Rambo, Sonata i Antenat to jedne z setek imion, które chcieli nadać rodzice swoim pociechom. Jakie imiona i nazwiska są w Polsce najpopularniejsze?
Zdrobniałe imiona – które są dozwolone, a które nie?
Propozycje zbyt oryginalnych imion wynikają często z tego, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, co nam wydaje się dowcipne, nie zawsze jest zabawne dla innych i może ośmieszać posiadacza nietypowego imienia. Wśród imion, które spotkały się z odmową wpisania ich do dokumentów były Nutella, Joint, Rambo, Nirvana, Koka i Pipa. Nie każdy wie, że nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia, Lonia, Rysiek, czy Wiesiek.
Można natomiast nadać dziecku imię, które jest zdrobnieniem albo skróceniem imienia, ale może być traktowane jako odrębne imię. To np. Lena, Nina, Rita, Betina. Warto pamiętać o tym, że w czasach PRL nie było to możliwe, bo urzędnik Stanu Cywilnego nie dopuszczał, że nawet myśli, że chcemy, aby nasze dziecko miało na imię Janina tylko Nina. Nie powinno się także nadawać imion: pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp. W Polsce nie wolno nadawać imion pochodzących od nazw geograficznych np. Eurazja, Korea, Malta, czy Dakota, chociaż w USA ta ostatnia jest powszechnie występującym imieniem.
Najpopularniejsze imiona w Polsce
Z informacji zamieszczonych na stronie dane.gov.pl wynika, że Anna i Piotr są najpopularniejszymi pierwszymi imionami osób występującymi w rejestrze PESEL. Imię Anna nosi w Polsce prawie 1,7 mln kobiet, a Piotr – blisko 700 tys. mężczyzn. Na drugim miejscu spośród imion żeńskich znalazła się Katarzyna, na trzecim Maria, na czwartym Małgorzata, na piątym jest Agnieszka, szóstym - Barbara, siódmym - Ewa, ósmym - Magdalena, na dziewiątym - Elżbieta, a na dziesiątym Joanna. Spośród imion męskich na drugim miejscu jest Krzysztof, na trzecim Tomasz, na czwartym Andrzej, na piątym Paweł, na szóstym jest Michał, siódmym - Jan, ósmym - Marcin, dziewiątym - Jakub. Pierwszą dziesiątkę zamyka Adam.
Ministerstwo Cyfryzacji podało z kolei, że najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2024 roku była Maja, a dla chłopca Nikodem. Według rejestru PESEL Maja znalazła się na 38 miejscu, a Nikodem na 76 pod względem popularności w rejestrze PESEL. Najrzadziej u chłopców pojawiały się Muaz, Ayan, Alessandro, Rayan, Tadej, Gorsey, Aras, Simon, Bolko i Zeus. U dziewczynek były to Walentyna, Oda, Albina, Grażyna, Ema, Lola, Luisa, Rima, Kora i Esmeralda.
Najpopularniejsze nazwiska
A jak to wygląda z nazwiskami? Zaskoczenia chyba nie ma, bo z rejestru PESEL wynika, że najpopularniejszymi nazwiskami w Polsce są Nowak (to nazwisko nosi w Polsce po ok. 100 tys. kobiet i mężczyzn), Kowalski/Kowalska (67218 mężczyzn i 68223 kobiet) i Wiśniewski/Wiśniewska (53616 mężczyzn i 54710 kobiet). Dalej są Wójcik, Kowalczyk, Kamiński/Kamińska, Lewandowski/Lewandowska oraz Zieliński/Zielińska. Pierwszą dziesiątkę u Pań zamykają nazwiska Szymańska i Dąbrowska, a u Panów Woźniak i Szymański.
Gdyby ktoś chciał sprawdzić pozostałe imiona i nazwiska występujące w Polsce może zajrzeć na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport. Dane zgromadzone w serwisie pochodzą od instytucji publicznych i podmiotów prywatnych. Portal prowadzony jest przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.
Fot. Unsplash
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Rozmaitości