PAP/Tomasz Gzell
PAP/Tomasz Gzell

Już nie na remis. Ostatni sondaż wyborczy wyłonił nowego lidera

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
Najświeższy sondaż pracowni Opinia24 dla Radia Zet pokazuje, że Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 32 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 29 proc., a podium zamyka Konfederacja, na którą chce głosować 16 proc. respondentów.

Sondaż dla Radia Zet: KO - 32 proc., PiS - 29 proc., Konfederacja - 16 proc.

Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 32 proc. badanych, PiS - na 29 proc. głosów, trzecie miejsce zajęła Konfederacja z wynikiem 16 proc. - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla Radi Zet.

Na miejsce w Sejmie mogą też liczyć przedstawiciele Trzeciej Drogi z 7 proc. głosów oraz Lewicy z 6 proc. poparcia. Poniżej progu znajduje się partia Razem, którą wskazuje 1 proc. ankietowanych i "inne partie". 7 proc. badanych wskazuje, że nie wie, na kogo chce oddać swój głos.

Badanie objęło również frekwencję wyborczą. 61 proc. respondentów deklaruje, że "zdecydowanie" wzięłoby udział w wyborach, a kolejne 22 proc. odpowiada „raczej tak”. Oznacza to, że łącznie 83 proc. ankietowanych zamierza głosować, podczas gdy 13 proc. nie ma takich planów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-29 stycznia 2025 r. na próbie 1000 osób metodą wywiadów telefonicznych i internetowych (CATI/CAWI).


Unijny szczyt obronności: większa elastyczność finansowa

Podczas nieformalnego szczytu przywódców UE w Brukseli omawiano kwestie finansowania obronności. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała większą elastyczność w interpretacji unijnych reguł fiskalnych. Oznacza to, że kraje członkowskie będą mogły przeznaczyć więcej środków na rozwój zdolności obronnych bez obawy o przekroczenie limitów deficytu budżetowego.

Premier Donald Tusk podkreślił, że poparcie wśród unijnych liderów znalazła polsko-grecka inicjatywa dotycząca budowy europejskiego systemu obrony powietrznej oraz projekt „Tarcza Wschód” dotyczący wzmocnienia granic UE.

Pewne kontrowersje pojawiły się w sporze między Polską a Francją dotyczącym unijnego finansowania przemysłu obronnego. Francja obstaje przy tym, że środki unijne powinny wspierać wyłącznie europejskie firmy, podczas gdy Polska opowiada się za możliwością częściowego finansowania sprzętu także z USA i Wielkiej Brytanii.

Szczyt w Brukseli miał nieformalny charakter i służył głównie wymianie pomysłów dotyczących finansowania obronności. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w czerwcu, a już w maju planowany jest szczyt UE-Wielka Brytania, na którym ten temat również ma zostać podjęty.


Postęp w leczeniu raka: onkologia na nowym etapie

Prof. Rafał Stec z Kliniki Onkologii UCK WUM uważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat w onkologii dokonał się przełom. Standardy leczenia zmieniają się nawet kilka razy w roku, a pacjenci mają coraz większy dostęp do nowoczesnych terapii.

Ekspert zwraca uwagę na dynamiczny rozwój immunoterapii oraz tzw. koniugatów lekowych. Nowe cząsteczki działają na zasadzie precyzyjnego niszczenia komórek nowotworowych, co znacząco zwiększa skuteczność leczenia. Rozwija się także onkochirurgia robotyczna oraz zaawansowana radioterapia, dzięki czemu leczenie jest coraz bardziej precyzyjne i mniej obciążające dla pacjentów.

Statystyki pokazują jednak, że liczba zachorowań na nowotwory rośnie. W Polsce co roku diagnozuje się 170 tys. nowych przypadków raka, a ponad 100 tys. osób umiera z jego powodu. Na całym świecie rocznie rejestrowanych jest 20 mln zachorowań i około 10 mln zgonów.


