Według najnowszego raportu OECD polska gospodarka utrzymuje wysokie tempo wzrostu, jednak organizacja zaleca podjęcie działań na rzecz równowagi finansów publicznych. PKB Polski ma wzrosnąć o 3,4 proc. w 2025 r. i o 3 proc. w 2026 r., co plasuje kraj w czołówce OECD. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
OECD: Polska gospodarka rośnie, ale wymaga stabilizacji finansowej
OECD prognozuje, że PKB Polski w 2025 r. wzrośnie o 3,4 proc., a w 2026 r. o 3 proc. - poinformowano w opublikowanym we wtorek raporcie OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) poświęconym Polsce.
"Polska znajduje się na ścieżce intensywnego wzrostu gospodarczego, mimo tak istotnego czynnika hamującego, jakim jest wojna w Ukrainie, która doprowadziła do największego kryzysu energetycznego w Europie od lat 70." - powiedział we wtorek główny ekonomista OECD Alvaro Pereira podczas prezentacji raportu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.Pereira zauważył, że w ciągu ostatnich 25 lat Polska dokonała skoku w rozwoju gospodarczym i pod względem PKB na głowę mieszkańca, a także poziomu życia zbliża się w szybkim tempie do średniej krajów OECD i UE.
"Prognozujemy, że wysoki wzrost gospodarczy Polski będzie się w najbliższych dwóch latach utrzymywał i pod tym względem będzie ona w czołówce krajów OECD, a wśród krajów Unii Europejskiej będzie ustępowała tylko Irlandii" - przekazał, dodając, że Polska jest krajem o jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE.
Według raportu OECD inflacja CPI w Polsce ma wynieść w tym roku 5 proc., a w przyszłym 3,9 proc. "Wzrost inflacji był zjawiskiem o charakterze ogólnym, odnotowały go również inne kraje OECD. Wedle naszych prognoz, w bieżącym i następnym roku poziom inflacji w Polsce będzie się obniżał i zbliżał do celu".
OECD zaleca jednak w raporcie utrzymanie przez Polskę restrykcyjnej polityki pieniężnej. Jak wskazano, jej luzowanie będzie możliwe, kiedy dane potwierdzą zanikanie presji inflacyjnej i obniżenie wolnych mocy wytwórczych w gospodarce. "Istnieje przestrzeń do dalszego stopniowego obniżania stóp procentowych w miarę trwałego zmniejszania się presji inflacyjnej. Wcześniejsza aprecjacja kursu walutowego ogranicza presję inflacyjną. Odczyty PPI w Polsce wskazują, że inflacja towarów będzie prawdopodobnie niska. Jednak inflacja w usługach pozostaje na wysokim poziomie i jest napędzana przez silny wzrost płac i solidny rynek pracy" - wskazano w raporcie.
PKW zarejestrowała 14 komitetów kandydatów na prezydenta
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotąd 14 komitetów kandydatów na prezydenta. Wśród nich znajdują się m.in. Rafał Trzaskowski (KO), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Sławomir Mentzen (Konfederacja) i Magdalena Biejat (Lewica). Na decyzję czeka jeszcze komitet Dawida Jackiewicza, byłego polityka PiS.
Rejestracja komitetów potrwa do 24 marca.
Obrady Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego – nowe priorytety
Pod przewodnictwem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza odbyło się spotkanie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego. Po raz pierwszy wziął w nim udział nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dariusz Łukowski.
Tematy rozmów obejmowały sytuację na wschodniej granicy, cyberbezpieczeństwo oraz zagrożenia dla infrastruktury na Bałtyku, w tym ochronę podmorskich kabli telekomunikacyjnych i energetycznych.
Spór o prawo do azylu – krytyka Rzecznika Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka skrytykował projekt MSWiA dotyczący czasowego zawieszenia prawa do azylu. Zdaniem Adama Chmury rozwiązanie to narusza prawa osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, eliminując indywidualną ocenę sytuacji każdego cudzoziemca.
Wzrost zachorowań na krztusiec i wirus RSV
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że w styczniu odnotowano 2676 przypadków krztuśca i ponad 16 tys. zakażeń wirusem RSV. Władze sanitarne pracują nad tzw. „pakietem krztuścowym”, który ma obejmować m.in. zmiany w programie szczepień oraz refundację szczepionek.
Lekarze apelują o wzmacnianie odporności, ponieważ choroby te są szczególnie groźne dla niemowląt i osób starszych.
Kolejne zarzuty dla Marcina Romanowskiego – prokuratura chce uchylenia immunitetu
Prokurator Generalny skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień i przywłaszczenia środków o wartości ponad 100 mln zł.
Romanowski, który wcześniej otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, jest objęty Europejskim Nakazem Aresztowania.
Śledztwo w sprawie darowizny Orlenu dla Watykanu – podejrzenie szkody na 4,2 mln zł
Prokuratura w Płocku bada sprawę darowizny środków ochrony przekazanych przez Orlen do Watykanu w czasie pandemii COVID-19. Śledczy podejrzewają, że spółka poniosła szkodę majątkową na kwotę ponad 4,2 mln zł.
Śledztwo, prowadzone przez CBA, zostało przedłużone do marca.
"NYT": Iran bada metody szybkiej budowy bomby atomowej
Według amerykańskiego wywiadu Iran prowadzi badania nad metodami, które mogłyby skrócić czas budowy broni jądrowej z kilku lat do kilku miesięcy.
Iran oficjalnie zaprzecza, jakoby prowadził program nuklearny w celach militarnych, ale posiada już ilość wzbogaconego uranu wystarczającą do produkcji kilku bomb.
Informacje o irańskich działaniach będą jednym z tematów rozmowy Donalda Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, który od lat rozważa prewencyjny atak na irańskie instalacje nuklearne.
na zdjęciu: na zdjęciu: Donald Tusk podczas nieformalnego szczytu przywódców UE. fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Inne tematy w dziale Polityka