Premier Donald Tusk, podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, podkreślił wyjątkową rolę Unii Europejskiej jako globalnej potęgi, do której dążą państwa marzące o członkostwie. „Unia jest atrakcyjna i silna. Jesteśmy dobrym sojusznikiem, który nikomu nie zagraża” – stwierdził premier, podkreślając, że Wspólnota dba o bezpieczeństwo swoich członków i swoje interesy, zamiast ekspansji terytorialnej.
Tusk w Strasburgu: Unia to potęga, do której aspirują kolejne kraje
Podczas debaty dotyczącej priorytetów polskiej prezydencji Tusk wskazał, że rozszerzenie Unii o kolejne kraje będzie jednym z kluczowych tematów. Zwrócił uwagę na zaangażowanie narodów takich jak Ukraińcy, Białorusini czy mieszkańcy Bałkanów Zachodnich, którzy „wierzą w siłę i przyszłość Europy” i często mocniej od państw członkowskich podkreślają swoje przywiązanie do wartości europejskich.
Premier odniósł się również do krytyki ze strony europosłów z PiS i Konfederacji. Jak zauważył, prawica jest oburzona tym, że inicjatywa wraca w ręce demokratycznych sił w Europie. „Na własne oczy zobaczyłem serdeczny sojusz między niemiecką AfD a polską prawicą” – powiedział Tusk, dodając, że taki sojusz stanowi zagrożenie dla fundamentów Unii Europejskiej i jest „z entuzjazmem odbierany przez Moskwę”.
Premier podkreślił, że Unia Europejska pozostaje przykładem stabilności i zaufania, co sprawia, że kolejne kraje aspirują do członkostwa. Odnosząc się do ataków politycznych, Tusk zaznaczył, że współczesna polityka bywa bezwstydna, ale mimo to należy dążyć do obrony wartości, które uczyniły Europę silną i zjednoczoną.
Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice
Po zapaleniu metanu ewakuowano 44 górników, z czego 16 zostało poszkodowanych. Pięciu z nich trafiło w ciężkim stanie do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, a dwóch kolejnych ma tam zostać przetransportowanych. Poszkodowani mają oparzenia od 35 do 85% powierzchni ciała, niektórzy dodatkowo złamania kończyn. W działaniach ratunkowych uczestniczyło 12 zespołów medycznych i 3 śmigłowce LPR.
Wsparcie dla rodziny zmarłego policjanta
Rodzina policjanta, który zginął podczas interwencji w Warszawie, otrzymała już 95 tys. zł wsparcia finansowego oraz comiesięczną rentę rodzinną. Funkcjonariusz, który użył broni podczas zdarzenia, został oskarżony o przekroczenie uprawnień i spowodowanie śmierci kolegi, jednak uniknął tymczasowego aresztu.
MS: Zespół ds. cyfryzacji postępowań cywilnych
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał zespół pracujący nad informatyzacją postępowań cywilnych. Celem jest przyspieszenie procesów sądowych i zwiększenie dostępności sądów dla stron. Zespół przygotowuje zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz rozwiązania technologiczne wspierające sądownictwo.
Zaginięcie sióstr w Aberdeen. Policja apeluje o pomoc
Szkocka policja od ponad dwóch tygodni poszukuje dwóch Węgierek, Elizy i Henrietty Huszti, które zaginęły 7 stycznia. Ostatni raz widziano je na moście królowej Wiktorii w Aberdeen. Poszukiwania obejmują analizę nagrań monitoringu, a także użycie helikopterów, nurków i psów tropiących. Funkcjonariusze współpracują z węgierską policją i rodziną zaginionych.
Rosnące ceny paliw
W styczniu odnotowano wzrost cen paliw na stacjach – olej napędowy zdrożał o 30 gr od początku roku, benzyna Pb95 o 23 gr, a LPG o 10 gr. Najtańsze paliwo można kupić w woj. świętokrzyskim, a najdroższe na Mazowszu.
na zdjęciu: Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Premier RP Donald Tusk przemawia podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, 22 bm. Premier przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. (aldg) PAP/KPRM
Inne tematy w dziale Polityka