W wieku 81 lat zmarł Horst Koehler, były prezydent Niemiec, ekonomista i finansista. O jego śmierci po krótkiej, ciężkiej chorobie poinformowały w sobotę niemieckie media. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń z 1 lutego.
Zmarł były prezydent Niemiec Horst Koehler
Horst Koehler pełnił funkcję prezydenta Niemiec od 2004 roku i został wybrany na drugą kadencję w 2009 roku. Jego rezygnacja w 2010 roku była wydarzeniem bez precedensu w historii RFN. Decyzję podjął po fali krytyki, jaka spadła na niego po wywiadzie radiowym, w którym uzasadniał udział Bundeswehry w misjach zagranicznych ochroną niemieckich interesów gospodarczych.
Był pierwszym prezydentem Niemiec, który nie był zawodowym politykiem. Jego wcześniejsza kariera koncentrowała się na ekonomii – w 2000 roku objął stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Szczególnie angażował się w relacje z Afryką i Polską. Po objęciu urzędu prezydenta swoją pierwszą podróż zagraniczną odbył do Warszawy, co było zerwaniem z niemiecką tradycją dyplomatyczną. – Pragnę dać sygnał, że Polska leży mi na sercu – mówił Koehler.
Horst Koehler urodził się w 1943 roku w Skierbieszowie koło Zamościa. Jego rodzina została przesiedlona przez Trzecią Rzeszę w ramach polityki germanizacji tych terenów. Po latach Koehler odwiedził Skierbieszów, oddając hołd wypędzonym mieszkańcom i podkreślając znaczenie historii swojego pochodzenia.
Izrael i Hamas przeprowadzili wymianę więźniów
W sobotę Izrael zwolnił 183 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem. Wcześniej organizacja zwróciła trzech Izraelczyków przetrzymywanych w Strefie Gazy przez 484 dni.
Wśród uwolnionych Palestyńczyków było 18 osób odbywających karę dożywocia oraz 111 zatrzymanych podczas wojny w Strefie Gazy. Zwolnieni trafili do Ramallah na Zachodnim Brzegu oraz do Strefy Gazy, gdzie zostali powitani przez tłumy.
To czwarta tura wymiany w ramach pierwszej fazy zawieszenia broni, trwającego od 19 stycznia. Porozumienie przewiduje zwolnienie 33 izraelskich zakładników oraz 1900 Palestyńczyków do marca.
Według izraelskiej armii wciąż 84 zakładników pozostaje w Strefie Gazy, z czego co najmniej 34 mogło zginąć. Zawieszenie broni obejmuje również stopniowe wycofywanie izraelskich wojsk oraz zwiększenie pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków, którzy od miesięcy cierpią z powodu zniszczeń i kryzysu humanitarnego.
Pracownicy Czerwonego Krzyża skrytykowali sposób traktowania uwalnianych więźniów, twierdząc, że izraelscy strażnicy prowadzili ich z rękami skrępowanymi nad głową. Izraelska służba więzienna odpowiedziała, że „ma do czynienia z najgorszymi wrogami Izraela”.
W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się negocjacje nad drugą fazą rozejmu, który miałby doprowadzić do trwałego zakończenia działań wojennych.
Komisja ds. Pegasusa zapowiada przesłuchania Ziobry w areszcie
W sobotę w RMF FM były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostro skrytykował komisję śledczą ds. Pegasusa, oskarżając jej członków o celowe unikanie jego przesłuchania. – Wiedzieli, że już jestem zatrzymany i jadę do Sejmu, wtedy gwałtownie przyspieszyli, przerwali komisję – mówił były minister sprawiedliwości.
Wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela odpowiedział, że przesłuchanie odbędzie się w areszcie, jeśli zajdzie taka potrzeba. – Na nikogo nie będziemy musieli czekać – odparł w RMF FM.
Ziobro nie zamierza zrzekać się immunitetu, nazywając działania komisji "politycznym cyrkiem". Trela liczy, że Sejm jeszcze w tym miesiącu uchyli immunitet Ziobry, umożliwiając sądowi rozpatrzenie wniosku o jego areszt.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział wniosek o rozwiązanie komisji, twierdząc, że jest ona "nielegalna", co potwierdza wyrok Trybunału Konstytucyjnego. – Polski podatnik nie może wydawać pieniędzy na kabaret – skomentował.
Trump zakazuje zaimków neutralnych płciowo w mailach
Administracja Donalda Trumpa poleciła usunięcie neutralnych zaimków płciowych z podpisów w mailach służbowych pracowników federalnych. Według ABC News zalecenie trafiło do Departamentu Transportu, CDC i innych agencji.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Trumpa, Biały Dom nakazuje:
- Zamianę słowa „gender” na „sex” w oficjalnych dokumentach
- Usunięcie odniesień do tożsamości płciowej w komunikatach agencji rządowych
- Wyłączenie funkcji w systemach poczty elektronicznej, które pozwalały na wpisywanie zaimków
- Decyzja jest częścią polityki administracji Trumpa, która dąży do „uznania mężczyzny i kobiety jako biologicznych rzeczywistości”
Według UPI zmiany te są wdrażane w pośpiechu i miały wpływ na funkcjonowanie departamentów pracujących nad ważnymi śledztwami, m.in. w sprawie katastrofy lotniczej w Waszyngtonie.
Fot. Horst Koehler, były prezydent Niemiec w latach 2004-2010/arch. PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka