Niemiecki Bundestag odrzucił forsowany przez CDU/CSU projekt ustawy ograniczającej imigrację, co jest dużą porażką polityczną Friedricha Merza. Przeciwko regulacjom głosowali posłowie SPD i Zielonych, natomiast poparcie dla projektu wyraziły CDU/CSU, FDP oraz AfD, co wywołało kontrowersje. Ustawa miała m.in. ograniczyć możliwość sprowadzania rodzin imigrantów objętych tymczasową ochroną oraz zaostrzyć deportacje osób naruszających prawo. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Bundestag odrzucił projekt ograniczenia imigracji
Kandydat CDU/CSU Friedrich Merz poniósł prestiżową porażkę w walce o fotel kanclerza - Bundestag odrzucił w piątek forsowany przez niego projekt ustawy o ograniczeniu imigracji. Jego główny rywal kanclerz Olaf Scholz oraz SPD i Zieloni tryumfują.
Przeciwko ustawie głosowało 350 posłów SPD i Zielonych. Za projektem opowiedziało się 338 deputowanych CDU, CSU, FDP i AfD. Pięciu parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Część posłów CDU/CSU i FDP nie głosowała.
„Zwrot w polityce azylowej rozbił się o postawę SPD i Zielonych” – powiedział Merz po głosowaniu. „Mamy przynajmniej jasność – kontynuował – gdzie stoimy my, a gdzie SPD i Zieloni”. Szef CDU przyznał, że 12 członków jego klubu nie poparło ustawy. „Szanuję to” – zaznaczył. Zapowiedział, że walkę o zaostrzenie prawa imigracyjnego będzie kontynuował w parlamencie wybranym w wyborach 23 lutego.
„Pan Merz przegrał dziś dwa razy” – oświadczył szef klubu SPD Rolf Muetzenich. „Przegrał bratając się z AfD. Przegrał też zabiegając o większość w Bundestagu” – podkreślił. Wyborcy – kontynuował - zdecydują, czy takiemu kandydatowi można powierzyć losy naszego kraju.
Projekt ustawy przewidywał ograniczenie możliwości przyjazdu członków rodziny do osób, którym przyznano jedynie tymczasową ochronę, bez prawa stałego pobytu w Niemczech. Ponadto policja federalna miała otrzymać dodatkowe uprawnienie w walce przeciwko nielegalnej imigracji, w tym przy zatrzymaniu i deportacji cudzoziemców, którzy weszli w kolizję z prawem.
Politycy z Polski wśród „suflerów Trumpa”
Portal Politico umieścił Andrzeja Dudę, Mateusza Morawieckiego, Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego na liście europejskich polityków starających się o wpływy u Donalda Trumpa. Lista została podzielona na trzy kategorie: „Europejczycy MAGA”, „pragmatycy” i „optymiści”. Duda i Morawiecki znaleźli się w grupie liderów bliskich Trumpowi, natomiast Tusk i Sikorski w kategorii pragmatyków, którzy mogą mieć z Trumpem relacje bardziej oparte na interesach niż na ideologii.
Trzaskowski krytykuje postępowanie Ziobry
Rafał Trzaskowski nazwał wydarzenia związane z unikaniem przesłuchania przez Zbigniewa Ziobrę „cyrkiem”. Były minister sprawiedliwości nie stawił się na wezwanie komisji śledczej ds. Pegasusa, zamiast tego pojawił się w TV Republika, gdzie udzielił wywiadu. Policja zatrzymała go dopiero po zakończeniu posiedzenia komisji, co zdaniem Trzaskowskiego podważa autorytet państwa.
USA nakładają cła na Meksyk, Kanadę i Chiny
Biały Dom ogłosił wprowadzenie ceł w wysokości 25% na produkty z Meksyku i Kanady oraz 10% na towary z Chin. Decyzja prezydenta Trumpa została uzasadniona napływem nielegalnych imigrantów oraz fentanylu do USA. Cła mają wejść w życie natychmiast, choć szczegóły dotyczące objętych nimi towarów nie są jeszcze znane. Nie wiadomo również, czy podobne taryfy zostaną nałożone na import z Unii Europejskiej.
Tragiczny wypadek w Lubuskiem
Na drodze krajowej nr 32 koło Łagowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła kobieta, a dwoje dzieci trafiło do szpitala w ciężkim stanie. W zderzeniu brały udział trzy samochody. Służby ratunkowe, w tym śmigłowiec LPR, pracowały na miejscu zdarzenia, a droga została zablokowana.
Zmiany na stanowiskach w PZU i ARP
W PZU Życie doszło do zmian w zarządzie – odwołano prezesa Jarosława Mastalerza, a jego obowiązki czasowo przejął Tomasz Tarkowski. Podjęto także decyzje dotyczące zmian w radzie nadzorczej. W Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został odwołany ze stanowiska prezesa z powodów zdrowotnych, a jego obowiązki przejął Radosław Niedzielski.
na zdjęciu: protest pod siedzibą partii CDU w Berlinie. fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Inne tematy w dziale Polityka