Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Premier RP Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen po spotkaniu członków Rady Ministrów RP z Kolegium Komisarzy UE w Europejskim Centrum Solidarności w
Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Premier RP Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen po spotkaniu członków Rady Ministrów RP z Kolegium Komisarzy UE w Europejskim Centrum Solidarności w

Premier: Polska nie przyjmie żadnych obciążeń związanych z mechanizmem relokacji

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Premier Donald Tusk zapowiedział natychmiastową reakcję na przestępczość zorganizowaną w wykonaniu obcokrajowców. Zlecił szefom MSWiA i MS opracowanie planu działań. Każdy, kto w brutalny sposób naruszy prawo, zostanie deportowany z Polski. Podkreślił również, że Polska nie zamierza przyjmować dodatkowych obciążeń związanych z mechanizmem relokacji migrantów.

Tusk: Obcokrajowcy łamiący prawo będą deportowani

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Tusk został zapytany o kwestie związane z paktem migracyjnym. Odpowiadając poruszył temat przestępczości wśród migrantów i zadeklarował, że podjął już decyzję w tej sprawie.

"Zwróciłem się do ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra sprawiedliwości, aby przedstawili taki szybki plan natychmiastowej reakcji na przestępczość zorganizowaną i taką agresywną w wykonaniu obcokrajowców. Każdy, kto gości w Polsce, korzysta z naszej gościny i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany z Polski" - oświadczył szef rządu.

Tusk podkreślił, że "w najbliższych dniach te decyzje będą miały praktyczny wymiar".


Premier powiedział też, że w przyjętym dokumencie (pakcie migracyjnym) jest wiele zapisów, które "z punktu widzenia państw południa mogą ułatwić i ułatwią ochronę Unii Europejskiej i tych państw przed nielegalną migracją". "Jest tam wiele zapisów, które powinny ułatwić wszystkim państwom europejskim (działania) w polityce powrotów. Nie chcę używać brutalnych słów typu +deportacja+, ale powrotów. Wszystkie te mechanizmy, które umożliwią skuteczniejszą ochronę przed nielegalną migracją będą nie tylko przez Polskę respektowane, ale wspierane" - zapowiedział szef rządu.

Jak ocenił, "mechanizm relokacji nie jest mechanizmem, który chroni Europę przed nielegalną migracją". Zapewnił, że stał na takim stanowisku od początku, "kiedy powstawała idea paktu migracyjnego". Dodał, że w tej sprawie nie będzie "kierował się nawet najgłębszymi sentymentami" wobec unijnych polityków. "Polska nie przyjmie - co mogłoby wynikać z niektórych zapisów paktu migracyjnego - żadnych ciężarów związanych z mechanizmem relokacji" - zadeklarował Tusk.

Podkreślił, że Polska jest w sytuacji szczególnej. W tym kontekście wymienił inspirowany przez Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina napływ migrantów na polskiej granicy z Białorusią. Dodał, że ważniejszym argumentem jest fakt, że "Polska otworzyła swoje granice i serca dla 2 mln uchodźców z Ukrainy". "Jeśli komuś w Europie do głowy przyjdzie, żeby uznać, że Polska ma jeszcze wziąć inne ciężary na siebie, to niezależnie od tego, kto to będzie mówił, ja powiem, że Polska tego nie będzie realizowała. Koniec, kropka" - oświadczył premier.


Tusk o nowym ambasadorze USA: Serdeczność i cierpliwość

Premier odniósł się do nominacji Thomasa Rose'a na ambasadora USA w Polsce. Podkreślił, że choć się nie znają, to jego stosunek do nowego dyplomaty będzie „serdeczny i cierpliwy”. Tusk chce wyjaśnić mu, że misję w Polsce warto rozpocząć bez uprzedzeń. Rose, znany z konserwatywnych i proizraelskich poglądów, krytykował rząd Tuska za działania wobec premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

KE: Gruzja odchodzi od demokratycznych standardów

Unijne komisarz Kaja Kallas i Marta Kos skrytykowały zmiany prawne w Gruzji, które ich zdaniem ograniczają wolność słowa, zgromadzeń i mediów. Wezwały rząd w Tbilisi do wycofania się z kontrowersyjnych przepisów oraz do uwolnienia zatrzymanych dziennikarzy i aktywistów.


Rwandyjskie władze: DRK planuje inwazję

Rwanda oskarża Demokratyczną Republikę Konga o przygotowywanie pełnoskalowej inwazji. Ambasador Rwandy przy ONZ ostrzegł, że Kigali posiada dowody na nadchodzący atak. Stany Zjednoczone zagroziły nałożeniem sankcji na obie strony, jeśli konflikt na wschodzie DRK się zaostrzy.

Polska misja kosmiczna w maju lub czerwcu

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski weźmie udział w misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W trakcie 16-dniowego pobytu przeprowadzi 13 eksperymentów naukowych. Na orbitę zabierze m.in. pamiątki związane z polską historią i kulturą.


GIS ostrzega: bakterie E. coli w partiach sera

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wycofania z obrotu kilku partii sera MORBIER AOP z Francji. Podejrzewa się obecność bakterii E. coli produkującej toksynę Shiga, mogącej powodować poważne problemy zdrowotne.

Big Tech kontynuuje miliardowe inwestycje w AI

Giganci technologiczni, tacy jak Amazon, Microsoft, Alphabet i Meta, nie zwalniają tempa inwestycji w sztuczną inteligencję. Amazon planuje przeznaczyć na ten cel ponad 100 mld dolarów. W 2024 r. firmy te wydały na rozwój AI 246 mld dolarów, a w 2025 r. kwota może przekroczyć 320 mld. Jednak rosnące nakłady wywołują obawy inwestorów co do opłacalności tych działań.


na zdjęciu: przewodnictwo Polski w Radzie UE. Premier RP Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen po spotkaniu członków Rady Ministrów RP z Kolegium Komisarzy UE w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, 7 bm. Tematem rozmów były polskie priorytety na czas prezydencji w Radzie UE, której hasłem jest „Bezpieczeństwo, Europo!”. (jm) PAP/Adam Warżawa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj85 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (85)

Inne tematy w dziale Polityka