Popularna sieć handlowa zwalnia na potęgę. Pracowników czeka istny armagedon

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Carrefour nie zatrzymuje się ze zwalnianiem pracowników. Właśnie złożył do Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, które obejmą maksymalnie 340 osoby.

Komunikat Carrefour o planowanych zwolnieniach masowych

W komunikacie firma wyjaśnia, że "podejmuje inicjatywy mające na celu dostosowanie swoich jednostek do aktualnej sytuacji wymagającego rynku dystrybucji żywności i presji na koszty działalności operacyjne”. Jednocześnie sieć zapewnia, iż poinformowała swoich partnerów społecznych, rozpoczynając tym samym konsultacje ze związkami zawodowymi w sprawie szczegółowych kwestii związanych ze zwolnieniami grupowymi.

W komunikacje Carrefour dodaje: „oczekujemy, że proces konsultacji zakończy się 18 lutego 2025 r. - informuje sieć Carrefour i dodaje, że w ramach dostosowania do nowej rzeczywistości rynkowej firma podejmuje różne inicjatywy, w tym przebudowę sklepów, zmniejszenie powierzchni niektórych z nich, przeglądy rentowności wraz z planami naprawczymi dla wybranych placówek. W związku z tym w najbliższym czasie nastąpi redukcja zatrudnienia w naszej firmie”. 


Przychody Carrefour w Polsce 

Z najnowszych dostępnych danych wynika, że francuska sieć w III kwartale tego roku odnotowała w Polsce 578 mln euro przychodów, o 3 proc. mniej niż przed rokiem. Na koniec 2023 r. Carrefour zatrudniał w Polsce 9 935 osób, a przed rokiem było to 10 886 osób, czyli 951 osób więcej. W 2023 roku Carrefour Polska miał 841 placówek handlowych: 96 hipermarketów, 160 supermarketów Carrefour Market, Supeco i Rast oraz 585 sklepów convenience Carrefour Express i Globi. Na koniec września 2024 r. do Carrefour należało w Polsce już tylko 801 sklepów, z czego 548 to sklepy typu convenience (najmniejsze, osiedlowe), 96 stanowią hipermarkety, 150 – supermarkety, a 7 - soft dyskonty.

Ten spadek jest związany ze zmniejszeniem się liczby należących do spółki sklepów, zwłaszcza tych najmniejszych typu convience. W 2019 r. Carrefour miał 640 tego typu sklepów, w 2020 r. - 695, w 2021 r. - 704 sklepy, w 2022 r. - 683 sklepy , a w 2023 r. już tylko 591 sklepów. Większe placówki nie mają aż tak dużych kłopotów. O zwolnieniach w Caerrfour pierwszy poinformował portal "Dla handlu". 


Zwolnienia grupowe w całej Polsce 

Zwolnienia grupowe trwają również w kolejnej, tym razem, polskiej sieci. Zaczęły się w drugiej połowie stycznia, kiedy producent mebli, spółka Black Red White zapowiedział, że w ramach zwolnień grupowych pracę straci 220 osób. Potem podała, że skala zwolnień będzie większe i z zakładów należących do BRW będzie musiało odejść o połowę więcej, bo aż 350 osób. Kilka dni temu skala redukcji zatrudnienia po raz kolejny została zwiększona o następne 71 osób, tym razem do 421 osób. Wszyscy stracą pracę w pierwszym półroczu tego roku, co potwierdza Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju (Lubelskie).

Kierownik referatu usług rynku pracy biłgorajskiego PUP Halina Bazan poinformowała, że urząd otrzymał ze spółki Black Red White (BRW) pismo zawiadamiające o przyjętym regulaminie zwolnień grupowych. Z pisma wynika, że redukcje potrwają od 28 lutego do 30 czerwca tego roku. W pierwszej kolejności zwolnieniami mają zostać objęci pracownicy z zakładu w Przeworsku w wojewódzkie podkarpackim, następnie z pozostałych lokalizacji. Jak podała Halina Bazan w regulaminie z 28 stycznia wskazano też m.in. przyczyny i kryteria doboru do zwolnień, grupy zawodowe objęte redukcjami, kwalifikacje pracowników, świadczenia na ich rzecz oraz pracowników, którzy nie podlegają zwolnieniom.  


Fot. Carrefour Polska

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Gospodarka