Wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania pedofilii (PKDP) Justyna Kotowska.
Wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania pedofilii (PKDP) Justyna Kotowska.

Analizuje sprawy pedofilii w Polsce. "Dzieci mają więcej odwagi niż dorośli”

Redakcja Redakcja Wideo Salon24 Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Co czwarte dziecko w Polsce doświadczyło pośredniego molestowania seksualnego (przede wszystkim z użyciem internetu). Około 50 proc. materiałów pedofilskich krążących w darknecie to materiały zamieszczane w dobrej wierze np. przez rodziców dzieci na portalach społecznościowych. „Pedofilia to nie jest problem marginalny, nie bagatelizujmy go!” - apeluje psychoterapeutka, biegła sądowa oraz wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania pedofilii (PKDP) Justyna Kotowska.

Przemoc seksualna wobec dzieci w Polsce – jak wygląda skala problemu?

Przemoc seksualna wobec dzieci w Polsce to nie jest problem marginalny. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że 7 proc. dzieci doświadczyło wykorzystania seksualnego w bezpośrednim, fizycznym kontakcie, a 26 proc. doświadczyło molestowania pośredniego np. poprzez użycie najnowszych technologii. Jak zaznacza Justyna Kotowska, psycholog, psychoterapeutka, biegła sądowa oraz wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania pedofilii (PKDP) pośrednie wykorzystanie seksualne nie jest wcale „lżejszą” formą przemocy, w taki sam sposób odbija się ono na zdrowiu psychicznym i poczuciu bezpieczeństwa ofiary i dokładnie w taki sam sposób może zaważyć na całym jej życiu. Specjalistka zaznacza również, że statystyki dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci są wielokrotnie zaniżone, ponieważ wiele przypadków nie ujrzało światła dziennego.

- Dzieci boją się mówić. Dalej niewystarczająco im się wierzy, dorośli często uznają, że dzieci fantazjują. Zapamiętajmy jednak, że owszem, dzieci fantazjują, ale nie fantazjują o przemocy seksualnej- wyjaśnia Justyna Kotowska. - Poza tym dzieci bardzo często są zastraszane przez swoich oprawców, którzy wmawiają im, że to ich wina, że to one doprowadziły do tej sytuacji, a oni [oprawcy] są ofiarami. Mówią, że jeśli „to” się wyda, rozpadnie się rodzina ofiary, albo ktoś, kogo kochają, umrze, albo umrze ukochane zwierzę krzywdzonego dziecka- wylicza Justyna Kotowska oraz dodaje, że wciąż pokutuje stygmatyzacja osób wykorzystywanych seksualnie. 

(Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo)

Cały odcinek "Tłumaczymy, jak się nie poddać":


- Nigdy nie zapomnę, gdy na sali sądowej matka 9-letniej dziewczynki powiedziała do niej: „Widzisz, co zrobiłaś wujkowi?”. Choć „wujek” ponad wszelką wątpliwość molestował dziewczynkę i został za to skazany. I nie mówię tu o sprawie sprzed dekad, ale z ostatnich pięciu lat- wyjaśnia specjalistka. 

Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Pedofilii – jakie są jej zadania?

Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania pedofilii, której wiceprzewodniczącą jest Justyna Kotowska została powołana w lipcu 2020 roku, jej celem jest zwiększenie ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym. Zadaniem członków Komisji jest m.in. angażowanie się w aktualne sprawy karne poprzez pomoc ofiarom przemocy seksualnej poniżej 15 roku życia oraz analizowanie spraw umorzonych ze względu na przedawnienie, w których pokrzywdzonymi przemocą seksualną byli małoletni poniżej 15 roku życia (działania PDKP opisujemy szczegółowo w tym tekście: LINK do tekstu o księdzu).

Na „pulpicie” PKDP jest aktualnie ponad 1400 spraw. 


Czy trzeba zgłaszać podejrzenie wykorzystywania dziecka? 

