Prezydent USA Donald Trump nominował Thomasa Rose’a na stanowisko ambasadora USA w Polsce. Rose to biznesmen, prawicowy komentator i były wydawca dziennika The Jerusalem Post. Był także doradcą byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a. Znany z silnie proizraelskich poglądów, krytycznie wypowiadał się o polskim rządzie Donalda Tuska, m.in. w kontekście decyzji dotyczących Izraela oraz zmian w mediach publicznych. Jeśli jego nominacja zostanie zatwierdzona, Rose zapowiada pełne zaangażowanie w „obronę amerykańskich interesów” w Polsce. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Trump mianował Thomasa Rose’a ambasadorem USA w Polsce
"Thomas jest szanowanym biznesmenem i komentatorem, który przez prawie dekadę prowadził udany program radiowy w Sirius XM i pełnił funkcję wydawcy i dyrektora generalnego +The Jerusalem Post+. Zadba o to, aby nasze interesy były reprezentowane w Polsce i zawsze stawiał Amerykę na pierwszym miejscu" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
Rose pełnił też wcześniej rolę głównego stratega i starszego doradcy byłego wiceprezydenta Mike'a Pence'a. Portal Jewish Insider określił go jako jednego z najbliższych powierników byłego wiceprezydenta.
"Jestem głęboko zaszczycony, że nasz historyczny @POTUS (Prezydent Stanów Zjednoczonych) poprosił mnie o pełnienie funkcji ambasadora w Polsce. Jeśli zostanę zatwierdzony, będę każdego dnia robił wszystko, co w mojej mocy, aby promować, bronić i rozwijać interesy Stanów Zjednoczonych Ameryki i naszego wspaniałego prezydenta" - napisał kandydat Trumpa na platformie X.
Obecnie Rose jest współgospodarzem konserwatywnego talk-show i podcastu Bauer&Rose Show w radiu satelitarnym SiriusXM, którego ostatni odcinek ukazał się w czwartek. Rose ocenił w nim likwidowaną przez Donalda Trumpa i Elona Muska amerykańską agencję pomocową USAID jako "największą operację prania pieniędzy Demokratów w historii".
Zarzuty dla byłego rzecznika prezydenta Błażeja S. i jego żony
Były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta i rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej S., oraz jego żona Sandra S. usłyszeli zarzuty w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum. Dotyczą one korupcji, oszustw oraz posługiwania się fałszywymi dokumentami. Błażej S. miał nielegalnie uzyskać dyplom MBA w zamian za korzyści majątkowe i osobiste dla rektora uczelni. Oboje podejrzani zostali objęci wolnościowymi środkami zapobiegawczymi, a cała sprawa obejmuje już 58 podejrzanych.
Trump nakłada sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny
W reakcji na decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu, Trump nałożył sankcje na MTK i wszystkie osoby współpracujące z Trybunałem w tej sprawie. Nowe przepisy obejmują pełne sankcje finansowe i wizowe dla osób zaangażowanych w ściganie izraelskich oraz amerykańskich polityków. Decyzja ta podkreśla stanowisko administracji Trumpa w obronie Izraela i jego przywódców.
Iran prezentuje nowoczesny lotniskowiec
W odpowiedzi na groźby Trumpa dotyczące sankcji na irański eksport ropy, Teheran zaprezentował swój nowy lotniskowiec „Szahid Bakri”. Jednostka zdolna do transportu dronów i śmigłowców ma zasięg 40 tys. km i możliwość działania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Irańscy dowódcy zapowiadają globalną ekspansję militarną i obecność ich floty na wodach międzynarodowych.
Hiszpańska firma Sidenor podbija ofertę na Talgo
Konsorcjum Sidenor zwiększyło swoją ofertę zakupu akcji hiszpańskiego producenta szybkich pociągów Talgo do 177 mln euro. Polski Fundusz Rozwoju i Pesa również są zainteresowane zakupem, jednak przewagę mają inwestorzy krajowi wspierani przez władze Kraju Basków. Walka o Talgo to nie tylko kwestia biznesowa, ale także polityczna.
Kraje bałtyckie odłączają się od rosyjskiego systemu energetycznego
W weekend Litwa, Łotwa i Estonia ostatecznie odłączą się od poradzieckiej sieci elektroenergetycznej i zsynchronizują swoje systemy z Europą kontynentalną. To kulminacja trwających 20 lat przygotowań i inwestycji o wartości 1,6 mld euro. Synchronizacja przez Polskę ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne regionu i uniezależnić go od Rosji.
Naukowcy PAN: spalanie biomasy groźne dla zdrowia
Badacze z PAN alarmują, że produkty spalania biomasy są silnie toksyczne dla ludzkich płuc. Apelują o wprowadzenie obowiązkowego monitoringu stężeń 4-nitrokatecholu i lewoglukozanu, które powodują m.in. niedotlenienie komórek i uszkodzenie DNA. Ich zdaniem Polska powinna dostosować normy jakości powietrza do nowych wyników badań.
na zdjęciu: prezydent USA Donald Trump. fot. PAP/EPA/MAANSI SRIVASTAVA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka