Premier Donald Tusk skrytykował słowa, które padły podczas sobotniego wiecu Alternatywy dla Niemiec (AfD). Odniósł się do wypowiedzi sugerujących "konieczność zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie", określając je jako "złowieszcze". Jak zaznaczył, szczególnie niepokojący jest kontekst tych słów – kilka godzin przed obchodami rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Do słów Muska odniósł się także prezes Axel Springer, swoje oświadczenie wydała także Centralna Rada Żydów. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Elon Musk i AfD: "Duma z bycia Niemcem" zamiast refleksji nad historią
Elon Musk, miliarder i doradca Donalda Trumpa, zdalnie uczestniczył w wiecu AfD, wywołując kontrowersje swoją wypowiedzią, że Niemcy „zbyt mocno skupiają się na przeszłych winach”. Musk argumentował, że "dzieci nie powinny odczuwać winy za grzechy przodków", wzywając Niemców do odrzucenia historycznych ciężarów i dumy ze swojej tożsamości narodowej.
Jego słowa spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem liderki AfD, Alice Weidel, która odniosła się do wystąpienia, podkreślając potrzebę „czynienia Niemiec wielkimi na nowo”. Użyła hasła "Make Germany great again", nawiązując do sloganu Donalda Trumpa.
Premier Tusk ostrzega przed niebezpiecznym przesłaniem
Premier Donald Tusk w niedzielę na platformie X stanowczo potępił wypowiedzi Muska i liderów AfD, zaznaczając, że takie słowa "brzmią aż nazbyt znajomo" i mogą przypominać retorykę z czasów poprzedzających II wojnę światową. Jak wskazał, bagatelizowanie historycznej odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie jest groźnym zjawiskiem, szczególnie w kontekście rocznicy wyzwolenia Auschwitz, symbolu niewyobrażalnego ludobójstwa.
Tusk podkreślił, że dążenie do zapomnienia o niemieckiej winie za Holokaust może prowadzić do niebezpiecznego rewizjonizmu historycznego. Przestrzegł przed rosnącą popularnością narracji relatywizujących przeszłość i wezwał do utrzymania pamięci o ofiarach nazizmu jako kluczowego elementu tożsamości Europy.
Prezes Axel Springer SE, Mathias Doepfner podkreślił w komentarzu dla "Die Welt", że relatywizacja historii przez AfD i poparcie Muska dla tej partii są niepokojące. Jego zdaniem, pamięć o Holokauście i odpowiedzialność za przyszłość są nierozerwalnie związane. Centralna Rada Żydów również zaapelowała większe zaangażowanie w edukację historyczną i wizyty w miejscach pamięci, takich jak Auschwitz.
33. Finał WOŚP: Ponad 60 mln zł zebrano do godziny 15.30
Podczas tegorocznego, 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do godziny 15.30 zebrano ponad 60 mln zł na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 8.30 w specjalnym studiu na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie Jerzy Owsiak zaapelował o pozytywną i radosną atmosferę dnia.
Na ulicach kwestuje 120 tysięcy wolontariuszy, wyposażonych w identyfikatory i zaplombowane skarbonki. Mimo wcześniejszych obaw o stan zdrowia Owsiaka, lider WOŚP osobiście poprowadził zbiórkę. W całej Polsce i za granicą działa blisko 1,7 tysiąca sztabów, a darczyńcy chętnie przyjmują charakterystyczne czerwone serduszka.
Ratownicy uczczą pamięć zamordowanego kolegi
W poniedziałek o godzinie 17.00 ratownicy medyczni w całej Polsce oddadzą hołd zamordowanemu w Siedlcach koledze, włączając sygnały karetek na jedną minutę. 64-letni ratownik zmarł po ataku nożem podczas udzielania pomocy 59-letniemu mężczyźnie. Drugi ratownik został ranny.
Zatrzymany napastnik, który miał ponad 2 promile alkoholu we krwi, przebywa w szpitalu pod nadzorem policji. Krajowa Rada Ratowników Medycznych podkreśla, że gest ten jest formą solidarności z rodziną ofiary i całym środowiskiem ratowniczym.
Synoptyk IMGW: Ciepło, ale deszczowo w nadchodzących dniach
Najbliższe dni w Polsce zapowiadają się pochmurne, deszczowe i ciepłe. W niedzielę i poniedziałek przez kraj będą przemieszczać się fronty atmosferyczne, przynosząc opady deszczu, a w górach także deszcz ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 5°C na północy do nawet 14°C na południu.
W nocy z niedzieli na poniedziałek mogą występować mgły ograniczające widoczność do 300 metrów, a tam, gdzie temperatura spadnie poniżej zera, zrobi się ślisko. Wiatr w rejonach podgórskich osiągnie prędkość do 100 km/h. Poniedziałek przyniesie przejaśnienia na południu, ale deszcz pojawi się na wschodzie, północy i zachodzie kraju.
Hołownia: Zemsta nigdy nie jest niczyim prawem
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia uczestniczył w obchodach 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, gdzie Armia Czerwona w 1945 roku zamordowała setki cywilów. Hołownia podkreślił, że „zemsta nigdy nie jest niczyim prawem” i że wydarzenia te są lekcją, iż polityka oderwana od człowieczeństwa prowadzi do tragedii.
Marszałek wspomniał ofiary masakry w Bytomiu-Miechowicach, zaznaczając, że cierpienie wynikające z totalitaryzmu sowieckiego powinno być stawiane na równi z tym, które przyniósł nazizm. Wspomniał również o współczesnych tragediach, takich jak wydarzenia w ukraińskiej Buczy, apelując o pamięć i solidarność wobec ofiar.
Prezydent Korei Południowej oskarżony o kierowanie zamachem stanu
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został oskarżony przez prokuraturę o kierowanie zamachem stanu w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 2024 roku. Zarzut ten, bezprecedensowy w historii kraju, może skutkować karą dożywotniego więzienia lub nawet śmierci.
Prokuratura uzasadnia aresztowanie prezydenta ryzykiem zniszczenia dowodów. Opozycja wyraziła zadowolenie z aktu oskarżenia, podkreślając konieczność pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich zaangażowanych w nielegalne działania. Sprawa Juna może stać się jednym z najważniejszych procesów politycznych w historii Korei Południowej.
na zdjęciu: wiec partii AfD z udziałem Elona Muska i Alice Weidel. fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Inne tematy w dziale Polityka