W czwartek Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 97. edycji Oscarów. Wśród nominowanych w kategorii najlepszy film międzynarodowy znalazły się m.in. "I'm Still Here" (Brazylia), "Emilia Perez" (Francja) oraz koprodukcja z udziałem Polski "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna. Co jeszcze wydarzyło się 23 stycznia?
Nominacje do 97. Oscarów ogłoszone
"Dziewczyna z igłą" to film oparty na mrocznej historii z Danii, w której główna bohaterka odkrywa przerażającą prawdę o swojej pracodawczyni; obraz wzbudził duże zainteresowanie. Polscy twórcy, w tym Michał Dymek i Agnieszka Glińska, mieli znaczący wkład w jego realizację.
W kategorii najlepszego filmu nominowano m.in. "Diunę: część drugą", "Wicked" i "Kompletnie nieznany". Gala odbędzie się 2 marca w Dolby Theatre w Los Angeles, a gospodarzem po raz pierwszy będzie Conan O'Brien. Niestety, polskie filmy takie jak "Pod wulkanem" Damiana Kocura nie zakwalifikowały się nawet na shortlistę.
Iga Świątek przegrywa w półfinale Australian Open
Iga Świątek, wiceliderka światowego rankingu WTA, zakończyła swój udział w Australian Open, przegrywając w półfinale z Madison Keys 7:5, 1:6, 6:7 (8-10). Spotkanie trwało ponad dwie i pół godziny i było jednym z najbardziej emocjonujących pojedynków turnieju. Świątek miała szansę na zwycięstwo w trzecim secie, prowadząc 6:5 i posiadając piłkę meczową, ale Keys odwróciła losy meczu w tie-breaku.
Amerykanka, która awansowała do swojego pierwszego finału Australian Open, zmierzy się z liderką światowego rankingu Aryną Sabalenką. Białorusinka będzie walczyć o trzeci z rzędu triumf w Melbourne. Finał odbędzie się w sobotę.
Kontrowersje wokół 800+ dla Ukraińców. Premier zabrał głos
Dyskusja wokół świadczenia 800+ nabiera tempa. Rafał Trzaskowski zaproponował, by wypłacać je wyłącznie Ukraińcom, którzy mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Propozycję poparł m.in. premier Donald Tusk, wskazując, że takie rozwiązanie może być korzystne dla kraju. Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła jednak, że nie ma jeszcze projektu ustawy w tej sprawie. Zaznaczyła, że 800+ powinno służyć dzieciom, a wszelkie zmiany będą oceniane pod tym kątem.
PGE i ZE PAK negocjują udziały w projektach gazowych i jądrowych
PGE i ZE PAK podpisały w czwartek porozumienie dotyczące potencjalnego przejęcia przez PGE udziałów w spółkach PAK CCGT i PGE PAK Energia Jądrowa. Pierwsza z nich buduje blok gazowy o mocy 600 MW w Adamowie, a druga planuje budowę elektrowni jądrowej o mocy 2800 MW w Pątnowie. Porozumienie gwarantuje PGE wyłączność na negocjacje do czerwca 2025 roku, ale nie zobowiązuje stron do realizacji transakcji. Projekt elektrowni jądrowej współrealizowany jest z koreańskim koncernem KHNP.
Nowe rosyjskie zbrodnie wojenne w obwodzie donieckim
Rosyjscy żołnierze rozstrzelali w obwodzie donieckim sześciu ukraińskich jeńców wojennych, o czym poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. W internecie pojawiło się nagranie dokumentujące egzekucję, które wstrząsnęło opinią publiczną. Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec podkreślił, że takie zbrodnie łamią Konwencje Genewskie i stają się systemowym problemem w działaniach rosyjskich sił zbrojnych. Dochodzenie w tej sprawie trwa.
Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie smogu
Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego dotyczącą głośnej sprawy z Rybnika. W 2021 roku sąd zasądził 30 tys. zł zadośćuczynienia dla mieszkańca miasta za naruszenie jego dóbr osobistych z powodu zanieczyszczenia powietrza. Wyrok, który początkowo budził kontrowersje, został ostatecznie utrzymany, kończąc wieloletnią batalię prawną. Decyzja SN jest uznawana za precedens w walce o prawo do życia w czystym środowisku.
red.
Na zdjęciu statuetki Oscara. fot. PAP/EPA TANNEN MAURY
Inne tematy w dziale Polityka