Fot: KPRM
Fot: KPRM

Krzysztof Gawkowski - jasny punkt rządu w czasach cyfrowej wojny

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Ministerstwo Cyfryzacji to dziś jeden z najbardziej strategicznych i wymagających resortów w polskim rządzie. Wojna w Ukrainie, nasilająca się dezinformacja ze strony Rosji, zbliżające się wybory prezydenckie oraz rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że kierowanie tym ministerstwem wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale również umiejętności szybkiego reagowania na dynamicznie zmieniające się wyzwania. Na czele tego kluczowego resortu stoi Krzysztof Gawkowski – wicepremier, który ma ambicję uczynić z Polski lidera cyfrowej transformacji w Europie.

Walka o lepszy internet

Jednym z priorytetów działań Gawkowskiego jest walka z nielegalnymi treściami w internecie. Ministerstwo Cyfryzacji opracowuje nowe przepisy, które mają wprowadzić przejrzyste i efektywne mechanizmy pozwalające na usuwanie takich treści, jak hejt, dezinformacja czy nielegalne towary i usługi.

- To prawo jest potrzebne, aby skuteczniej chronić obywateli przed działaniami, które niszczą ich zdrowie psychiczne, naruszają prawa innych lub godzą w bezpieczeństwo publiczne – tłumaczy Gawkowski. Nowa procedura zakłada możliwość wnioskowania o usunięcie treści w trybie administracyjnym, a także prawo do odwołania się od takiej decyzji do sądu.

Kluczowym elementem tych przepisów są rozszerzone uprawnienia prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Proponowane zmiany pozwolą szefowi UKE na natychmiastowe zablokowanie treści w internecie, jeśli naruszają one prawa własności intelektualnej, dobra osobiste lub wyczerpują znamiona czynu zabronionego. Decyzje te mają być podejmowane w trybie administracyjnym, w terminie od 2 do 21 dni.


Choć nowe przepisy budzą kontrowersje, zwłaszcza w kontekście wolności słowa, minister podkreśla, że wszystkie działania resortu są transparentne, a konsultacje społeczne pozwoliły uwzględnić uwagi różnych stron. 

Wprowadzono również mechanizm przywracania błędnie usuniętych treści, co ma zabezpieczać prawo do swobodnej wypowiedzi w sieci.

Rosja i cyberwojna – Polska na cyfrowym froncie

Wojna informacyjna i cybernetyczna, której ofiarą pada Polska, to kolejne wyzwanie, z którym mierzy się Ministerstwo Cyfryzacji. Jak podkreśla Gawkowski, Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej w cyberprzestrzeni.

Minister ujawnił, że rosyjski wywiad wojskowy GRU stworzył specjalne grupy odpowiedzialne za dezinformację i destabilizację polskiego życia publicznego. Jedna z takich grup została już rozbita, a kolejne są monitorowane. 

- Rosja prowadzi z Polską nie zimną, a ciepłą wojnę cybernetyczną – zaznacza Gawkowski.

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z ABW, policją i innymi służbami, pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce. Jeszcze w styczniu ma zostać przedstawiony szczegółowy plan ochrony wyborów, który obejmie m.in. zabezpieczenie systemów PKW oraz przeciwdziałanie dezinformacji w internecie.

Rozwój AI a wyzwania technologiczne – problem z chipami NVIDIA

Sztuczna inteligencja jest kluczowym priorytetem w strategii cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Polska ma ambicję stać się liderem w tej dziedzinie, a inicjatywa utworzenia Fabryk AI – ekosystemów wspierających innowacje technologiczne – jest centralnym elementem tego planu.


Jednak rozwój AI w Polsce napotkał poważny problem. Stany Zjednoczone objęły Polskę ograniczeniami eksportowymi na zaawansowane chipy NVIDIA, które są kluczowe dla trenowania algorytmów AI. Decyzja ta zaniepokoiła zarówno ekspertów, jak i rząd.

- Decyzja administracji Stanów Zjednoczonych w sprawie zasad eksportu mikroprocesorów typu GPU jest dla mnie niezrozumiała i nie opiera się na żadnych merytorycznych przesłankach – podkreślił na portalu X Gawkowski.

Minister zapowiedział pilne działania dyplomatyczne i rozmowy z partnerami międzynarodowymi, a także inicjowanie unijnej debaty na temat wspólnego podejścia do wyzwań technologicznych.

Polska prezydencja w UE i cyfrowa transformacja

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się 1 stycznia 2025 roku, daje Polsce szansę na odegranie kluczowej roli w cyfrowej transformacji Europy. Priorytety Ministerstwa Cyfryzacji obejmują cztery główne obszary: cyberbezpieczeństwo, sztuczną inteligencję, wdrożenie regulacji cyfrowych oraz rozwój dyplomacji cyfrowej.

- Chcemy, aby Europa mówiła jednym głosem w sprawach cyfrowych. AI, cyberbezpieczeństwo i innowacje to klucz do przyszłości naszego kontynentu – podkreśla Gawkowski.

W ramach prezydencji Polska zainicjuje liczne wydarzenia, takie jak Szczyt Cyfrowy w Gdańsku czy nieformalne spotkania ministrów ds. cyfrowych. Wszystko, aby umocnić Polskę jako lidera cyfrowej transformacji w Europie.

red.

Fot: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka