Eagles całkowicie zdominowali rywali, schodząc na przerwę z wynikiem 24:0. Najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP) meczu został Jalen Hurts, który swoją świetną grą poprowadził drużynę do triumfu. 


Fot. Mateusz Morawiecki, były premier/Facebook

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj104 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (104)

Inne tematy w dziale Polityka