SOR-y czeka zmiana? Nowe przepisy dla ratowników medycznych

W Polsce trwają prace nad zmianą ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dr Marcin Podgórski, wskazuje, że jednym z kluczowych problemów jest długi czas oczekiwania ratowników na przekazanie pacjentów do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Często zdarza się, że karetki czekają pod SOR-ami nawet kilka godzin, co znacząco ogranicza ich dostępność dla kolejnych pacjentów. Aby temu zaradzić, planowane jest wprowadzenie regulacji zobowiązującej oddziały ratunkowe do przyjęcia pacjenta w ciągu maksymalnie 15 minut od przyjazdu karetki. W wyjątkowych przypadkach czas ten mógłby zostać wydłużony, ale byłby ściśle monitorowany.

Dr Podgórski podkreśla również potrzebę wsparcia psychologicznego dla ratowników oraz wprowadzenia obowiązkowego wyposażenia w kamizelki nożoodporne, a w przyszłości także balistyczne, wzorem amerykańskich służb medycznych.

Ewakuacja Santorini: tysiące osób opuszczają wyspę

Ponad 9 tys. osób opuściło grecką wyspę Santorini w obawie przed trzęsieniami ziemi. W ostatnich dniach odnotowano setki wstrząsów, z których najsilniejszy osiągnął magnitudę 4,9. Eksperci ostrzegają, że możliwe są kolejne silne trzęsienia, a nawet tsunami.

Władze Grecji wdrożyły plan ewakuacyjny, ograniczając dostęp do niektórych rejonów wyspy. Linie lotnicze organizują dodatkowe rejsy, aby umożliwić mieszkańcom i turystom bezpieczne opuszczenie Santorini.

Sejsmolodzy nie wykluczają, że aktywność wulkaniczna w regionie może się nasilić. Przypominają, że wybuch wulkanu na Santorini około 1600 r. p.n.e. był jedną z największych erupcji w historii Ziemi.

Chiny odpowiadają na cła USA: eskalacja wojny handlowej

Pekin ogłosił nałożenie 15-procentowych ceł na import węgla i skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego Chiny podnoszą taryfy na ropę naftową, maszyny rolnicze oraz duże pojazdy. Jest to odpowiedź na wcześniejsze decyzje administracji Trumpa, która nałożyła 10-procentowe cła na chińskie towary.

Dodatkowo chińskie władze objęły kontrolą eksport niektórych metali strategicznych oraz rozpoczęły dochodzenie antymonopolowe wobec Google. Pekin uznaje działania Waszyngtonu za „poważne naruszenie zasad Światowej Organizacji Handlu” i zapowiada dalsze kroki w obronie chińskich interesów gospodarczych.

Sądne dni w sporze o imperium Solorza

W Liechtensteinie rusza kolejna odsłona sądowego sporu o kontrolę nad fundacjami założonymi przez Zygmunta Solorza. Dzieci miliardera twierdzą, że przejęły nad nimi władzę, podczas gdy sam Solorz utrzymuje, że został wprowadzony w błąd i chce cofnąć przekazane pełnomocnictwa.

Proces może wpłynąć na kursy akcji spółek związanych z miliarderem, ale ostateczne rozstrzygnięcie sprawy nie jest spodziewane w najbliższym czasie.

Nowe regulacje dotyczące drewna: przełom w negocjacjach

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nową wersję rozporządzenia dotyczącego drewna energetycznego. Nowe przepisy mają zakończyć konflikt między branżą drzewną a rządem i pozwolić na wykorzystywanie wiórów, trocin i zrębków do celów energetycznych.

Resort wysłał projekt do Rządowego Centrum Legislacji, gdzie trwają analizy prawne przed ostatecznym zatwierdzeniem.

na zdjęciu: urna wyborcza, zdjęcie ilustracyjne.fot. PAP/Tomasz Gzell


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj104 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (104)

Inne tematy w dziale Polityka