Ludzie na popularnej wyspie w niebezpieczeństwie. Panika po wstrząsach

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Niezwykle ceniona wyspa ze względu na piękno krajobrazu - urokliwe Santorini -zmaga się z trzęsieniem ziemi. Seria wstrząsów wywołała popłoch wśród mieszkańców i turystów. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń z 3 lutego.

Wstrząsy na Santorini

Od kilku dni grecka wyspa Santorini mierzy się z serią trzęsień ziemi, które wywołały panikę wśród mieszkańców i turystów. Choć na razie nie odnotowano poważnych zniszczeń ani ofiar, wielu ludzi zdecydowało się na nocowanie w samochodach lub w specjalnie przygotowanych strefach. Eksperci ostrzegają, że może dojść do silniejszego wstrząsu, a nawet tsunami, jednak władze podkreślają, że sytuacja jest pod kontrolą.

W ostatnich dniach w okolicach Santorini odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych, z których niektóre miały magnitudę przekraczającą 4 stopnie. Jak relacjonuje serwis Protothema, w poniedziałek na uliczkach wyspy zapanowała panika, gdy mieszkańcy otrzymali alert ostrzegawczy informujący o ograniczeniu dostępu do trzech obszarów. "Mieszkańcy i turyści w strachu i pośpiechu opuścili domy” – relacjonuje portal.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis uspokajał, że kraj zmaga się z „bardzo intensywnym zjawiskiem geologicznym”, ale sytuacja jest monitorowana i pod kontrolą. - Albo będziemy mieć nagromadzenie trzęsień ziemi o maksymalnej magnitudzie ok. 4,5-4,7, albo większe zdarzenie sejsmiczne, które może wywołać tsunami i potencjalnie erupcję wulkanu. Przygotowujemy się na oba scenariusze – ostrzegł Athanasios Ganas z Instytutu Geodynamiki w Atenach.

Greckie władze podjęły szereg środków zapobiegawczych. Na kilku wyspach zamknięto szkoły, zalecono opróżnienie basenów, a także odwołano wydarzenia w zamkniętych pomieszczeniach. Na Santorini pojawiły się ekipy ratownicze, a w wyznaczonych miejscach rozstawiono namioty dla osób obawiających się powrotu do domów.

Ze względu na zwiększone zainteresowanie opuszczeniem wyspy, linie lotnicze Aegean Airlines uruchomiły dodatkowe rejsy do Aten, a promy odpływające z Santorini są pełne pasażerów. Wiele osób, które pozostały na miejscu, spędziło noc w samochodach w obawie przed silniejszymi wstrząsami. 


Historia Santorini – wybuch ze starożytności

Santorini leży na obszarze aktywnym sejsmicznie i wulkanicznie. Około 1600 roku p.n.e. doszło tam do jednej z najpotężniejszych erupcji wulkanicznych w historii Ziemi, która rozerwała wyspę i pokryła cały region grubą warstwą popiołu. Eksplozja ta mogła być jednym z powodów upadku cywilizacji minojskiej.

W 1956 roku, w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie ponad 7 w pobliżu wyspy Amorgos, Santorini zostało dotknięte największym tsunami w regionie Morza Śródziemnego w ostatnich 200 latach. Zginęły wtedy 54 osoby, a tysiące budynków zostało zniszczonych.

Tusk o napięciach handlowych z USA 

Podczas gdy Santorini zmaga się z zagrożeniem sejsmicznym, w Brukseli odbywa się nieformalny szczyt unijnych liderów, poświęcony obronności i napięciom handlowym z USA. Premier Donald Tusk przestrzegł przed eskalacją konfliktu celnego ze Stanami Zjednoczonymi po zapowiedziach nowego prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ceł na europejskie towary.

- To pierwszy test solidarności Unii Europejskiej w tej nietypowej sytuacji – powiedział Tusk, apelując o „zdrowy rozsądek i jedność”. Polski premier podkreślił, że wojna handlowa między sojusznikami byłaby „totalnym nieporozumieniem”.

Tusk zapewnił ponadto, że Polska będzie aktywnie wspierać inicjatywy związane z obronnością, w tym rozwój systemu Tarcza Wschód, oraz przekonywał, że UE powinna zwiększyć finansowanie dla przemysłu obronnego. Dodał, że będzie namawiał europejskich przywódców by nie odchodzili od zakupów amerykańskiej broni mimo zmiany w Białym Domu.  


PKW ma dać odpowiedź Domańskiemu

W poniedziałek zebrała się Państwowa Komisja Wyborcza, aby omówić sprawę sprawozdania finansowego PiS za 2023 rok. PKW wcześniej odrzuciła dokumenty partii z powodu nieprawidłowości na kwotę 3,6 mln zł, co skutkowało obcięciem dotacji.

PiS zaskarżyło decyzję do Sądu Najwyższego, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uznała skargę - PKW wobec tego wysłała pismo do szefa resortu finansów o wypłatę należnych środków partii opozycyjnej. Minister Andrzej Domański zwrócił się natomiast do PKW o interpretację decyzji z 30 grudnia, ponieważ jego zdaniem jest ona „wewnętrznie sprzeczna”. Komisja nadal nie doszła do porozumienia w sprawie ostatecznej odpowiedzi.

Prezes TK ignoruje komisję ds. Pegasusa

Bogdan Święczkowski, prezes Trybunału Konstytucyjnego, odmówił udziału w posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. W liście do marszałka Sejmu Szymona Hołowni stwierdził, że komisja działa „bezprawnie” i jest „grupą posłów”, a jej działalność narusza Konstytucję RP.

Święczkowski zapowiedział, że gotów jest zeznawać, jeśli powołana zostanie nowa komisja, działająca zgodnie z jego interpretacją prawa. Komisja bada użycie systemu Pegasus do inwigilacji polityków opozycji w latach 2015-2023.  


Fot. Santorini/Wikipedia

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Polityka