Orlen rusza z laboratoriami. Bardzo ważne badania zmieniające energetykę

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Orlen Laboratorium, należące do Grupy Orlen, ogłosiło, że posiada już dwie placówki akredytowane do prowadzenia badań wodoru jakości automotive. Pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) uzyskała ostatnio Pracownia Nawozów i Środowiska Naturalnego we Włocławku. Tym samym dołączyła ona do wcześniej akredytowanej Pracowni Produktów Rafineryjnych w Trzebini.

"Oznacza to, że Orlen Laboratorium posiada już dwa laboratoria akredytowane dla paliwa wodorowego mające możliwość badania wszystkich parametrów jakościowych zgodnie z normą ISO 14687” – podkreślono w komunikacie spółki. Dodatkowo akredytacja obejmuje metody pobierania próbek wodoru, co czyni Orlen Laboratorium pierwszym tego typu podmiotem w Polsce.

Strategiczne znaczenie wodoru  

Orlen uznaje wodór za jeden z kluczowych filarów transformacji energetycznej. Jak wyjaśniła spółka, możliwość kompleksowych badań paliwa wodorowego, obejmujących zarówno analizę parametrów jakościowych, jak i pobieranie próbek, odpowiada na rosnące potrzeby rynku oraz zmieniające się regulacje.

"Poprzez rozszerzenie zakresu akredytacji w ramach badań i pobierania próbek wodoru jakości automotive, wpisujemy się w strategię Grupy Orlen, gdzie wodór stanowi jeden z głównych filarów transformacji energetycznej" – dodano w komunikacie. 


Plany rozwoju sieci stacji wodorowych

Orlen konsekwentnie inwestuje w rozwój infrastruktury wodorowej. W 2023 roku rozpoczęto testy pierwszej w Polsce całodobowej stacji tankowania wodoru w Poznaniu. Kolejne takie obiekty powstaną m.in. w Katowicach, Gdyni, Krakowie i Warszawie. Koncern planuje budowę sieci ponad 100 stacji wodorowych do 2030 roku, obejmujących transport indywidualny, publiczny i cargo w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Dzięki innowacyjnym technologiom, takim jak huby zasilane odnawialnymi źródłami energii czy instalacje przetwarzające odpady komunalne, Orlen dąży do zapewnienia nisko- i zeroemisyjnego wodoru. 


Klucz do przyszłości energetycznej

W ramach strategii do 2035 roku Orlen zapowiedział, że ponad 25% oferty paliwowej będzie bazować na zeroemisyjnych źródłach energii. Na rozwój technologii wodorowych koncern zamierza przeznaczyć 7,4 mld zł do 2030 roku.

W marcu 2024 roku Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini została wyróżniona jako trzecia na świecie i pierwsza w Polsce placówka z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru. To efekt współpracy z brytyjskim National Physical Laboratory.  


Fot. Orlen 

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Gospodarka