fot. PAP/EPA/JOEBETH TERRIQUEZ
fot. PAP/EPA/JOEBETH TERRIQUEZ

Żołnierze dostali rozkaz. Trump mówi o "inwazji imigrantów"

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozkaz wysłania 1,5 tys. żołnierzy na granicę z Meksykiem, argumentując to koniecznością przeciwdziałania "inwazji" nielegalnych imigrantów. Pentagon ogłosił, że żołnierze wesprą działania w zakresie deportacji, logistyki oraz budowy barier granicznych. Zapraszamy na wydarzenia w skrócie.

Wojsko na granicy USA-Meksyk. Trump podpisuje rozkaz

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt podkreśliła, że Trump "wysyła mocny sygnał" wszystkim, którzy planują złamać amerykańskie prawo.

Pełniący obowiązki szefa Pentagonu Robert Salesses powiedział w oświadczeniu, że jego resort dostarczy samolotów i śmigłowców, by wesprzeć loty deportacyjne ponad 5 tys. nielegalnych imigrantów z Kalifornii i Teksasu. Wojsko ma również pomóc w konstrukcji muru granicznego. Żołnierze mają wspomóc służby graniczne w obszarach logistyki, transportu i budowy barier.

Decyzja ta wpisuje się w szereg wcześniejszych działań prezydenta, takich jak ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy. Obecnie na granicy stacjonuje już ponad 6 tys. żołnierzy, w tym ci oddelegowani przez republikańskiego gubernatora Teksasu Grega Abbotta.


Kontrowersje wokół sędziów - wyrok w sprawie Żurka i Stępkowskiego

Tymczasem w Polsce Sąd Okręgowy Warszawa-Praga orzekł, że sędzia Waldemar Żurek naruszył dobra osobiste sędziego Aleksandra Stępkowskiego. Powodem pozwu były wypowiedzi Żurka dotyczące rzekomego uzgadniania wyroków z władzą wykonawczą przez Stępkowskiego. Sąd nakazał Żurkowi przeprosiny oraz wpłatę 25 tys. zł na Dom Samotnej Matki. Sędzia Żurek zapowiedział apelację, podkreślając, że jego wypowiedzi były cytowane w sposób nieprecyzyjny, a sam proces wpisuje się w szerszy kontekst debaty o legalności powołań sędziów w Polsce.


Zaginione miny przeciwpancerne - wiceszef MON się tłumaczy

W Sejmie w czwartek wiceszef MON Cezary Tomczyk odniósł się do kontrowersji związanych z zagubieniem 240 min przeciwpancernych, które ostatecznie odnaleziono w magazynie firmy IKEA. Tomczyk poinformował o podjęciu działań naprawczych, takich jak zmiana procedur, szkolenia i wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie, a zarzuty usłyszało już czterech żołnierzy. Przedstawiciele MON podkreślają, że od początku o sytuacji informowany był prezydent Andrzej Duda, a obecnie wprowadzane są dodatkowe środki zapobiegawcze.

Immunitety polskich europosłów - przesłuchania w PE

Na arenie europejskiej trwały natomiast procedury związane z wnioskami o uchylenie immunitetu polskim europosłom. Adam Bielan stawił się przed komisją ds. prawnych Parlamentu Europejskiego, gdzie odpowiadał na pytania dotyczące oskarżeń polityka Konfederacji Przemysława Wiplera. Bielan określił całą sprawę jako "nękanie polityczne", zapowiadając ujawnienie "interesujących faktów" w razie procesu. Z kolei Michał Dworczyk, który również miał być przesłuchiwany w związku z aferą mailową, nie pojawił się na posiedzeniu, jednak komisja zapowiedziała ponowne zaproszenie europosła.


Tragiczne skutki zapalenia metanu - śmierć górnika w Siemianowicach

Dzień przyniósł także dramatyczne wieści z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jeden z dziewięciu górników, którzy trafili do oparzeniówki po środowym zapaleniu metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice, zmarł na skutek rozległych obrażeń. Pacjent miał oparzenia powyżej 40% ciała oraz ciężkie uszkodzenia dróg oddechowych. Lekarze nadal walczą o zdrowie pozostałych ośmiu górników.

Sabalenka w finale Australian Open. Walka o trzeci triumf w Melbourne

Na kortach Australian Open Białorusinka Aryna Sabalenka awansowała do finału, pokonując Hiszpankę Paulę Badosę. Sabalenka, która dominuje w turniejach wielkoszlemowych, stanie przed szansą na trzeci z rzędu triumf w Melbourne, co ostatnio udało się Martinie Hingis pod koniec lat 90. Sabalenka przyznała, że sukcesy są dla niej spełnieniem marzeń, choć początek meczu z Badosą był dla niej trudny. O jej rywalkę w finale walczyły Iga Świątek i Madison Keys.

ja

Migranci utknęli w porcie granicznym El Chaparral w Tijuanie, fot. PAP/EPA/JOEBETH TERRIQUEZ



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka