Fot. YT
Fot. YT

Oświadczenie Krzysztofa Stanowskiego. Dziennikarz zaskoczył widzów

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 82
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach prezydenckich, choć sam przyznaje, że nie zamierza zostać prezydentem, a jedynie wprowadzić zamieszanie w kampanii. Tymczasem w Turcji ogłoszono żałobę narodową po tragicznym pożarze w ośrodku narciarskim, w którym zginęło 76 osób. Na Węgrzech wciąż trwa saga związana z Marcinem Romanowskim, chronionym tam azylem politycznym.

"Orędzie" Stanowskiego do Polek i Polaków

Krzysztof Stanowski, znany dziennikarz i twórca Kanału Zero, ogłosił, że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2025 roku. W opublikowanym na YouTube satyrycznym nagraniu, które sam określił jako „orędzie”, zaznaczył jednak, że jego celem nie jest objęcie urzędu, ale „uwypuklenie wyborczej katastrofy” i bycie „kamieniem w butach” innych kandydatów.

– Nie po to, aby zostać prezydentem, bo nie mam ku temu kompetencji, doświadczenia. Nie jestem w stanie piastować tego urzędu z odpowiednią godnością i klasą. Zupełnie jak moi konkurenci, ale oni o tym nie wiedzą – powiedział Stanowski.

Na nagraniu, w tle ustawione były flagi Polski, Niemiec, UE i NATO. Stanowski zapowiedział rozpoczęcie zbiórki podpisów, co pozwoli mu zarejestrować kandydaturę i wziąć udział w debatach prezydenckich organizowanych przez TVP. Dotychczas swój udział w wyborach potwierdzili m.in. Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Magdalena Biejat, Sławomir Mentzen oraz kilku innych kandydatów.


Tragiczny pożar w turystycznym raju

W Turcji wzrósł bilans ofiar tragicznego pożaru, który wybuchł we wtorek nad ranem w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w prowincji Bolu. Zginęło 76 osób, a ponad 50 zostało rannych. Ogień, który pojawił się w restauracji hotelowej, szybko objął kolejne piętra budynku, wywołując panikę wśród przebywających tam ponad 230 gości. Według lokalnych źródeł, wśród ofiar nie ma obcokrajowców.

Nagrania z miejsca tragedii ukazują płomienie pochłaniające drewnianą konstrukcję budynku oraz ludzi próbujących uciekać po związanych prześcieradłach zwieszonych przez okna. Władze Turcji poinformowały, że w związku z pożarem zatrzymano dziewięć osób, w tym właściciela hotelu. W środę w kraju ogłoszono żałobę narodową. Kondolencje dla Turcji napływają z całego świata, w tym od UE, Grecji, Rosji i Polski.

Sprawa Romanowskiego utknęła w węgierskim sądzie

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, nadal przebywa na Węgrzech, gdzie korzysta z azylu politycznego. Europejski Nakaz Aresztowania wydany przez polski sąd trafił do Sądu Metropolitalnego w Budapeszcie, jednak tamtejsze władze poinformowały, że procedura przekazania Romanowskiego Polsce może zostać rozpoczęta dopiero po jego odnalezieniu i zatrzymaniu przez odpowiednie organy.

– Do momentu zatrzymania Romanowskiego, Sąd Metropolitalny nie posiada jurysdykcji w tej sprawie – przekazały władze węgierskie.

Polska strona, w tym prokurator generalny Adam Bodnar, apeluje o wszczęcie procedury przekazania polityka, który jest podejrzany o nadużycia w Funduszu Sprawiedliwości. Jednak status azylanta, przyznany Romanowskiemu przez węgierskie władze, komplikuje całą sytuację.

MB

Fot. Przemówienie Krzysztofa Stanowskiego na Kanale Zero. Źródło: YouTube

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj82 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (82)

Inne tematy w dziale Polityka