na zdjęciu: Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak na briefingu prasowym w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie, 6 bm. Spotkanie dot. wszczęcia postępowania przez prokuratora Michała Ostrowskiego. (sko) PAP/Tomasz Gzell
na zdjęciu: Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak na briefingu prasowym w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie, 6 bm. Spotkanie dot. wszczęcia postępowania przez prokuratora Michała Ostrowskiego. (sko) PAP/Tomasz Gzell

Święczkowski ogłosił śledztwo, którego nie ma. "Sprawa nie została zarejestrowana"

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Rzecznik Prokuratora Generalnego poinformowała, że dokumenty dotyczące śledztwa ws. rzekomego „zamachu stanu” trafiły jedynie do prokuratora Michała Ostrowskiego, a nie do oficjalnych rejestrów prokuratury. Postępowanie można formalnie wszcząć dopiero po rejestracji sprawy, co nie miało miejsca. Dodatkowo Ostrowski, jako były bliski współpracownik Bogdana Święczkowskiego, powinien zostać wyłączony z prowadzenia tej sprawy. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Chaos wokół śledztwa ws. „zamachu stanu”

Do sprawy zawiadomienia odniosła się w czwartek rzecznik PG prok. Anna Adamiak. "Otrzymaliśmy te informację z mediów i podjęliśmy działania, żeby tę informację potwierdzić. Ustaliliśmy, że 3 lutego pracownik TK osobiście przyjechał do siedziby Prokuratury Krajowej, a następnie złożył zamkniętą kopertę w sekretariacie zastępcy PG Michała Ostrowskiego. Ten fakt przekazania korespondencji został odnotowany przez sekretarkę i to jest stan naszej wiedzy potwierdzający, że wpłynęła do zastępcy PG Michała Ostrowskiego jakaś korespondencja z TK" - relacjonowała prok. Adamiak podczas briefingu.

Rzeczniczka PG potwierdziła też, że w czwartek do sekretariatu prokuratora generalnego Adama Bodnara wpłynęło pismo od prok. Ostrowskiego informujące o wszczęciu postępowania z wnioskiem o zarejestrowanie tego pisma.

Prok. Adamiak podkreśliła jednak, że postępowanie można wszcząć dopiero, gdy sprawa jest zarejestrowana i nadano jej sygnaturę. Jak mówiła, prok. Ostrowski po zapoznaniu się z przekazaną mu korespondencją powinien ją przekazać właściwej jednostce PK, bądź swojemu przełożonemu, ponieważ on sam nie ma kompetencji do ewidencji, czy rejestracji takich dokumentów.

"Są to standardy światowe, nie tylko przyjęte w Polsce, że organy państwowe mogą realizować swoje zadania dopiero wówczas, kiedy korespondencja zostanie zarejestrowana w sposób przewidziany prawem" - podkreśliła Adamiak.

Sikorski i sekretarz NATO o wydatkach na obronność

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski spotkał się z nowym sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. Polska popiera apel o zwiększenie wydatków na obronność powyżej 2% PKB. Sikorski podkreślił, że Polska wydaje proporcjonalnie najwięcej na wojsko spośród członków Sojuszu.


Polska krytykuje zatrzymania w Gruzji

Ambasada RP w Tbilisi wyraziła solidarność z osobami niesprawiedliwie uwięzionymi za obronę wartości demokratycznych i wezwała do ich uwolnienia. W ostatnich dniach w Gruzji nasiliły się protesty przeciwko rządowi, a policja zatrzymała kilkudziesięciu demonstrantów.


Bezrobocie w Polsce stabilne

Według danych Ministerstwa Pracy stopa bezrobocia w styczniu 2025 r. wyniosła 5,4%, co oznacza wzrost o 0,3 pkt proc. w stosunku do grudnia. Najwyższe bezrobocie odnotowano na Podkarpaciu (9,1%), a najniższe w Wielkopolsce (3,3%).

Projekt zmian w ustawie o IPN w Sejmie

Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o IPN, która ma penalizować „kłamstwo wołyńskie” oraz gloryfikowanie UPA i OUN-B. PiS argumentuje, że jest to konieczne dla obrony pamięci historycznej, podczas gdy KO i Trzecia Droga uważają, że projekt może zaszkodzić relacjom z Ukrainą.


Postęp w dostawach pomocy do Strefy Gazy

ONZ poinformowała, że od czasu zawieszenia broni do Strefy Gazy dotarło już 10 tys. ciężarówek z pomocą humanitarną. Organizacja podkreśla, że jest to duży postęp, choć nadal występują problemy z dystrybucją pomocy na miejscu.

Eksperci zalecają szczepienia przeciw grypie

Mimo że sezon grypowy trwa, eksperci zalecają szczepienia, ponieważ szczyt zachorowań spodziewany jest pod koniec lutego. Szczepionki są dostępne zarówno bezpłatnie dla wybranych grup, jak i na zasadach komercyjnych.


Merkel krytykuje CDU za współpracę z AfD

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała lidera CDU Friedricha Merza za głosowanie w Bundestagu wspólnie z AfD w sprawach migracyjnych. Merkel podkreśliła, że to kwestia fundamentalna i nie można legitymizować skrajnie prawicowej partii.

na zdjęciu: Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak na briefingu prasowym w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie, 6 bm. Spotkanie dot. wszczęcia postępowania przez prokuratora Michała Ostrowskiego. (sko) PAP/Tomasz Gzell

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj105 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (105)

Inne tematy w dziale Polityka