Już 3 lutego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa 2025, która potrwa do 30 kwietnia i obejmie ponad 230 tysięcy osób. Obowiązkiem stawiennictwa zostaną objęci mężczyźni z konkretnych roczników, osoby z wcześniejszych roczników, które nie spełniły tego obowiązku oraz kobiety z kwalifikacjami przydatnymi do służby wojskowej. Sprawdź, jakie zasady obowiązują, co grozi za niestawienie się oraz jakie role pełnią kobiety w polskiej armii.
Kwalifikacja wojskowa 2025
Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 roku. Obejmie 62 dni robocze (z wyłączeniem dni świątecznych, zgodnie z propozycją organów administracji rządowej sprawujących nadzór nad przygotowaniem i przebiegiem kwalifikacji wojskowej).
Kogo dotyczy kwalifikacja wojskowa 2025
Obowiązkowi kwalifikacji wojskowej podlegać będzie ok. 230 tys. osób. To mężczyźni urodzeni w 2006 r. (19-latkowie, to tzw. rocznik podstawowy); mężczyźni 20-24-letni (urodzeni w latach 2001–2005), którzy nie spełnili jeszcze obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej i posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności od „B6 do B24”), jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2025 r.
Ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”, z wynikającymi z tego konsekwencjami. Osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności od „B6 lub B24”), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 r., pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę w trybie przewidzianym ustawą.
Ile kobiet służy w Wojsku Polskim
Kobiety w polskiej armii to już ponad 17 tysięcy żołnierzy zawodowych. Kobiety służą we wszystkich korpusach i wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Kobiety – żołnierze sprawdzają się na stanowiskach zarówno dowódczych, technicznych, medycznych, wychowawczych, jak i jako szeregowi żołnierze. O tym, jak wygląda służba kobiet w polskiej armii opowiedziała nam Katarzyna, zawodowy żołnierz i trener z Defender Academy:
Za chwilę może być ich więcej, ponieważ przed komisjami stawią się również kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach. (dalsza część tekstu pod materiałem wideo)
Do tego wezwane zostaną osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Co zrobić jeśli nie mogę stawić się do kwalifikacji wojskowej?
Jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana zawiadomić o tym fakcie właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Ma też obowiązek wyjaśnienia przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi jej nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny regulują, że w przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej.
Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej
Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie i miejscu albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane oraz odmowa poddaniu się badaniom lekarskim jest też wykroczeniem i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej aktualizuje się jednak dopiero z chwilą doręczenia obowiązanemu wezwania wskazujące miejsce i czas obowiązkowego stawiennictwa.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa 2025
- Ile osób obejmie obowiązek kwalifikacji wojskowej w 2025 roku
- Kogo dotyczy obowiązek kwalifikacji wojskowej w 2025 roku (roczniki i grupy osób)
- Jakie kategorie zdolności do służby wojskowej będą ustalane podczas kwalifikacji
- Co muszą zrobić osoby uznane w latach 2023-2024 za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeśli ich niezdolność wygasa w 2025 roku
- Jakie kobiety mogą zostać wezwane na kwalifikację wojskową w 2025 roku
- Ilu żołnierzy zawodowych w polskiej armii stanowią kobiety i na jakich stanowiskach służą
- Co należy zrobić, jeśli ktoś nie może stawić się na kwalifikację wojskową w wyznaczonym terminie
- Jakie konsekwencje grożą za niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnienia
na zdjęciu: skrzynka na listy. zdjecie ilustracyjne. fot. Salon24.©pl
TW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo