Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS) ujawniają istotne zmiany w zachorowalności na nowotwory wśród kobiet poniżej 50. roku życia – chorują one prawie dwa razy częściej niż mężczyźni w tej samej grupie wiekowej. Tymczasem w Polsce liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wciąż rośnie, osiągając około 185 tysięcy rocznie. Co stoi za tymi zmianami i jak wygląda sytuacja w naszym kraju?
Zachorowalność na nowotwory w USA
Najnowsze dane Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS) wykazały, że kobiety przed pięćdziesiątką chorują na nowotwory prawie dwukrotnie częściej niż mężczyźni w tej samej grupie wiekowej. Dotychczas to mężczyźni częściej zapadali na te choroby. W 2021 roku kobiety w wieku poniżej 50 lat chorowały o 82% częściej niż mężczyźni w tym samym wieku. Jednym z powodów jest spadek zachorowalności wśród mężczyzn, co częściowo wynika z rezygnacji z palenia tytoniu. Z kolei wzrost zachorowań u kobiet związany jest głównie z rakiem piersi i tarczycy.
Rebecca Siegel, epidemiolog z American Cancer Society i główna autorka raportu, zaznacza: „Na obydwa te schorzenia przypada prawie połowa zachorowań na nowotwory wśród kobiet poniżej pięćdziesiątego roku życia”.
Przyczyny wzrostu zachorowań u kobiet
Amerykańscy onkolodzy wskazują na kilka przyczyn tej zmiany w statystykach. Należą do nich częstsze palenie tytoniu przez kobiety, otyłość, większe spożycie alkoholu oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Istotny wpływ mogą mieć również zanieczyszczenia środowiska, na które niektóre osoby są narażone od najmłodszych lat.
Spadek umieralności na nowotwory w USA
Mimo wzrostu zachorowalności wśród młodszych kobiet, w USA odnotowuje się spadek ogólnej umieralności na choroby nowotworowe. W latach 1991-2022 zmniejszyła się ona o 34%, co pozwoliło uratować przed przedwczesnym zgonem prawie 4,5 mln Amerykanów. Jest to efekt m.in. mniejszej liczby palaczy, lepszego wczesnego wykrywania nowotworów oraz skuteczniejszego leczenia.
Sytuacja w Polsce
Według Ministerstwa Zdrowia w Polsce nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Rocznie odnotowuje się około 185 tysięcy nowych zachorowań oraz prawie 100 tysięcy zgonów z ich powodu. Obecnie ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową.
Najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, a wśród kobiet – rak piersi. Kolejne miejsca pod względem zachorowalności zajmują nowotwory płuc i jelita grubego.
Warto zwrócić uwagę na rosnącą liczbę zachorowań na raka płuca wśród kobiet, co jest związane z paleniem tytoniu. Obecnie kobiety częściej umierają na raka płuca niż na raka piersi. Spadek zachorowalności na raka płuca utrzymuje się jedynie wśród mężczyzn, co jest zasługą zerwania z nałogiem przez część palących mężczyzn.
Tomasz Wypych
Fot: Fot: Pacjenci w czasie chemoterapii. Rafał Guz/PAP
Inne tematy w dziale Rozmaitości