Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś, stawił się w piątek przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa. Przesłuchanie dotyczyło wyników kontroli systemu nadzoru i działalności służb specjalnych w Polsce w latach 2017–2023. Banaś oskarżył przedstawicieli władz o nadużycia w celu siłowego usunięcia go ze stanowiska, a także o ataki na jego rodzinę i współpracowników. Więcej informacji w podsumowaniu.
Marian Banaś zeznaje przed komisją śledczą
Podczas posiedzenia Banaś przedstawił swoją wersję wydarzeń, oskarżając władze o wykorzystywanie służb specjalnych do nielegalnych działań przeciwko niemu. „Moja osoba nieustannie poddawana była nielegalnym działaniom osób, które nadużywając swoich uprawnień i władzy, zmierzały do siłowego usunięcia mnie z zajmowanego stanowiska, atakując przy tym moją rodzinę i współpracowników” – mówił prezes NIK.
Marian Banaś, znany ze swojego konfliktu z obozem rządzącym, wielokrotnie wskazywał na próby zastraszania i dyskredytowania go jako szefa Najwyższej Izby Kontroli.
Banaś przekazał też, że łącznie na zakup systemu Pegasus wydano 33,4 mln złotych, z czego ze środków Funduszu Sprawiedliwości - 25 mln złotych, a ze środków CBA 8,4 mln złotych.
Komisja ma przesłuchać tego dnia także dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK Tomasza Sordyla. Szefowa komisji Magdalena Sroka oznajmiła, przesłuchania będą dotyczyły m.in. przeprowadzonej przez NIK kontroli systemu nadzoru, koordynacji oraz działalności służb specjalnych w Polsce, którą objęto okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 marca 2023 r.
"Lex Romanowski" – nowelizacja ustawy o mandacie posła i senatora
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, znaną jako "lex Romanowski". Nowe przepisy pozbawiają parlamentarzystów, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie, prawa do uposażenia i diety. Parlamentarzyści w takiej sytuacji nie będą mogli również realizować działań wynikających z mandatu, takich jak interwencje czy korzystanie z przywilejów socjalnych.
Ustawa nawiązuje do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, podejrzanego o nadużycia związane z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski, na którym ciąży m.in. zarzut przywłaszczenia ponad 100 mln zł, otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, co wywołało napięcia w relacjach polsko-węgierskich.
Morawiecki zrzekł się immunitetu, komisja zatwierdziła
Komisja regulaminowa Sejmu zatwierdziła oświadczenie byłego premiera Mateusza Morawieckiego o zrzeczeniu się immunitetu. Prokuratura zarzuca Morawieckiemu przekroczenie uprawnień podczas organizacji wyborów prezydenckich w maju 2020 roku, które miały odbyć się w trybie korespondencyjnym.
Morawiecki podkreślił w oświadczeniu, że wszystkie jego działania były zgodne z konstytucją i podyktowane troską o dobro wspólne. Jednocześnie zapowiedział, że przed sądem zamierza obnażyć działania obecnej koalicji rządzącej, które – jego zdaniem – miały na celu zablokowanie wyborów.
Nowa komisja nadzwyczajna ds. cudzoziemców
Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących cudzoziemców i rynku pracy. Przewodniczącym komisji został Marek Sowa (KO), a jego zastępcami m.in. Jarosław Zieliński (PiS) i Norbert Pietrykowski (Polska 2050-TD).
Komisja zajmie się m.in. projektami ustaw o warunkach pracy cudzoziemców, zmianami w systemie wizowym oraz regulacjami dotyczącymi zatrudnienia. Pierwsze posiedzenie komisji zaplanowano na 3 lutego.
Karol Nawrocki oficjalnie utworzył komitet wyborczy
W piątek Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta popieranego przez PiS. Do tej pory zarejestrowano sześć komitetów, w tym Rafała Trzaskowskiego, Sławomira Mentzena i Adriana Zandberga.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. Kandydaci mają czas do 4 kwietnia na zebranie 100 tys. podpisów i zgłoszenie swojej kandydatury.
KE kończy dochodzenie przeciw platformie X
Komisja Europejska zakończyła wstępne dochodzenie w sprawie platformy X (dawny Twitter), należącej do Elona Muska. Zarzuty obejmują nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących przejrzystości reklam i dezinformacji, a także wprowadzanie użytkowników w błąd poprzez system weryfikacji kont.
Platformie grozi kara w wysokości do 6% rocznego globalnego obrotu, co oznacza grzywnę liczoną w setkach milionów euro. To pierwsze zakończone dochodzenie KE dotyczące mediów społecznościowych na mocy Digital Services Act (DSA).
red.
Na zdjęciu Marian Banaś przed komisją ds. Pegasusa, fot. PAP/Tomasz Gzell
Inne tematy w dziale Polityka