Telewizory QLED od lat bardzo dobrze się sprzedają. Technologia kropek kwantowych (Quantum Dots) daje widzom wiele korzyści przy zachowaniu rozsądnej ceny urządzenia. Smart TV tego typu zapewniają bardzo dobre odwzorowanie barw i kąty widzenia, a do tego wysoki poziom jasności niedostępny dla niekiedy znacznie droższych telewizorów OLED. Wybór sprzętów jest bardzo duży, ale na który się zdecydować? Dla wszystkich niezdecydowanych przygotowaliśmy praktyczny poradnik, dzięki któremu łatwiej będzie wyselekcjonować idealny sprzęt!
Jak wybrać telewizor QLED? Najważniejsze cechy i parametry
QLED oznacza technologię przetwarzania obrazu, a dokładniej sposób wyświetlania kolorów. Przez pewien czas technologia była wyróżnikiem marki Samsung. Przeglądając telewizory QLED na: https://mediamarkt.pl/pl/category/telewizory-qled-70088.html, szybko zauważysz, że obecnie występuje ona także w modelach Hisense, Sharp oraz TCL. Każda z tych firm na szeroką ofertę obejmującą różne kategorie sprzętu. Jak dopasować idealne urządzenie do swoich potrzeb? Trzeba zwrócić uwagę na elementy wymienione poniżej.
- Wielkość ekranu – powinna być dopasowana do charakterystyki pomieszczenia oraz odległości widza od ekranu. Najmniejsze modele QLED mierzą 32 cale i będą odpowiednie do kuchni, sypialni albo jako monitor komputerowy na biurku. Dla odmiany, największe 100-calowe to sprzęt dostosowany do bardzo dużych pomieszczeń. Najczęstszy wybór do salonu to 55-65 cali.
- Rozdzielczość – chociaż w sklepach dominują telewizory z rozdzielczością 4K, powoli rośnie także sprzedaż 8K. Najwyższą możliwą rozdzielczość warto rozważyć, jeśli myślisz o przyszłości.
- Częstotliwość odświeżania ekranu – standardową wartością dla telewizorów jest 60 Hz. Jeśli jednak ekran ma być wykorzystywany także do gier, warto poszukać modelu z wyższymi parametrami – 120 Hz ub 144 Hz.
- System operacyjny – to od niego zależy lista dostępnych aplikacji, a także interfejs i sposób poruszania się pomiędzy funkcjami. Zastosowany system operacyjny zależy od producenta TV. Samsung od lat rozwija własny system Tizen. Firma Hisense proponuje system VIDAA, a Sharp stawia na Google TV.
- Funkcja optymalizacji obrazu i dźwięku – dzięki nim kolory mogą być bogatsze, a ścieżka audio prawdziwie przestrzenna. Warto sprawdzić przed zakupem, czy TV wspiera takie standardy jak Dolby Atmos czy Dolby Vision. Ciekawe są także gotowe profile dostosowane do oglądania transmisji sportowych, filmów czy koncertó
- Sterowanie głosowe – praktyczny dodatek, który może ułatwiać życia. Szczególnie przydaje się podczas wyszukiwania treści, które Cię najbardziej interesują.
- Wygląd – telewizor powinien być także atrakcyjny wizualnie, skoro zajmuje dużą część ściany to przecież element wystroju wnętrza. Obecnie w modzie jest minimalistyczny design i bardzo cienkie ramki.
QLED – czy to się opłaca?
Dobre wyniki sprzedażowe telewizorów QLED w Polsce i na świecie mówią same za siebie. To technologia, która przypadła widzom do gustu. Warto zapłacić za lepsze odwzorowanie barw, doskonały kontrast i wysoką jasność. Ci, którzy mieli okazję przetestować QLED w praktyce, dobrze wiedzą, że to nie chwytliwe hasła, a rzeczywisty opis działania telewizora wykorzystującego kropki kwantowe. Telewizory QLED są atrakcyjną propozycją dla każdego, kto ceni zaawansowany technologicznie, innowacyjny sprzęt i lubi spędzać czas przed ekranem. Dzięki swojej wszechstronności telewizory QLED dobrze wypadają we wszelkich testach, recenzjach i rankingach produktów. Warto zaufać tym rekomendacjom i na podstawie opinii oraz specyfikacji wybrać takie urządzenie, które będzie najlepiej dopasowane do indywidualnych wymagań.