W sobotę media donoszą o śmierci Marcina Wichy, popularnego grafika, projektanta i pisarza, laureata Paszportu "Polityki", Nagrody Literackiej "Nike" oraz Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Wicha zmarł w wieku 53 lat. Jego twórczość, zarówno literacka, jak i graficzna, cieszyła się dużym szacunkiem.
Zmarł grafik i projektant
Marcin Wicha urodził się w 1972 roku. Z wykształcenia grafik i projektant, przez lata tworzył okładki, plakaty i znaki graficzne, zyskując uznanie w środowisku artystycznym. Swoje prace publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", gdzie przez kilka lat zamieszczał cotygodniowe rysunkowe komentarze, oraz w magazynie "Charaktery". Współpracował także z "Gazetą Wyborczą".
Wicha zadebiutował jako autor literacki w 2008 roku, publikując pierwsze teksty w prasie. W 2011 roku wydał swoją pierwszą książkę dla dzieci – "Klara. Proszę tego nie czytać". W kolejnych latach napisał szereg książek dla młodszych czytelników, m.in.: "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności" (2013), "Bolek i Lolek. Genialni detektywi", oraz "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" (2018).
Ironia i humor u Marcina Wichy
Twórczość dla dorosłych przyniosła Wichcie jeszcze większe uznanie. Jego książki charakteryzowały się błyskotliwością, głębią refleksji oraz unikalnym stylem łączącym eseistykę z autobiograficznymi wątkami. W 2015 roku opublikował "Jak przestałem kochać design", w której z ironią i humorem analizował świat projektowania graficznego.
Prawdziwy przełom w jego karierze przyniosła książka "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (2017), poruszająca autobiograficzna opowieść o żałobie po matce. Za ten niezwykle osobisty i uniwersalny tekst Wicha otrzymał szereg nagród, w tym Paszport "Polityki", Nagrodę Literacką "Nike", "Nike" Czytelników oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
W kolejnych latach wydał eseistyczną biografię "Kierunek zwiedzania" (2021), zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" (2022) oraz esej o projektowaniu "Gościnne występy" (2024).
Marcin Wicha pozostawił po sobie nie tylko ciekawe dzieła literackie, ale także spory dorobek w dziedzinie grafiki. Jego prace – zarówno literackie, jak i wizualne – wyróżniały się głębią, humorem oraz niezwykłą wrażliwością na otaczający świat.
Fot. Marcin Wicha/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Kultura