Podczas rozmowy z Salon24 specjalistka przypomina o tym, że reagowanie na krzywdę dzieci nie jest dobrym uczynkiem, lecz absolutnym obowiązkiem. Od 2017 roku dorosły, który usłyszy od dziecka, że jest ono krzywdzone, lub który ma takie podejrzenia, a mimo to nie zgłosi sprawy organom ścigania, podlega odpowiedzialności karnej. 

- Przypominam o tym, bo nie raz byłam świadkiem sytuacji, w których to dzieci miały więcej odwagi niż dorośli- mówi Justyna Kotowska i opowiada o jednej ze sprawy, w których uczestniczyła jako biegła sądowa. - Sprawa dotyczyła dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną, pochodzącej z rodziny, która nie radziła sobie zbyt dobrze. Sprawca upatrzył sobie tę dziewczynę, początkowo niewinnie częstował cukierkami, a potem poprosił, by się rozebrała, a on zrobi jej zdjęcia. Dzięki temu, że w otoczeniu dziewczynki była pani pedagog, która z nią pracowała i wyposażyła ją w podstawową wiedzę dotyczącą tego, co dorosłemu wolno, a czego mu nie wolno i że dziecko może powiedzieć „nie”, dziewczynka od razu zgłosiła jej tę sytuację i sprawcę zatrzymano.  


Jak zapobiegać przemocy seksualnej wobec dzieci?

Zdaniem Kotowskiej najważniejsze jest wyposażenie dzieci w odpowiednie narzędzia, dzięki którym będą one potrafiły zareagować i zgłosić sytuacje, w których ktoś przekroczy ich granice. Specjalistka, pytana o to, jak rozmawiać z dziećmi, by ochronić je przed przemocą seksualną, wskazuje na kilka elementów: 

- Z dziećmi powinniśmy rozmawiać jak najwcześniej, już od 3-4 roku życia. Warto wyjaśnić im, czym są miejsca intymne i że tych miejsc nie powinno się pokazywać innym. Nie zmuszajmy dzieci, by dały buziaka cioci czy babci. Jeśli dziecko nie ma na to ochoty, że ma prawo powiedzieć „nie”. Uczmy dzieci szanowania swoich granic, a także utwierdzajmy je w przekonaniu, że mogą przyjść do nas ze wszystkim i nie zostaną za to ukarane, nawet jeśli będą myśleć, że to ich wina, pamiętajmy, że sprawca zadba o to, by dziecko czuło się winne temu, co się stało. Do tego nie potrzeba wielkich wykładów, wystarczą kilkuminutowe rozmowy i uważność na swoje dziecko- mówi psychoterapeutka oraz dodaje, by dobrze przemyśleć kwestię zamieszczania wizerunków swoich dzieci w sieci. Przytacza również statystyki, zgodnie z którymi około 50 proc. materiałów zamieszczanych w tzw. darknecie na forach pedofilskich pochodzi z różnych portali społecznościowych, na których zdjęcia te zostały umieszczone w dobrej wierze, często przez rodziców dziecka. Na koniec dodaje, jak ważne jest to, by nie bagatelizować problemu wykorzystania seksualnego dzieci, bo chociaż wydaje się on odległy i marginalny, w rzeczywistości może dotknąć każdego. 

- Od wszystkich rodziców, których dzieci zostały skrzywdzone przemocą seksualną usłyszałam zdanie: „Nigdy w życiu bym się nie spodziewał, że to będzie dotyczyć mojego dziecka”.


*Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną bądź chcesz pomóc osobie skrzywdzonej lub pracujesz z dziećmi i jesteś zainteresowany darmowym szkoleniem z zakresu wspierania dzieci lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat statystyk i wniosków zebranych przez Państwową Komisję ds. Przeciwdziałania Pedofilii, wejdź na stronę pkdp.gov.pl 


Marianna Fijewska-Kalinowska

Fot. Wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania pedofilii (PKDP) Justyna Kotowska.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (23)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo