"Wiernymi żołnierzami" Zbigniewa Ziobry nazwał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar prezesa TK Bogdana Święczkowskiego oraz zastępcę prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego w reakcji na śledztwo w sprawie "zamachu stanu". Jak powiedział, dostał od Ostrowskiego jednolinijkowe pismo. Zapowiedział, że zapozna się z zawiadomieniem.
Bodnar o Święczkowskim i Ostrowskim w sprawie "zamachu stanu": wierni żołnierze Ziobry
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Święczkowski oświadczył w środę, że prokurator Ostrowski po jego zawiadomieniu wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia dokonania zamachu stanu przez m.in. premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu, szefa Rządowego Centrum Legislacji oraz niektórych sędziów i prokuratorów.
Przestępstwo, jak powiedział, polega na tym, że od 13 grudnia ub.r. osoby te działają "w zorganizowanej grupie przestępczej, i w krótkich odstępach czasu (...) mając na celu zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności TK oraz innych organów konstytucyjnych, w tym KRS i SN". Ostrowski piastuje funkcję zastępcy Prokuratora Generalnego od listopada 2023 r.; powołał go na to stanowisko ówczesny premier Mateusz Morawiecki.
"Wierni żołnierze Zbigniewa Ziobry, czyli Bogdan Święczkowski oraz pan Michał Ostrowski, realizują bardzo konkretne polityczne zadania" - skomentował te doniesienia w czwartek minister Bodnar.
"Nic nie zatrzyma prokuratury przed działaniami na rzecz obywateli, przed odpowiedzialnością na rzecz społeczeństwa i przed rozliczaniem tych wszystkich nieprawidłowości, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat" - powiedział.
Bodnar zapowiedział, że zapozna się z zawiadomieniem. "Jeśli składane jest tak poważne zawiadomienie, to po pierwsze, nie powinienem się o tym dowiadywać z mediów, po drugie, powinno mi to być przedstawione, a na razie jedyne, co dostałem, to bardzo skromne jednolinijkowe pismo od pana Ostrowskiego" - oświadczył.
Sondaż prezydencki dla Radia ZET
W najnowszym badaniu pracowni Opinia24 Rafał Trzaskowski prowadzi z wynikiem 32%, za nim plasuje się Karol Nawrocki (24%) i Sławomir Mentzen (15%). Kolejne miejsca zajmują Szymon Hołownia (7%) i Krzysztof Stanowski (4%). 68% respondentów zadeklarowało zdecydowany udział w wyborach, a 9% nie planuje głosować.
Tajwańskie inwestycje w Polsce?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi rozmowy o możliwym napływie tajwańskich inwestycji w sektor półprzewodników. Polska może stać się częścią „półprzewodnikowego trójkąta” z Wrocławiem, Pragą i Dreznem. Rząd stawia na rozwój energetyki odnawialnej jako kluczowy element przyciągania inwestorów.
Wniosek o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar liczy, że Sejm uchyli immunitet byłemu szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi. Chodzi o ujawnienie fragmentów tajnego planu obronnego Polski. Sam Błaszczak twierdzi, że dokumenty miały charakter historyczny i ujawnił je „dla dobra Polaków”.
Seria trzęsień ziemi na Santorini
Na greckiej wyspie Santorini odnotowano 19 wstrząsów powyżej 4 stopni magnitudy. Eksperci rozważają trzy scenariusze dalszego rozwoju: dalszą aktywność sejsmiczną na podobnym poziomie, silniejszy wstrząs o magnitudzie 5,5 lub – mniej prawdopodobnie – większe trzęsienie o sile bliskiej 6, które mogłoby spowodować szkody.
Bloomberg: administracja USA przedstawi w Monachium plan zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy Keith Kellogg ma przedstawić plan zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbędzie się 14-16 lutego - poinformował Bloomberg za źródłami zaznajomionymi ze sprawą.
“Komentarze Kellogga i innych (przedstawicieli administracji prezydenta USA Donalda Trumpa) w ostatnich tygodniach wskazują, że celem planu jest dążenie do osiągnięcia +pokoju poprzez siłę+” - zauważa agencja.
Ważnymi elementami “planu pokojowego” Trumpa mogą być zamrożenie konfliktu, nadanie nieuregulowanego statusu okupowanym przez Rosjan terenom ukraińskim i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy - wylicza Bloomberg.
Ponadto Trump zasugerował, że domaga się od Ukrainy zabezpieczenia dostępu USA do metali ziem rzadkich w zamian za dalszą pomoc wojskową.
Bloomberg zauważa, że od kiedy Trump powrócił do Białego Domu zarówno przywódca Rosji Władimir Putin, jak i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sygnalizują większe otwarcie na negocjacje pokojowe.
We wtorkowym wywiadzie udzielonym brytyjskiemu dziennikarzowi Piersowi Morganowi Zelenski mówił o gotowości do rozmów z Putinem, jeżeli uczestniczyć będą w nich także sojusznicy Kijowa. Z kolei Kreml twierdzi, że w ostatnim czasie kontakty z amerykańską administracją uległy intensyfikacji.
na zdjęciu: minister sprawiedliwości Adam Bodnar. fot. EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.
Inne tematy w dziale Polityka