Fot. Pexels.com
Fot. Pexels.com

Prawie 1/3 dorosłych Polaków mieszka z rodzicami. Może być jeszcze gorzej

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Prawie jedna trzecia Polaków mieszka u rodziny. Młodzi są w pułapce wysokich cen i braku oszczędności. A przyszłość nie wygląda optymistyczniej.

Polacy nie chcą się wyprowadzać od rodziców. I mają powody

Wysokie ceny nieruchomości i trudne warunki kredytowe nie zniechęcają Polaków do realizacji marzenia o własnym mieszkaniu – wynika z najnowszego raportu Business Growth Review. Aż 91 proc. respondentów uważa posiadanie mieszkania za lepsze rozwiązanie niż wynajem, postrzegając je jako gwarancję bezpieczeństwa (80 proc.) i inwestycję w przyszłość (72 proc.). Główną przeszkodą są jednak wysokie koszty zakupu, na które wskazuje 68 proc. badanych.

Według wyników badania, 28 proc. Polaków posiada już mieszkanie bez kredytu, a kolejne 28 proc. wciąż mieszka z rodziną. Wynajem, mimo że bardziej dostępny, jest postrzegany jako mniej atrakcyjna opcja długoterminowa – tylko 4 proc. respondentów opowiada się za takim rozwiązaniem. Jednocześnie 34 proc. badanych deklaruje, że zmieniłoby zdanie, gdyby wynajem stał się bardziej opłacalny.

Największym wyzwaniem dla Polaków pozostają wysokie ceny nieruchomości, na co wskazuje 68 proc. badanych. Szczególnie młodzi dorośli w wieku 25–45 lat czują się zagrożeni. Tylko 9 proc. respondentów ocenia swoje szanse na zakup mieszkania jako bardzo wysokie, a jedynie 28 proc. planuje dokonanie zakupu w ciągu najbliższych pięciu lat. Główne przeszkody to wysokie ceny (71 proc.), brak oszczędności na wkład własny (59 proc.) oraz trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego (33 proc.).

– Fakt, że 28 proc. Polaków wciąż mieszka z rodziną, obrazuje skalę wyzwań na rynku nieruchomości. Wysokie ceny i trudności z kredytami sprawiają, że młodym trudno rozpocząć samodzielne życie. Wynajem, choć dostępniejszy, wciąż nie jest atrakcyjną alternatywą. Potrzebne są systemowe reformy, powodujące zwiększenie podaży mieszkań, by umożliwić młodym realizację marzeń o własnym kącie – mówi Aleksandra Pańczyszyn, Editorial Director z Business Growth Review.


Potrzebne reformy i wsparcie państwa

Polacy oczekują od rządu realnych działań, które mogłyby poprawić dostępność mieszkań. Dokładnie 69 proc. respondentów postuluje wprowadzenie reform mających na celu zwiększenie podaży mieszkań, preferencyjne kredyty hipoteczne czy dofinansowanie wkładu własnego. Podkreślają, że bez strukturalnych zmian młode pokolenia mogą mieć poważne trudności w realizacji marzeń o własnym mieszkaniu.

Jeszcze smutniejsze dane podaje Główny Urząd Statystyczny, według którego 52,9 proc. Polaków w wieku 25–34 lata mieszka z rodzicami. To więcej niż we Włoszech (50,8 proc.), ale mniej niż w Grecji (54,4 proc.). Natomiast w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii odsetek osób w wieku 25–34 lata mieszkających z rodzicami mieści się w przedziale 25,0–39,9 proc. Najmniej z rodzicami mieszka Finów (3,4 proc.) i Szwedów (9,9 proc.). Przeciętny wiek osoby opuszczającej dom rodzinny w Unii Europejskiej w ubiegłym roku wyniósł 27,2 lata dla mężczyzny i 25,4 lata dla kobiety. W Polsce to odpowiednio 28 i 26 lat.

Podobna sytuacja występuje w Stanach Zjednoczonych. Według danych US Census Bureau aż 30 proc. Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat mieszka w domu rodziców. W USA jest to jednak związane z pandemią, która spowodowała, że więcej młodych dorosłych wróciło do domu lub pozostało z rodzicami na dłużej.

Tomasz Wypych

Fot. Rodzina wielopokoleniowa przy stole. Źródło: Pexels.com/Tima Miroshnichenko

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (67)

Inne tematy w dziale Gospodarka