Trump przeprowadza rewolucję od pierwszych chwil. Wyrzucił do kosza politykę klimatyczną

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Ledwo Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA, a już podpisał dekret o wycofaniu się z porozumienia paryskiego ws. klimatu, a także cały pakiet zarządzeń ws. imigracji.

Odwracanie działań Bidena

Trump podpisał szereg dokumentów, które, jak zaznaczył, mają na celu cofnięcie regulacji i rozporządzeń wydanych przez jego poprzednika. Wśród nich znalazły się przepisy dotyczące migracji, środowiska, ochrony pracowników, a także regulacje związane z pandemią COVID-19.

Jeden z dekretów dotyczył wycofania Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego o klimacie. - Musimy przestać obciążać amerykańską gospodarkę absurdalnymi zobowiązaniami klimatycznymi, które nie mają sensu – zapowiedział Trump.

Trump ogłosił także plany zwolnienia większości urzędników federalnych i zaapelował do agencji rządowych o ujawnienie dokumentów dotyczących domniemanych nadużyć władzy poprzedniej administracji. - Zamierzamy zakończyć erę politycznego prześladowania i ujawnić prawdę – podkreślił.

Były prezydent skrytykował także decyzje Joe Bidena o ułaskawieniu członków komisji śledczej Izby Reprezentantów ds. szturmu na Kapitol, jak również członków rodziny prezydenta. Trump zapowiedział, że w przypadku powrotu do Białego Domu ułaskawi osoby skazane za udział w ataku z 6 stycznia 2021 roku, których określił mianem "zakładników politycznych". 


"Nie będziemy tolerować tego g..."

Trump w swoim przemówieniu odnosił się do konkretów. - 76-letnia babcia została aresztowana ostatnio, chyba dlatego że popatrzyła na Kapitol albo coś w tym stylu. Teraz nie będziemy już tolerować tego g..." – oznajmił wprost, co spotkało się z entuzjazmem zebranych na ceremonii zaprzysiężenia w Waszyngtonie. 

Polityka zagraniczna i Bliski Wschód

Po ceremonii zaprzysiężenia głos zabrał Steven Witkoff, specjalny wysłannik ds. Bliskiego Wschodu, który omówił osiągnięcia administracji Trumpa w tym regionie. Podkreślił m.in. rozejm w Strefie Gazy oraz przedstawił cztery zasady, które mają kierować polityką zagraniczną USA: to poszanowanie suwerenności krajów, rozwój gospodarczy, odważna dyplomacja i wzajemność w polityce międzynarodowej oparta na odpowiedzialności. 

- Stany Zjednoczone wymagają wzajemnych działań od naszych partnerów. Skończyliśmy z dźwiganiem ciężaru finansowego za narody, które nie chcą ponosić swojej odpowiedzialności – dodał Witkoff. 


Znaczenie wycofania się z polityki klimatycznej 

USA - zgodnie z zapowiedziami Donalda Trumpa - będą wydobywać jeszcze więcej ropy, węgla i gazu. Wycofanie się z porozumienia paryskiego pozwala firmom z tych sektorów uniknąć kosztownych regulacji i zobowiązań. To z kolei wpłynie na handel z innymi krajami, w tym unijnymi, które nie zmienią swojej polityki i będą wdrażać Zielony Ład oraz przystąpią do dobrowolnego programu klimatycznego C-40 Cities.

Krytycy Trumpa ostrzegają, że taka decyzja amerykańskiego prezydenta może osłabić wysiłki w walce z globalnym ociepleniem. 

Porozumienie paryskie - co zakłada?

Porozumienie paryskie, podpisane w 2015 roku podczas szczytu klimatycznego COP21, jest międzynarodowym traktatem mającym na celu ograniczenie globalnego ocieplenia. Jego głównym celem jest utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury poniżej 2°C w porównaniu do poziomu sprzed epoki przemysłowej, z dążeniem do ograniczenia tego wzrostu do 1,5°C. Aby to osiągnąć, sygnatariusze zobowiązali się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, wspierania rozwoju technologii niskoemisyjnych oraz adaptacji do zmian klimatycznych.

Porozumienie paryskie opiera się na zasadzie dobrowolności i elastyczności. Każde państwo samodzielnie określa swoje cele klimatyczne w formie krajowych wkładów ustalanych na poziomie państwowym (NDC – Nationally Determined Contributions). Cele te są regularnie aktualizowane, aby odzwierciedlać postęp technologiczny i rosnące ambicje w walce ze zmianami klimatu. W porozumieniu przewidziano także mechanizmy finansowe, mające na celu wsparcie krajów rozwijających się w ich wysiłkach na rzecz ograniczenia emisji i adaptacji do skutków zmian klimatycznych. Polska jest sygnatariuszem porozumienia paryskiego od 2016 roku.  

  

Z artykułu dowiesz się: 

  • Donald Trump rozpoczął swoją inaugurację od podpisania ośmiu rozporządzeń
  • Wśród decyzji znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego i cofnięcie 78 działań Bidena ws. imigrantów
  • Podczas wydarzenia Trump zapowiedział masowe ułaskawienia osób związanych z wydarzeniami z 6 stycznia
  • Wycofanie się z porozumienia paryskiego przez USA będzie miało konsekwencje nie tylko dla tego mocarstwa, ale też dla Europy


Fot. Donald i Melania Trumpowie podczas uroczystej inauguracji prezydentury republikanina/PAP/EPA 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (67)

Inne tematy w dziale Polityka