Areszt bez krat. Czy pomysł Ministerstwa zmieni polski system prawny?

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który wprowadza nowy środek zapobiegawczy – areszt elektroniczny (AE). Nowe rozwiązanie ma stanowić alternatywę dla tradycyjnego tymczasowego aresztowania.

Czym jest areszt elektroniczny?

Areszt elektroniczny zakłada, że osoba objęta tym środkiem pozostaje we własnym miejscu zamieszkania, nosząc elektroniczną bransoletę monitorującą. Całość będzie nadzorowana przez System Dozoru Elektronicznego (SDE).


Według Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenie AE ma ograniczyć stosowanie tymczasowego aresztu, który często jest używany ze względu na samo zagrożenie surową karą, a nie konkretne ryzyko matactwa czy ucieczki. Dzięki nowemu rozwiązaniu oskarżeni będą mogli uniknąć negatywnych skutków pobytu w areszcie, takich jak demoralizacja czy zerwanie więzi społecznych.

Jakie będą zasady stosowania aresztu elektronicznego?

Nowelizacja przewiduje, że AE będzie można stosować, jeśli zostaną spełnione warunki techniczne, takie jak dostęp do sieci komórkowej i energii elektrycznej. Co do zasady wymagana będzie zgoda pełnoletnich domowników, jednak w wyjątkowych sytuacjach sąd będzie mógł zdecydować o nałożeniu aresztu mimo ich sprzeciwu, jeśli nie spowoduje to nadmiernej uciążliwości.


– Brak takiego rozwiązania jest dotkliwie odczuwalny i zmusza sądy oraz prokuraturę do częstszego stosowania tymczasowego aresztowania. W wielu przypadkach AE byłby wystarczającym środkiem zabezpieczającym – wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Korzyści i ograniczenia nowego rozwiązania

Resort podkreśla, że wprowadzenie aresztu domowego pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania oskarżonych w jednostkach penitencjarnych, a także ograniczy negatywne skutki ekonomiczne i społeczne związane z izolacją tymczasową.

Nie każdy oskarżony będzie jednak mógł skorzystać z tej formy aresztu. Jak przypomina Ministerstwo, zgodnie z Kodeksem postępowania karnego tymczasowe aresztowanie stosuje się nie tylko w przypadku ryzyka ucieczki, ale także gdy istnieje obawa utrudniania śledztwa, np. nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań.


Dlatego AE będzie prawdopodobnie wykorzystywany głównie w późniejszych etapach postępowania, gdy większość dowodów zostanie już zgromadzona.

Procedura i czas trwania

Zgodnie z projektem, decyzję o zastosowaniu aresztu elektronicznego podejmować będzie sąd, ale w niektórych przypadkach prokurator będzie mógł zamienić tradycyjny areszt na AE. Środek ten ma obowiązywać przez całą dobę, jednak sąd będzie mógł zezwolić oskarżonemu na opuszczenie miejsca zamieszkania na maksymalnie 3 godziny dziennie przez pierwsze trzy miesiące.

Projekt opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego trafił do Departamentu Prawa Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości i będzie podlegał dalszym konsultacjom.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Czym jest areszt elektroniczny i jak działa
  • Jakie są główne cele wprowadzenia aresztu elektronicznego
  • Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było zastosować areszt elektroniczny
  • Czy domownicy muszą wyrazić zgodę na areszt elektroniczny
  • Kiedy areszt elektroniczny nie będzie mógł być stosowany
  • Kto decyduje o nałożeniu aresztu elektronicznego
  • Czy osoba objęta AE może opuszczać dom i na jakich zasadach

red.

Fot. Słuzba Więzienna


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka