Karol Nawrocki odwiedził Kutno, a wcześniej Bednary pod Łowiczem, gdzie rozmawiał z przedsiębiorcą produkującym browary. Z kolei Rafał Trzaskowski zjadł śniadanie w towarzystwie rolnika, radnego z Żuław Wiślanych. Donald Tusk z kolei wsparł kandydata PO w filmiku, gdzie wyjawił, że liczy na wygraną "niezależnego" i "przyjaznego" dla rządu przyszłego prezydenta.
Trzaskowski: bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego
Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, podczas konferencji prasowej w Porcie Gdańsk podkreślił znaczenie bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego zarówno w aspekcie obronnym, jak i gospodarczym.
– Wszyscy wiemy, że dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest absolutnie kluczowe – powiedział Trzaskowski.
Zaznaczył, że Rosja podejmuje działania destabilizujące sytuację w regionie, dlatego państwa NATO wzmacniają współpracę obronną na Bałtyku. Kandydat KO zwrócił także uwagę na znaczenie portu kontenerowego w Gdańsku, który jest największym tego typu obiektem na Morzu Bałtyckim i plasuje się w pierwszej dziesiątce europejskich portów.
Trzaskowski podkreślił również, że bezpieczeństwo Bałtyku wiąże się z niezależnością energetyczną, przypominając o planach budowy terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
– Te inwestycje w porcie są bardzo potrzebne, bo będą się bezpośrednio przekładały na kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego – dodał.
Rano prezydent stolicy wraz żoną spotkał się z rolnikiem Andrzejem Sobocińskim i zjadł w jego domu śniadanie. To radny z Nowego Dworu Gdańskiego, wybranym z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja Żuławy i Mierzeja. Wsparł w kampanii 2023 roku Donalda Tuska i teraz poparł Rafała Trzaskowskiego.
- Dziękuję za serdeczną gościnność, a przy tym za bardzo konkretną rozmowę o poważnych sprawach. Wiem, że wspólnie jesteśmy w stanie rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy - napisał kandydat KO.
Donald Tusk: "To musi być rok przełomu"
Premier Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w sobotę na platformie X mówił o wyzwaniach międzynarodowych i sytuacji politycznej w Polsce.
– Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać – stwierdził Tusk, nawiązując do decyzji Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na Unię Europejską, eskalacji walk na Ukrainie oraz wzrostu wpływów prorosyjskich sił w Europie.
Premier zapewnił, że Polska radzi sobie z tymi wyzwaniami dzięki dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu, dobrze uzbrojonej armii i skutecznej polityce migracyjnej.
– Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach – dodał Tusk, sugerując poparcie dla Trzaskowskiego. – Jesteśmy gotowi na różne scenariusze – bez lęku, ale z rozwagą i bez żadnych kompleksów – podsumował szef rządu.
Karol Nawrocki: "Moim szefem będą Polacy"
Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta, Karol Nawrocki, podczas spotkania w Łęczycy zaznaczył, że nie jest związany z żadną partią i chce być „prezydentem obywatelskim”. - Moim szefem będzie naród polski - Polki i Polacy - obiecał Karol Nawrocki.
– Jedyne środowisko w tym kraju, które było gotowe wystawić na prezydenta człowieka spoza polityki, to Zjednoczona Prawica. Polska jest tak pokłócona, że nadszedł czas, aby oddać ją obywatelom – mówił Nawrocki.
W swoich wypowiedziach odniósł się do polskiego górnictwa, krytykując działania związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
– Zabierzcie ręce od polskiego górnictwa. Jesteśmy przeciwnikami eko-terroru i Zielonego Ładu, który niszczy polską energetykę – oświadczył.
Podkreślił również znaczenie historii i wartości chrześcijańskich w Europie.
– Jeśli Polakom zabierze się przeszłość i historię, stracimy przyszłość – mówił Nawrocki, dodając, że Polska powinna stać się liderem Unii Europejskiej w relacjach transatlantyckich.
Prezes IPN był też w browarze w Bednary pod Łowiczem, a potem odwiedził Kutno.
Większość wierzy, że rząd Tuska dotrwa do końca kadencji
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że 58,4% respondentów uważa, iż obecna koalicja rządząca utrzyma się do końca kadencji. 20,6% odpowiedziało „zdecydowanie tak”; 37,8% „raczej tak”; 30,6% spodziewa się przedterminowych wyborów.
Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy niemal jednogłośnie wierzą w stabilność rządu, podczas gdy 69% wyborców PiS i Konfederacji jest przekonanych, że gabinet Tuska upadnie.
Katastrofa samolotu pogotowia w Filadelfii – sześć ofiar
Co najmniej sześć osób, w tym dziecko, zginęło w katastrofie samolotu medycznego Learjet 55, który rozbił się w piątek w Filadelfii. Maszyna należąca do meksykańskiej firmy Jet Rescue Air Ambulance wystartowała z lotniska Northeast Philadelphia i miała lecieć do Springfield w stanie Missouri. Kilka minut po starcie samolot spadł na osiedle mieszkalne i eksplodował.
Gubernator Pensylwanii Josh Shapiro zapowiedział pomoc dla rodzin ofiar. – Jesteśmy myślami i modlimy się za tych, którzy są teraz w żałobie – powiedział.
Prezydent USA Donald Trump również odniósł się do tragedii: – To bardzo smutne widzieć kolejny wypadek lotniczy, w którym giną niewinni ludzie – napisał w mediach społecznościowych. Przyczyny katastrofy nie są jeszcze znane, a dochodzenie prowadzą FAA i Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).
Puchar Świata w skokach: czterech Polaków w drugiej serii
W Willingen odbył się kolejny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, w którym czterech polskich zawodników awansowało do drugiej serii:
- Dawid Kubacki – 139,5 m, 127,7 pkt, 8. miejsce,
- Piotr Żyła – 140 m, 125,6 pkt, 11. miejsce,
- Jakub Wolny – 135 m, 120,6 pkt, 17. miejsce,
- Paweł Wąsek – 130,5 m, 114,5 pkt, 24. miejsce.
Na prowadzeniu po pierwszej serii jest Anze Lanisek (142 m, 141,9 pkt), drugi jest Daniel Tschofenig, a trzeci Halvor Egner Granerud.
Fot. Karol Nawrocki/Rafał Trzaskowski z małżonką Małgorzatą/X
Red.
Inne tematy w dziale Polityka