W Chicago władze federalne rozpoczęły naloty na nielegalnych imigrantów, stanowiących niebezpieczeństwo dla życia publicznego. Współpracujące ze sobą agencje mają prawo aresztować wskazane osoby. To działania zgodne z obietnicami Donalda Trumpa i zmianą polityki migracyjnej nowego gospodarza Białego Domu.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
W poniedziałek, 27 stycznia, w Oświęcimiu i Brzezince odbywają się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 50 byłych więźniów. Głównym punktem ceremonii będzie zawsze poruszająca relacja ocalałych, którzy przypomną o tragicznym losie ofiar Holokaustu i okrucieństwach nazistowskiego systemu.
Prezydent Andrzej Duda, pełniący rolę gospodarza wydarzenia, wraz z delegacjami z ponad 60 państw odda hołd ofiarom obozu, składając wieńce przy Ścianie Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz I.
Główne uroczystości odbędą się w ogromnym namiocie ustawionym na terenie Auschwitz II-Birkenau, gdzie głos zabiorą ocalali, Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, oraz dyrektor muzeum Piotr Cywiński. Obchody zwieńczą modlitwy międzywyznaniowe oraz symboliczne złożenie hołdu przy wagonie deportacyjnym, który stoi na rampie w miejscu, gdzie przeprowadzano selekcje deportowanych Żydów.
Naloty na imigrantów w Chicago
Równolegle w USA władze federalne rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję przeciwko nielegalnym imigrantom, zorganizowaną przez Urząd ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE). W samym Chicago przeprowadzono serię nalotów, których celem było zatrzymanie osób uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Według CNN, działania ICE wpisują się w politykę prezydenta Donalda Trumpa, który dążył do wzmocnienia egzekwowania przepisów imigracyjnych. "Będziemy eliminować zagrożenia, niezależnie od kosztów" – stwierdził rzecznik ICE, Jeff Carter. Zmiana polityki Białego Domu spotkała się z ostrą krytyką krajów Ameryki Łacińskiej, jak i lokalnych władz, z których część odmawia współpracy z agencjami federalnymi.
Kolumbia odpowiada na sankcje USA
W Ameryce Południowej polityczne napięcia przybrały na sile po tym, jak prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił środki odwetowe wobec sankcji nałożonych przez administrację Trumpa. Wprowadzenie 25-procentowych ceł na import z USA to odpowiedź na odmowę przyjęcia lotów deportacyjnych. Petro zapowiedział również, że Kolumbia nie będzie akceptować traktowania jej obywateli jak przestępców.
- USA nie mogą traktować kolumbijskich migrantów w sposób poniżając – oświadczył przywódca Kolumbii, publikując nagrania dokumentujące brutalne traktowanie deportowanych. W odpowiedzi Trump zapowiedział dalsze restrykcje handlowe, które mają uderzyć w kolumbijską gospodarkę.
Bliski Wschód – negocjacje i napięcia
Na Bliskim Wschodzie, Izrael i Liban osiągnęły porozumienie o przedłużeniu wycofywania izraelskich wojsk z południowego Libanu do 18 lutego. Pomimo tego, sytuacja w regionie pozostaje napięta. Izraelska armia otworzyła ogień do demonstrantów domagających się przestrzegania pierwotnego terminu wycofania wojsk, co doprowadziło do śmierci co najmniej 22 osób.
Z kolei Hamas zapowiedział zwolnienie trzech kolejnych izraelskich zakładników. W odpowiedzi Izrael pozwolił na powrót 650 tysięcy Palestyńczyków do północnej Strefy Gazy.
33. Finał WOŚP – rekordowe kwoty w czasie zbiórki
W Polsce odbył się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do północy zebrano ponad 178,5 mln zł, co stanowi nowy rekord na etapie finałowego dnia zbiórki. Środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia onkologicznego dzieci.
- To był dzień pełen ciepła i solidarności – powiedział Jerzy Owsiak, dziękując wszystkim darczyńcom. Na ulicach kwestowało ponad 120 tysięcy wolontariuszy, a ulice polskich miast wypełniły czerwone serduszka. Kulminacją wydarzenia było Światełko do Nieba, które rozbłysło nad Stadionem Narodowym w Warszawie.
Popis Barcelony i gol Lewandowskiego
Na sportowych arenach także działo się wiele. FC Barcelona odniosła spektakularne zwycięstwo nad Valencią w hiszpańskiej ekstraklasie, pokonując słabiutką Valencię aż 7:1. Cały mecz w stolicy Katalonii rozegrał Wojciech Szczęsny. Robert Lewandowski, który pojawił się na boisku w drugiej połowie, zdobył swoją 17. bramkę w tym sezonie, umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji strzelców. Goni go Kylian Mbappe, który ustrzelił hat-tricka w ostatniej kolejce z Realem Valladolid i zdobył łącznie 15 goli w La Lidze. Barca traci do lidera 7 punktów.
Fot. Donald Trump, prezydent USA/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka